+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti alma şekli Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat1991
  Emekli
  Reklam

  Gusül abdesti alma şekli

  Reklam

  Gusül abdesti alma şekli Mumsema selamun aleyküm arkadaşlar ben gusül abdestini böyle alıyorum doğrumu sizce
  NİYET ETTİM ALLAH (C.C) RIZASI İÇİN CÜNÜPLÜĞÜ GİDERMEYE VE GUSÜL ABDESTİ ALMAYA DİYORUM sonrada 3 burana 3 te ağıza su verip vücudumu her tarafını yıkıyorum doğrumu

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Gusül abdesti alma şekli


  Reklam


  Gusül abdest alma şeklin doğru.

  Boy abdestinin güzel alma şekli

  Ön ve arkayı yıkamak
  Namaz abdesti almak
  Besmele çekmek
  Niyet etmek
  Ağza buruna su vermek
  Tüm bedeni yıkamak
  Yıkarken ovmak

 3. Misafir
  Hocam lütfen yardım edin banyoda besmele ve niyet edip ellerimi yikadim. ağzıma 1 kere su verdim sonra yellendim diye şüphe ettim tekrar besmele çektim niyet ettim ağzıma 1 kere su verdim 1 kere daha verdim. ve konuşmam gerekti. Ben yine supelendim.. ağzımı sildim tekrar besmele çektim niyet ettim 3 ağza 3 burna su verdim ve bütün vücudu yikadim çıktım ve bir yer kuru kaldigini fark ettim tekrar banyayo girdim besmele niyet 3 ağza su 3 burna su verdim bütün vücudu yikadim.. çıktım.. 2. Aldığım gusul olduysa. Son aldığım gusulu yanlış aldıysam bi sıkıntı olurmu

 4. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum. İkinci aldığın guslün tamamdır. Daha sonra tekrar etmiş olman guslüne zarar vermez ama boş yere israf ve vesvese etmiş olursun.

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Kardeş sen vesvese yapıyorsun.
  Konuşmak, yellenmek gusül abdestine engel olmaz.
  Kuru kalan yer olduğunda ise sadece kuru kalan yeri yııka

 6. Misafir
  Selamun Aleyküm

  Arjadaşlar ben Gusül Abdestinden önce Normal Namaz Abdestini Almıyorum Çünkü Namaz Abdestini Alınca Bazen Aklıma şey Takılıyor Burnuma 3 kere mi 2 kere mi su çektim diye karıştırıyorum o yüzden direk Gusül ü alıyorum bir şey olur mu ?

  Birde Gusül ü Şu Şekilde Alıyorum

  Niyet - Eller billeklere kadar - edep yerleri - ağıza 3 kere - buruna 3 kere - yüz 3 kere - kollar dirseklere kadar -Baş Mesh - Kulak - Ense - Ayaklar VE sonra 3 kere Başımdan Aşağı su döküyorum sonra 3 kere Sağ 3 kere Sol SONRA en son bide full döküyorum.

  Bunu Sormamın Nedeni bir arkadaş sen yanlış alıyosun dedi o yüzden aklıma takıldı.(Ona da Sordum :D)

  ---

  Ben Gusül Abdestini almadan önce Normal Namaz Abdestini ALMIYORUM çünkü normal namaz abdestini alıp sonra gusülü aldıktan sonra kafam karışıyor yüzümü 3 kere mi yıkadım yoksa 2 kere mi diye kafam karışıyor o yüzden ben direk Gusül Abdesti alıyorum bir şey olur mu ?

  Birde Gusül ü şöyle alıyorum Doğru Mudur ?

  Niyet - Eller Bileklere kadar 3 kez - edep yerleri - ağıza 3 kez - buruna 3 kez - yüz 3 kez - Kollar Dirseklere kadar - Başı Mesh etmek - Kulaklar - Ense - Ayaklar SONRA Başımdan aşağı 3 Kere su döküyorum sonra 3 kere sağdan ve 3 kere soldan su döküyorum ve en son Full den döküyorum

  Bir Sorun Var mı ? Doğru Mudur ? Bunu arkadaşıma da sordum sen yanlış alıyorsun dedi o yüzden bir de sizlere Sorayım dedim :D

  Hayırlı Günler..

 7. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Ağza bir defa bile su vermekle namaz abdestinde sünnet yerine gelir ve gusülde de bir kerede yine farz yerine gelmiş olur. Kendine boşu boşuna vesvese etmene gerek yok. İlk önce abdestini al ve daha sonra gusül almaya geç. Bu anlattığın şekilde guslün sahihtir.

 8. TheTisy
  Üye
  tamam peki Teşekkür ederim.

  Önce Normal Abdestimi aldım sonra gusül ü aldım gusül ü yazdığım gib mi alıyım yoksa sadece ağız burun ve bütün vücudu yıkasam olur mu ?

 9. arifselim
  Yönetici
  Anlattığın gibi de alabilirsin. Ağız burun ve bütün vücudu yıkamak ise farzlar yerine gelmiş olur ve gusül sahih olur. En önemlisi ilk önce farzlardır ve daha sonra guslün sünnetlerini yapmaktır. Her müslümanın evinde bir İslam ilmihali olmalıdır ve bunu defalarca okumalıdır. Bütün bu bilgiler orada mevcuttur.

 10. TheTisy
  Üye
  Tmama saolun :D bir şey daha sorucam çok kafama takıldı sizi de rahatsız ediyorum kusura bakmayın.

  Şimdi gusülden önce namaz abdesti sünent o yüzden alacağı. İlk önce namaz abdesti için Niyet Ettim aldım işte ayağa gelince almadım( Olduğum yer ıslak o yüzden en sonda aldım -gusül sonu- ) sonra Gusül e niyet ettim ellerei yıkadım sonra 3 kere ağıza 3 kere buruna sonra da vücüdümu yıkadım ve en son ayağımı yıkadım. Doğru Mudur ? yoksa gusül e niyet edip normal namaz abdestini alıcam sonra ağız burun ve bütün vücüt mu olucak dı ?

  Bir de şey sorucam ben çok vesvese alıyorum. Şimdi abdesti gusülü filân aldım. Burnum tıkalı olduğu için burnuma suyu tam çekemedim. Sonra banyodan çıktıktan sonra aklıma çok takıldı bu o yüzden besmele çekip tekrardan burnuma 3 su çektim. Bizm din hocası abdest aldıktan sonra aklınıza bir şey takılırsa o abdest olmaz demişti. Lütfen yardımcı olun beni RAHATLATIN!!

 11. emre
  Devamlı Üye
  Din hocan gerçekten öyle demişse halt etmiş. Belkide demek istediğinden farklı bir şeyde anlamış olabilirsin. Tam tersine vesvesenin istediği şeyi yapmamak gerekir. Yapmamak gerekirki şeytanın istediği olmasın. Ve alışkanlık olmasın. Guslün farzları ağız buruna su çekmek ve tüm vücudu yıkamaktır. Bu nasıl olacaksa fark etmez yeterk, bu üçü yerine getirilsin. O kadar basit. Gusül bu kadarı ile biter. Bunu güzelleştirmek için sünnetleri vardır bunlarıda yapmak güzel olur. Örneğin abdestini en başta almak gibi ağız buruna üçer defa su vermek gibi sünnetler vardır.

 12. TheTisy
  Üye

  Reklam


  Tamam Çok Teşekkür Ederim

  Hepinize ÇOK teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu