+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda Hata Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. urfa63
  Üye
  Reklam

  Namazda Hata

  Reklam

  Namazda Hata Mumsema Arkadaşlar Peygamber Efendimizin bir Hadisi şerifinde peygamber efendimiz 4 rekatlık bir namazı 3 rekat kılıp mecsidden çıkarken sahabiler Efendim 4 rekat yerine 3 rekatmı kılıcaz diyince peygamber efendimiz yalnış kıldıgını beyan edip tekrar 4 rekat namazı tekrarlamış. böyle bir hadisi şerif varmıdır? Teşekkurler

 2. bafralıemre
  Devamlı Üye

  --->: Namazda Hata


  Reklam


  sen namaz içinde hata yaptığının farkına varırsan son oturuşta tehiyyattan sonra sağ tarafına selam ver sonra tekrar 2 defa secdeye git (sehiv secdesi) sonra oturuşta tehiyyatı salli barik rabbena dualarını oku ve selam ile namaz tamamlanır ancak namazın bittikten sonra senin yanlışlık yaptığın sana söylenirse sende buna kanaat getirirsen tekrar kılarsın

 3. acme
  Üye
  Selamun Aleykum

  Sehiv Secdesinin Yapılışı Nasıldır?


  Son oturuşta Tehıyyât okunduktan sonra, imam olan kimse sadece sağ tarafına, yalnız kılan ise iki tarafına da selâm verir ve hemen ardından Allahü Ekber diyerek 2 defa secdeye varır. İkinci secdeden sonra doğrulup oturur ve yeniden Tehıyyâtı, salâvat ve duaları okuyarak selâm verir. Böylece sehiv secdesi yerine getirilmiş olur. Namaz kılan kimse şayet selâm verdikten sonra yanıldığını hatırlarsa, yönünü kıbleden çevirmemiş ve henüz konuşmamış ise, sehiv secdesini yapabilir. Fakat yerinden kalkmış, yönünü kıbleden çevirmiş veya konuşmuş ise, artık sehiv secdesi yapamaz. Namaz sahihtir, ancak sehiv secdesi yapılmadığı için sevabı noksandır. Vâciblerden biri, kasden terkedilirse namazı iade etmek gerekir. Sehiv secdesi yapmak kâfi gelmez. Sehiv secdesi yapan imama iktida sahihtir.

  http://www.mumsema.com/namaz-hakkkin...l-yapilir.html

  2 tarafa selam diyor..Sadece Sağ değil..

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  2 tarafa selam diyor..Sadece Sağ değil..
  Cemaatle namaz kılarken imamın sehiv secdesi yapması erekirse sadece sağ tarafa selam vermesi yeterlidir. İki tarafa da selam verirse cemaatten namazın bitmiş olduğunu zannedip namazdan çıkanlar olabilir. Ama tek başına kılınan namazlarda iki tarafa da sela veilmelidir.

 5. bafralıemre
  Devamlı Üye
  benim okuduğum ilmihalde öyle yazıyordu ve ben o şekilde uyguluyordum Ama bundan sonra bu şekilde yaparım Allah razı olsun kardeşlerim

 6. urfa63
  Üye
  Arkadaşlar sağolunda ben sehiv secdesini sormadım ben böyle olayın gerçekleşip gerçekleşmedini sordum. Eğer bilen varsa aydınlatırsa çok sevinirim..

 7. hbevci
  Devamlı Üye
  selamlar;
  KUTUBI SITTE de senın soruna yanıtlı su hadısler var,ıstifadene sunulur..

  2733 - Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) namazın ikinci rekatında selam verip bitirdi. Zülyedeyn (radıyallahu anh) kendisine:
  "Ey Allah'ın Resûlü, namaz kısaldımı yoksa unuttunuz mu? '' diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm:
  "Zülyedeyn doğru mu söylüyor? '' diye sordu. Herkes:
  "Evet!'' diye cevap verdi. Resul-i Ekrem (aleyhissaltu vesselâm) de iki rek 'at daha kıldı, sonra selam verdi, sonra tekbir getrip iki secde daha yaptı Bu iki secde diğer secdelerinin uzunluğunda idi veya biraz daha uzundu. Sonra namazdan kalkatı. "
  Buharî, Sehv, 3,4,5, Mesâcid 88, Cemâ'at 69, Edeb 45, Haberu'l-Vâhid 1; Müslim, Mesâcid 97, (573); Muvatta, Salât 58, (1, 93); Ebu Dâvud,Salât 195, (1008, 1009, 1010, 1011, 1012); Tirmizî, Salât 289, (394), 292, (399); Nesâî, Sehv 22-23, . (3, 20, 26).

  2734 - Bir rivayette şöyle gelmiştir: "(Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) öğle ve ikindi namazlarından birini iki rek'at kılmıştı. -Muhammed İbnu Sîrîn der ki: "Zann-ı gâlibime göre bu, ikindi namazı idi. Sonra selam verdi.Sonra mescidin ön kısmındaki kütüğe gitti. Elini üzerine koydu, (yüzünde öfke okunuyordu). Cemaatte Hz. Ebu Bekr ve Hz. Ömer de vardı. Bunlar, (namazda yapılan eksiklikten) Efendimize söz etmekten (hicab edip) korktular. Cemaatin çabuk çıkanları:
  "(Ey Allah'ın Resûlü!) namaz kısaldımı?'' diye sordular. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'ın Zülyedeyn dediği bir zât da:
  "Ey Allah 'ın Resûlü! Namazmı kısaldı, siz mi unuttunuz? '' dedi.
  "Ne ben unuttum, ne de namaz kısaldı" cevabını verdi. Ama Zülyedeyn tekrar:
  "Hayır (farkında değilsiniz), unuttunuz!'' (dedi). Bunun üzerine aleyhissalâtu vesselâm kalktı iki rek'at daha kıldı, sonra selam verdi. Sonra tekbir getirdi, tıpkı diğer secdeleri gibi -veya biraz daha uzun olmak üzere- (sehiv için) secde yaptı, sonra başını kaldırdı tekbir getirdi, sonra başını koydu tekbir getirdi, peşinden önceki secdesi gibi veya daha uzun- (sehiv için ikinci defa) secde etti, sonra başını kaldırdı ve tekbir getirdi, (oturup teşehhüd okudu ve selam vererek namazı tamamladı). ''
  Ebu Dâvud, Salât 195, (1008).

  2735 - İbnu Mes 'ud (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) namaz kılmıştı. Namazda (unutarak) ziyade veya noksanda bulundu. Kendisine:
  " Ey Allah 'ın Resûlü! Namazda (yeni bir durum mu) hâsıl oldu) ? '' diye soruldu.
  "Bunu niye sordunuz? '' diye O da merak etti.
  "Şöyle şöyle kıldınız '' dediler. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) hemen dizlerni bükerek kıbleye yöneldi ve iki adet sehiv secdesinde bulundu, sonra selam verdi ve yüzünü bize çevirerek:
  "Şayet namazda yeni bir şey hasıl olsaydı ben size haber verirdim. Ancak ben bir beşerim, sizin unuttuğunuz gibi ben de unuturum. Öyleyse bir şey unutursam bana haber verin. Biriniz namazında şekke düşecek olursa doğruyu araştırsın ve onun üzerine, kalanı bina etsin, sonra da iki (sehiv) secdesi yapsın '' dedi. ''
  Buhari, Sehiv 2, Salât 31, 32, Eymân 15, Haberu'l-Vâhid 1; Müslim, Mesâcid 89, (572); Ebu Dâvud, Salât 196, (1019,1020,1021 1022); Nesâî, Sehv 26, (3, 31-36); Tirmizî, Salât 289, (392, 393).

+ Yorum Gönder