+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bikimartik
  Üye
  Reklam

  Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor

  Reklam

  Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor Mumsema Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor.Bıktım artık Allah'ıma dua ettim ama hala gecmedi bir anda beynimden geciyor engelliyemiyorum.Bunu nasıl aşabilirim.Bu düsünceler yüzünden günah islemis olurmuyum ve dualarım sayılırmı.Ne zaman dua etsem abdest alsam geciyor aklımdan bu yuzden durmadan tekrarlamak zorunda kalıyorum.

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: Lütfen yardım edin!birkac sorum var


  Reklam


  günah islemis olurmuyum ve dualarım sayılırmı.


  Muhterem kardeşim. Dua'nın kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Duanın kabul edileceğinden şüphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir. Gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmaz. Dua'nızın kabul edilmesi için önemli şartlardan birtanesi Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani]  Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor.  Kardeşim size gelen sadece Vesvese, konuluşu itibarıyla doğal bir kelime. “Nefsin ya da şeytanın fiskosu, fıs-fıs-fıs diye üflemesinden” yola çıkılarak türetilmişti. Daha kolay anlaşılması için vesveseyi şöyle tanımlayabiliriz: Gözün ardında ve beynin önünde sinema perdesi gibi bir perde gerili olduğunu düşünün. Bu perdede ayartıcı güdülerin baskısındaki bilinçaltı, ya da dışardan ve içerden bilincimiz üzerinde baskı kurmaya ve ruhun bilinç üzerindeki etkisini yok edip orada hüküm yürütmeye çalışan her tür şeytani güç film oynatır.
  Eğer şeytani güçlerin filminin seyircisi olursanız, onlar oynatmaktan usanmaz. Siyah-beyaz, renkli, üç boyutlu… Avantür, romantik, korku, şiddet, cinsellik sömürüsü içeren filmler… Şeytanın arşivi çok geniş. Kur’an’ın buyurduğu gibi “önlerden, arkalardan, sağlardan, sollardan gelerek” insanı ayartmaya çalışır.
  Peki, insan üzerinde bir gücü var mı?
  Kur’an defaatle “asla” diyor. Rabbimizin dilinden “Senin benim kullarım üzerinde etkili bir otoriten (sultân) yoktur”. Sizi butür vesveselere aldırış etmeden Dua'nıza devam etmenizi Kalbinizi Allah(cc)'ya teslim etmenizi tavsiye ediyoruz....


 3. hafiz_e
  Devamlı Üye
  kardeşimiz çok güzel açıklamış ALLAH raı olsun..
  bu arada şuda önemli sanırım..soruyu soran kardeşimiz abdest almaya yeni mi başlamış? ilk etapta bu sıkıntılar olacaktır ve kaçınılmazdır ama zamanla inşALLAH azalacaktır..onun için sabırlı olarak ve bu tür sıkıntılara kulak asmadan siz devam edin ibadetlerinize..ALLAH yardımcınız olsun..

 4. bikimartik
  Üye
  Yok yeni baslamamıstım.Aklımdan öyle kötü seyler geciyorki Resmen üzülüyorum Bin kere tevbe ediyorum yine geliyor.Yardımlarınız icin tesekkür ederim yinede Allah razi olsun sizden.

 5. hafiz_e
  Devamlı Üye
  ilk etapta yoksa ve sonradan olmuşsa bu fikirler farklı bir durum olmuştur hayatınızda..gözden geçir istersen kardeşim..

 6. ahmedcanım
  Üye
  s.a canım kardeşim sanki bu sadece sendemi var güzel dostum hoca olanda muallim olanda alim olan kişilerde birle var neden çünkü nefs terbiyesi olmamış bir ruh ne kadar bilirse bilsin amel ederse etsin nafile oyüzden bırak herkesten farklı olduğunu düşünmeyide sebeblerini kendinde bul kendini muhakemeye çek dermanı kendinde bulursun kadınsa aklından geçen evlenmeye bak başka birşeyse ona bak vesselam

 7. @mir
  âb ü kil
  daha önce de başka bir başlık altında yazmıştım
  link vermektense aynen kopyalayayım dedim
  ne de olsa kısa

  Alıntı bikimartik Nickli Üyeden Alıntı
  Yok yeni baslamamıstım.Aklımdan öyle kötü seyler geciyorki Resmen üzülüyorum Bin kere tevbe ediyorum yine geliyor.Yardımlarınız icin tesekkür ederim yinede Allah razi olsun sizden.
  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular: "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler Evet! deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi. "Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110).

  Diğer bir rivayette: "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun" demiştir.

  Müslim'in İbnu Mes'ud (radıyallahu anh)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir: "Dediler ki: "Ey Allah'ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)". Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir" cevabını verdi."

+ Yorum Gönder
aklımdan kötü şeyler geçiyor,  kuran okurken akla gelen düşünceler,  dua ederken akla başka şeyler gelmesi,  ezan okunurken aklima kotu seyler geliyo,  kuran okurken dua ederken aklıma baska seyler geliyo,  dua ederken kotu dusunceler gecmesi,  sure okurken akla gelen istenmeyen seyler