+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Borc Ve Zekat... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Borc Ve Zekat...

  Reklam

  Borc Ve Zekat... Mumsema selamun aleykum v..v..


  bedelli askerlik icin, 2015 yilina kadar bir miktar para yatirmam lazim,ve bu sene bedelli askere teslim olacagim tarih 01.10.2010 ve o paranin tamami 2015 yilina kadar ödenmesi gerekli. buradaki sorum..bu sene Ramazan´da hesaplanacak olan bir miktar param var..bu paranin icinden bu borc yani bedelli asker lik icin verecegim taki 2015 yilina kadar zamanim var amma bu para´nin da zekati verilmesi gereklimi? aciklarsaniz memnun olacagim simdiden tesekkür ederim.

 2. Abdullatif
  seyyah

  --->: Borc Ve Zekat...


  Reklam


  Bedelli askerliğe başvurdunuz ve karşılığında para ödemek zorundasınız.Yani anladığım kadarıyla borçlusunuz.Konuyla ilintili olabilecek şu kısmı buldum,

  "Bir kimsenin nisabdan fazla malı olduğu halde, bir miktar da borcu bulunsa bakılır: Eğer bu mevcut malından borcu çıktıktan sonra nisabdan noksan olmamak üzere bir malı kalırsa, yalnız bu malın zekatı gerekir. Fakat nisab mikdarından (iki yüz dirhem gümüş kıymetinden) az bir şey kalırsa, bundan zekat gerekmez." (Ö.Nasuhi BİLMEN - Bİİ)

  Eğer borçlu sayılıyorsanız(Allah-ü alem), ödemeniz gereken miktarı paranızdan düşüp kalanı üzerinden(nisap miktarını geçiyorsa) zekat vermeniz gerekiyor.Ama borçlumusunuz değilmisiniz? Önemli olan bu galiba..
  Hocalarımız yardımcı olacaklardır.Biz konuyu güncllemiş olalım.

+ Yorum Gönder