+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaş aldırmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bafralıemre
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kaş aldırmak

  Reklam

  Kaş aldırmak Mumsema Esselamun aleykum arkadaşlar

  Biz türkiye gazetesine üyeyiz her gün geliyor ve dini bölümünü okumaya çalışıyorum Bir gün oradan bir hadiste kaş aldıranın dövme yaptıranın bunların da Hz. Peygamber SAV tarafından lanetlendikleri yazıyodu Ne kadar doğru bu(başka lanetlenen huylar hariç sadece sorduğum bunlar)

 2. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  --->: kaş aldırmak


  Reklam


  Kaş Alma - Kıl Yoldurma

  Kaş Alma - Kıl Yoldurma
  Kadına nisbetle yüz, güzelliğin aynası ve odak noktasıdır. Yaratılışın güzelliği de onda tezahür eder. Allah her şeyi olduğu gibi yüzü de cemalinin bir tecellisi olarak ahenkli, dengeli ve mükemmel yaratmıştır. Gerek bu anlayışın esas alınması, gerekse Hz.Peygamber'den (s.a.v.) rivayet edilen bazı hadisler sebebiyle, yüzdeki kılları yolmanın, kaşları inceltme (aldırma) ve kirpikleri uzatmanın şer'i hükmü İslam alimlerini bir hayli meşgul etmiştir.
  Hz.Peygamber (s.a.v.) bir hadislerinde,
  "Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin..." buyurmuş olup (Buhari, "Libas",84; Müslim, "Libas", 120), bu yasağın hangi nevi fiilleri kapsadığı İslam hukukuçuları arasında tartışma konusu olmuştur.
  Çoğunluğa göre kadının, kocası için ve onun izniyle yüzünde biten kılları alması, makyaj yapması, hatta kaşını düzeltmesi / inceltmesi caizdir. Hadisteki yasak, kadının dışarı çıkmak için yüz kıllarını yolması ve kaş aldırması ile ilgilidir. Malikiler de dahil bir grup alim ise, bunu yaratılışı değiştirmekte olarak değerlendirdiğinden her ne suretle olursa olsun caiz görmemekte veya mekruh görmektedir. Hadiste yasaklanan kıl koparmayı, yüzde sonradan biten ve yüzü çirkinleştiren yüz kıllarını koparma değil de, kaşları inceltmek veya yukarı kaldırmak için kaş kıllarını yolma olarak anlamak daha doğru görünmektedir.


  Kaynak:
  1) İlmihal, İslam ve Toplum, TDV, İslami Araştırmalar Merkezi


 3. pandora
  Üye
  ben günah olduğunu bilmeden kaşımı aldırdım bundan yaklaşık 3 yıl önce acaba ben de şimdi peygamberimizin lanet ettiklerinden miyim

 4. bafralıemre
  Devamlı Üye
  bu lanet etmek daha çok günahın büyüklüğünü göstermek içindir bilmeden yapmışsın tövbe edersin bir daha yapmazsın

 5. pandora
  Üye
  cevap için teşekkür ederim

+ Yorum Gönder