+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yatsı namazını gece geç saatlere kaldığı için erken kılabilir miyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Romen
  Üye
  Reklam

  Yatsı namazını gece geç saatlere kaldığı için erken kılabilir miyim?

  Reklam

  Yatsı namazını gece geç saatlere kaldığı için erken kılabilir miyim? Mumsema hocam ben isvecte yasiyorum yatsi namazlari gece yarisina yakin bir saate sorum acaba daha erken kila bilirmiyim calisiyorum sabahlari kalkmakta gucluk cekiyorum tesekur ederim...

 2. DZALBAY
  Üye

  --->: Yatsı namazını gece geç saatlere kaldığı için erken kılabilir miyim?


  Reklam


  Namazın dışından olan şartları:

  1.Hadesten taharet
  2.Necasetten taharet
  3.Setr-i avret
  4.İstikbal-i kıble
  5.Vakit
  6.Niyet

  Bu bilgilerin ışığında,kendin cevabını verebilirsin;ama gene de söyliyeyim.Bu şartlardan birisi yerine gelmeyince,namaz olmaz.Yani vakit girmeden namaz kılamazsın.Eğer kastın bu değilse,daha açık sor,cevaplayalım.

  Hem yatsı namazı gece yarısına yakın kılınmıyor ki...

 3. Hoca
  erimeye devam...
  hocam ben isvecte yasiyorum yatsi namazlari gece yarisina yakin bir saate sorum acaba daha erken kila bilirmiyim calisiyorum sabahlari kalkmakta gucluk cekiyorum tesekur ederim.
  Yukarda belirtildiği gibi vakit girmeden maalesef namaz olmaz.
  Yatsı ve sabah namazlarını kılmak zordur ama sevabı en çok namazlardır.
  İnsanın kalbinde öyle nifak hastalığı vardır ki sadece bu iki namazı kılmakla geçer (erkekler için cemaatle).

 4. Romen
  Üye
  tesekur ederim cevpalariniz icin ama isvec yatsi zamanlarina bakiyorumda imsak 01:52 gunes 05:25 öglen 13:14 ikindi 17:04 aksam 20:25 yatsi 23:24 satleri yaziyo ve ben bu saatlerden hemen sonra kiiliyorum sizce bu saatlerden öncemi kilam gerekiyo beni aydinlatirsaniz sevinirim allah razi olsun sagolun

 5. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Vakit girmeden namaza durulmaz kardeşim. Verdiğin bu saatlerde namazı kılabibilirsin daha erken vakitte kılamazsın.

 6. Romen
  Üye
  Allah razi olsun cevabin icin sizi bulmusken son sorumu sormak isterim hocam abtesiz ayet kitapciklari var onlar okuna bilirmi tesekur edrim sagolun daimen var olun ...murat

 7. Berât1
  ÖZLENEN GÜN GELECEKTİR
  Peygamber efendimiz, Bekara suresinin, (Hayzdan temizleninceye kadar kadınlarınıza yaklaşmayın) mealindeki 222. âyeti ile, Vakıa suresinin, (Kur’an-ı kerime temiz olanlardan başkası dokunamaz) mealindeki 79.âyet-i kerimesini açıklayarak buyuruyor ki:

  (Kur'ana ancak hadesten
  [abdestsizlikten, cünüplükten, hayz ve nifastan] temiz olan el değdirebilir.) [Nesai, Hakim, Beyheki, Taberani, Darekutni]

  (Hayzlı ve cünüp olan, Kur'andan bir şey okuyamaz.)
  [Tirmizi]

  (Cünüp ile hayzlıya mescide girmek helal olmaz.) [İbni Mace]

  (Hayzlı kadın namaz kılamaz.) [Ebu Davud]

  Bütün fıkıh kitaplarında da Kur’an-ı kerime cünüp ve abdestsiz iken dokunulamayacağı, cünüpken de okunamayacağı bildiriliyor. Bu açık hükme rağmen, mezhepsizlerin sözüne kanarak, Allahü teâlânın emrine, Resulullah efendimizin ve Onun vârisi âlimlerin sözlerine aykırı olarak hayzlı ve nifaslı iken namaz kılan, Kur’ana cünüp dokunan veya cünüpken okuyanlara yazıklar olsun.

  Kur’ana abdestsiz dokunulamaz diyen kim? Elbette Allah ve Resulüdür. Mübarek gecelerde okumayı da dinimiz bildiriyor, Peygamber efendimiz bildiriyor.

  İmam-ı Nesai, kütüb-i sitte denilen en kıymetli altı hadis kitabından birinin müellifidir. Yukarıdaki âyet-i kerimeyi de bütün İslam âlimleri aynı şekilde anlamıştır. Mason Abduh ve çömezleri ise Kur'ana abdestsiz de dokunulabilir demişse de onların sözü dinde senet değildir. Her biri birer fitne kaynağı olan mezhepsizlerin sözü dinde senet olamaz. Allah’ın ve Resulünün sözü dinde senettir. İslam âlimlerinin sözü dinde senettir. Allahü teâlâ da (Bilmiyorsanız âlimlere sorun) buyuruyor. Peygamber efendimiz de, (Âlimler rehberdir), (Âlimler benim ve diğer Peygamberlerin vârisidir) buyuruyor.

  (Merakıl-felah) haşiyesi ve bunun tercümesi olan (Nimet-i İslam) kitabında diyor ki:
  Cünüp, namaz kılamaz, Kur’an-ı kerim okuyamaz, Mushafa ve âyetlere dokunamaz, mescide, camiye giremez. Kâbe’yi tavaf edemez. Abdestsiz olarak da namaz kılamaz, tavaf edemez ve Mushafı tutamaz, yani bir âyet bile olsa, abdestsiz Mushafa el süremez.


 8. sina_gk
  Devamlı Üye
  rabbim razı olsun hocam şuan aklıma gelmedi ama tanıdıgım birisi yatılı kuran kursuna gidiyor ve abdestsiz ( hasta iken ) kuran okumalarına izin verildigini söylemişti.
  ilim ögrendigi için.

 9. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  rabbim razı olsun hocam şuan aklıma gelmedi ama tanıdıgım birisi yatılı kuran kursuna gidiyor ve abdestsiz ( hasta iken ) kuran okumalarına izin verildigini söylemişti.
  ilim ögrendigi için.
  Kardeşim bu yapılan büyük bir hatadır. AAdetli kadın asla kuran okuyamaz ona el süremez.

 10. Romen
  Üye
  selaminaleykum hocam
  hocam abtesiz tespi cekilirmi ve sabah ve yatsi namazini cematle kilmak mecburmu evde kildigimiz namaz kabul oluyomu tesekurler sagolun

 11. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeşim tabiki abdestsiz tesbih çekilebilir ( gusül ve namaz abdesti) . Yalnız kılınan namazlar da kabul olur ama cemaatle kılmanın kat kat sevabı vardır.

+ Yorum Gönder
yatsı namazını erken kılmak,  yatsi namazi erken kilmak,  yatsı namazını geç kılmak,  yatsi namazini erken kilmak,  ikindi namazini kilmassam aksami kila bilirmiyim