+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstibra ile ilgili soru ve yatsı namazının sünneti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. seyyah_42
  Üye
  Reklam

  İstibra ile ilgili soru ve yatsı namazının sünneti

  Reklam

  İstibra ile ilgili soru ve yatsı namazının sünneti Mumsema Ben lavabo ihtiyacımı karşıladıktan sonra istibra yapmaya dikkat eden birisiyim ve istibra için peçete kullanan birisiyim ancak unutkanlıktan dolayı bazen peçeteyi çıkarmayı unutuyorum ve namazı kıldıktan sonra farkına varıyorum.Kıldığım namazımın sahih olup olmadığını merak ediyorum.Birde bazen çok yorgun ve uykusuz olduğumza yatsı namazının sadece farzını ve vitr namazını kılıyorum sünneti mekke sini kılmama gerek varmı ?

 2. mucahid_be
  Üye

  --->: istibra


  Reklam


  selamunaleykum,

  dinimiz ne guzel demi, ayni sey benimde basimdan birkac kez gecti. tam olarak net bir cevap veremiyecegim. bende bilmek isterim...
  (istibra)

 3. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  http://www.mumsema.com/i-j/4172-istibra.html

  http://www.mumsema.com/islamda-temiz...a-ne-olur.html

  Küçük abdestten sonra akıntı ve sızıntının kesilmesine denir ki; bunu yapmak vaciptir. İstibrayı, istincadan önce yapmak abdest ve namazın sıhhatli olabilmesi için gereklidir. Fakat istincadan sonrada yapılır. Her insanda, küçük abdestten sonra akıntı olur. Bu akıntı bazı insanlarda çok kısa zamanda kesilirken, bazı insanlarda da uzun zaman devam etmektedir. Herkes kendi durumunu bildiği için, akıntısının sonunu iyice almalı, istincayı sonra yapmalıdır. İstibrayı tam bitirmeden abdest alınırsa, abdestten sonra gelecek olan akıntı abdesti bozar. Akıntının sonunu almak için yürümek, hareket etmek, öksürmek, ayakları hareket ettirmek, yatmak ve beklemek gibi tedbirlere başvurulmalıdır. Kadınlara istibra icap etmez. Bir müddet beklemeleri onlar için kâfidir. Yoksa abdest aldıktan sonra bir akıntı olursa abdest bozulur ve abdestsiz namaz kılınmış olur. Onun içinde uhrevi azabı gerektirir. Zira Rasûlullah "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir" buyurmaktadır. (İbn Mace, Taharet, 26)

  İstibra yapmak kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır. Bu idrarda birkaç damla kadardır. Dolayısıyle elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza engel teşkil etmez.

  Elbette idrar damlayan yıkamak veya kağıt kullanarak damlayı elbiseye bulaştırmamak daha güzeldir. Ama idrar damladı diye namazı terk etmek, hiç doğru değildir.

  Tuvaletten sonra kanallarda kalan sıvı zaten yavaş yavaş çıkacaktır. Bunun için aşırı bir hoplama zıplama yapmaya gerek yoktur. Hafifi bir gezinti ve dolaşma yeterlidir. Şöyle otuz - kırk adımlık bir gezinti yeterlidir. Eğer istibra yapmadan abdest alıyorsak o zaman kalan idrar dışarı çıkıp, abdestimizi bozabilir. İstibra yaparken aşırılıkta hoş değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Ben lavabo ihtiyacımı karşıladıktan sonra istibra yapmaya dikkat eden birisiyim ve istibra için peçete kullanan birisiyim ancak unutkanlıktan dolayı bazen peçeteyi çıkarmayı unutuyorum ve namazı kıldıktan sonra farkına varıyorum.Kıldığım namazımın sahih olup olmadığını merak ediyorum.
  Kardeşim,
  Peçete temiz ise sorun olmaz ama peçeteyi unuttuğunda idrar damlaları var ise tekrar kılmalısın.
  not: Peçete kullanımı şayet hastalıktan dolayı ise iadeye gere yoktur.
  Birde bazen çok yorgun ve uykusuz olduğumza yatsı namazının sadece farzını ve vitr namazını kılıyorum sünneti mekke sini kılmama gerek varmı ?
  Yatsı namazının sünnetinin sevabından mahrum kalırsın

 5. seyyah_42
  Üye
  Peçetenin dışı temiz ama içi değil yani temiz olmayan kısmın elbiseyle bir teması olmuyor.O zamanda gerekirmi ?

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Peçetenin dışı temiz ama içi değil yani temiz olmayan kısmın elbiseyle bir teması olmuyor.O zamanda gerekirmi ?
  peki kardeş, hastalık var mı? mazeret sahibimisin?

 7. seyyah_42
  Üye
  Ben ihtiyacımı karşıladıktan sonra çok azda olsa bir miktar idrar geldiğini biliyorum eğer bu bir mazeret ise evet mazeret sahibiyim.Yani her insanda bu oluyormu olmuyormu ben bilmiyorum ama benim bildiğim ben idrarımı yaptıktan sonra çok küçük de olsa bir miktar idrar geliyor.

 8. Berât1
  ÖZLENEN GÜN GELECEKTİR
  9) Erkeğin tenasül organına kaybolacak şekilde tıkanmış olan bir pamuğun, üzerinde ıslaklık olmasa bile, sonradan dışarıya çıkmış olması veya çıkarılması abdesti bozar. Yine bu organa tıkanmış olan ve bir kısmı dışarda kalan pamuğa sidiğin sirayet etmiş olması da abdesti bozar. İç kısımdaki yaşlık abdeste zarar vermez. Ancak pamuk dışarıya çıkıp düşerse, o zaman abdest bozulur. Çünkü az bir ıslaklık pamukla bulunmuş demektir.

  alıntı Ö.N..BİLMEN


+ Yorum Gönder
Sunneti mekke