+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cennet Tabakaları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. emredem61
  Üye
  Reklam

  Cennet Tabakaları

  Reklam

  Cennet Tabakaları Mumsema

  Benim en çok merak ettiğim soru öldükten sonra yani ahirette anne ve babamızla birlikte olabileceğizmi Hani bu Cennetin tabakaları varya 7 tabaka farklı tabakaya girmemiz durumunda tekrar birlikte olabileceğizmi Şimdiden ALLAH(C.C) hgepinizden Razı olsun 2. TatarRmzn
  Devamlı Üye

  --->: Cennet Tabakaları


  Reklam


  Benimde her zaman aklımdadır bu soru ,Fakat malesef pek bir bilgi sahibi değilim bu konuda güzel bir soru sormuşsun kardeşim saol.Umarım bizi bilgilendiren olur bu konuda.

 3. kaponeco
  Üye
  Kişi Sevdiği İle Beraberdir

  Rasulüllah (SAV) Medine-i Münevvereye hicret ettikten sonra hizmetine giren, dokuz on yaşlarında bu göreve başlayıp Rasulüllah (SAV) vefat edinceye kadar on yıl kendisinin yanında bulunan Enes b. Malik (RA) Medinede olan bir olayı şöyle anlatır (Hayâtus-Sahâbe I, 406 vd, Sahabiler Ans. I. 408):

  Bir bedevi Peygambere (SAV):
  “- Ey Allahın Rasulü “Metes - Sâatü? kıyamet ne zaman?” diye sordu. Bunun üzerine Rasulüllah (SAV):
  “Mâ adette lehâ = Kıyamet için ne hazırladın?”
  “Hubballâhi ve Rasulihî = Allah ve Rasulünün sevgisini.”
  (Bunun üzerine) Rasulüllah şöyle buyurdu:
  “Ente meamen ahbebte = Sen sevdiklerinle berabersin.” (Riyâzus-Salihîn s. 282. 45. bab; Hayatus-Sahabe II, 476; Cevâhirul-Buharî, s. 408; et-Tâc V, 80; Tefsîrul-Kurânil-Azîm II, 330 (Enfal, 74. ayeti ile ilgili olarak))

  Hadisin metni Müslime aittir. Buhari ve Müslimin müşterek olduğu metinde:
  “Ben kıyamet için, çok fazla oruç, namaz, sadaka hazırlamadım, fakat Allahı ve Onun Rasulünü çok seviyorum” (Riyâzus-Salihîn s. 282; et-Tâc, V, 80; Cevâhirul-Buhârî, s. 408 (edep. 96)) kısmı vardır.
  Buyur kardeşim.

  edit: * (Kişi sevdiği ile beraberdir) hadis-i şerifine göre, herkes bu dünyada kimi severse ahirette onunla beraber olacaktır. Her hadis-i şerif bir âyet-i kerimenin açıklamasıdır. Bu hadis-i şerif de Maide suresindeki "Hıristiyanları ve yahudileri dost edinmeyin. Onları severseniz onlardan olursunuz" mealindeki 51.âyet-i kerimenin açıklamasıdır.

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Benim en çok merak ettiğim soru öldükten sonra yani ahirette anne ve babamızla birlikte olabileceğizmi Hani bu Cennetin tabakaları varya 7 tabaka farklı tabakaya girmemiz durumunda tekrar birlikte olabileceğizmi Şimdiden ALLAH(C.C) hgepinizden Razı olsun
  kardeş endişn olmasın.
  Cennete giren herkes hangi cennet bölümünde olursa olsun görüşme olacaktır.

 5. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Benim en çok merak ettiğim soru öldükten sonra yani ahirette anne ve babamızla birlikte olabileceğizmi Hani bu Cennetin tabakaları varya 7 tabaka farklı tabakaya girmemiz durumunda tekrar birlikte olabileceğizmi
  kardeş buna gelinceye kadar,evvela ;aceba cennete girebilecekmiyiz düşüncesine odaklanıp onu hakedecek gerekli salih ameller işlemeye çalışmak daha efdal değilmi


 6. TatarRmzn
  Devamlı Üye
  Efendim tabiki ilk önce cenneti kazanmaya çalışmak daha önemli fakat neden bunu yapmaya çabalarken de insan merakını gideremesin.Zümmü haşa gereksiz birşey olsaydı bu bilgiler, Ayet ve hadisler ile tasdik olunur muydu? Bir inanan olarak bu konuda bizleri aydınlatan kardeşlerimden Allah c.c. razı olsun.
  Bilmiyorum konu ile ne kadar ilgidar bir durum ama ben hep aklımın yetmediği şeyleri Allaha karşı gelmicek kadar düşünmemin bana yarar sağladığına inandım hep.Çünkü ne zaman insan aklının yetemiceği şeyleri düşünsem hep ne kadar küçük ve kısıtlı olduğumuzu hatırlıyorum.Bu konuda da aynı şeyleri düşünüyorum ben.Yeryüzünün hakimi insanoğlu ne kadar sınırlı ve aciz aslında Yaradan karşında.


+ Yorum Gönder
cennetin isimleri ve tabakaları ahiret,  cennet tabakaları,  cennetin tabakaları