+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ataistlerin hep sorduğu soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. chapman26
  Üye
  Reklam

  Ataistlerin hep sorduğu soru

  Reklam
 2. Abdullatif
  seyyah

  --->: ataistlerin hep sorduğu soru


  Reklam


  Allah-ü teala yarattığı hercanlının rızkını da yaratmıştır.Ancak maalesef günümüzde Afrikada açlıktan insanlar ölmektedir bu nasıl iştir?

  İnsan Allah'ın yarattıkları arasında çok önemli bir yere sahiptir, farklıdır.Dünyanın halifesidir.Bu mertebe oldukça risklidir, insan kendisine verilmiş olan cüz'i irade sayesinde hayvanlardan daha aşağıya(esvele safilin) düşebilmekle birlikte, meleklerden daha yukarıyada(alayı illiin) çıkabilme potansiyeline sahiptir.Bu noktada insana özel bazı davranışların hislerin önemi ortaya çıkmaktadır.Bunlardan bir tanesi ve ve belkide en tehlikelisi olan hırs.. Hırs kariyer vs gibi pek çok alanda olabileceği gibi günümüzde sıklıkla ekonomik anlamda olmaktadır.İnsan doyumsuzluğu ve tamahkarlığı yüzünden elindeki bulunanla (kendisine ziyadesiyle yetecek olmasına rağmen) yetinmeyip başkalarının elindekilere de sahip olma arzusundadır.

  İnsanoğluna iki vadi dolusu altın verilse bir üçüncüsünü ister. Fakat insanoğlunun gözünü ancak toprak doyurur.” (Buhari, Rikak 10)

  Geçmişten günümüze devam edegelse de özellikle sanayi inkılabının başlaması ile gelişmiş toplumların hammadde ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla az gelişmiş toplumlar üzerinde sömürge politikası izlediklerini görmekteyiz.Bu politikaya maruz kalan ülkeler genellikle afrika gibi az gelişmiş ve de zebgin hammadde kaynaklarına sahip ülkelerdi.Afrika kıtası sanıldığının aksine fakir bir kıta değildir.Bilakis ellerindeki altın ve elmas rezervleri dünyanın pek çok yerine göre muazzam derecede fazladır.Bu noktada emperyalist batılı ülkelerin tıpkı petrol uğruna binlerce insanı katlettikleri gibi Afrikada insaları birbirlilerine kırdırıp, içsavaşlar çıkartarak yahut misyonerlik faaliyetleri ile onları bir nevi kontrol altına alarak ellerindeki zengin rezervlere el koyduklarını görmekteyiz..Sonuç zenginliğine zenginlik katan vahşi batı, yoksulluktan biçare kalan zavallı Afrika insanı..

  Velhasılkelam Yüce yaratıcı tüm yarattıklarının rızıklarını temin ettiği gibi, Afrikalılarında rızıklarını temin etmiş ancak, dünya üzerinde pek çok şeyi mahvetme yetisini ustalıkla gösteren "insan" maskesi takmış ne idiğü belirsiz mahluklar o biçarelerin rızıklarına el koymuşlardır.Peki Adili mutlak olan Yüce Allah neden bu duruma müdahele etmiyor??
  ee oda imtihan sırrında gizli..Nitekim cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil.

 3. rönesans
  üçüncü göz
  Sen sordunya bir daha ölmez.

 4. DZALBAY
  Üye
  Güzel açıklama Abdullatif kardeşim...Aynen öyle...Tek dişi kalmış canavarlar,ulaşabildikleri her yerden,yer altı,yer üstü demeden ne varsa alıp götürdüler ve sonuç işte ortada...

  Selam ve dua...

 5. menzil_guller
  Ya Hayy
  Velhasılkelam Yüce yaratıcı tüm yarattıklarının rızıklarını temin ettiği gibi,
  Afrikalılarında rızıklarını temin etmiş ancak, dünya üzerinde pek çok şeyi mahvetme yetisini ustalıkla gösteren "insan" maskesi takmış ne idiğü belirsiz mahluklar o biçarelerin rızıklarına el koymuşlardır.Peki Adili mutlak olan Yüce Allah neden bu duruma müdahele etmiyor??
  ee oda imtihan sırrında gizli..Nitekim cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil
  cevap çok güzel Allah razı olsun kardeşim..

 6. Abdullatif
  seyyah
  Rabbim sizlerden de razı olsun DZALBAY abi, menzil_guller kardeşim..

 7. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  gayet güzel bir açıklama,üstüne ekleyecek başka sözüm yok (den den)
  Allah c.c. razı olsu kardeşim

+ Yorum Gönder