+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. tugyanedo
  Devamlı Üye
  Reklam

  Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar

  Reklam

  Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar Mumsema arkadaşlar.cuma günu,cuma namazında,şüphesizki ALLAH akrabaya iyiligi emreder diye bişi soluyordu hoca bunun tamamını ve ana baba,akraba ile ilgili ayet ve hadisleri bulmama yardımcı olurmusunuz toplu halde.benim iki ablamvar devamlı dini sohbetlere giderler toplantılar yaparlar.biri haca giti biri umreye.ama annelerini ziyarete gelmezler bi yardıma ihtiyacın varmı diye sormazlar,gitikleri geylanı vakfındaki toplantıları annelerinden fazla deger verirler.ALLAH bolemi yapın diyor bu konuda sizden mantıklı yada dogru bi acıklama bekliyorum.yukarda istedim ayet ve hadisleri verirseniz yazıcıdan cıkartıp onların görece yere asmak istiyorum

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: anna babaya iyli emreder


  Reklam


  şüphesizki ALLAH akrabaya iyiligi emreder diye bişi soluyordu hoca bunun tamamını


  Nahl / 90. Ayet.  Arapçası:

  إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَيَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِ ۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

  OKunuşu:

  İnna(A)llâhe ye/muru bil’adli vel-ihsâni ve-îtâ-i żî-lkurbâ veyenhâ ‘ani-lfahşâ-i velmunkeri velbaġy(i)(c) ya’izukum le’allekum teżekkerûn(e)

  Meali:

  Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

  Tefsiri:

  “Allah, şüphesiz adâleti, iyilik yapmayı, yakınlara bakmayı emreder; hayasızlığı, fenalığı ve haddi aşmayı yasak eder. Tutarsınız diye size öğüt verir.”

  Muhakkak ki Allah adâleti emreder. Her şeyi yerli yerinde tutmayı, yerli yerince kullanmayı emreder. Kendinizi ve eşyayı Allah’ın yarattığı gaye istikâmeti tutmayı, kullanmayı emreder. Kendinizi ve eşyayı Allah’a kulluk ortamında tutmanızı emreder. İhsanı, Allah’ı görüyormuşçasına O’na kulluğu, sürekli O’nun kontrolü altında olduğunuzu unutmadan bir hayat yaşamanızı emreder. Ana babalarınıza karşı, çoluk çocuklarınıza karşı, akraba ve tüm insanlara karşı münâsebetlerinizi kendi istediği gibi ayarlamanızı emreder. Yakınlarınıza, akrabalarınıza karşı sahip olduklarınızdan vermenizi emreder. Cömert olmanızı, paylaşmadan yana olmanızı ister.

  Ve sizi fahşadan, münkerden ve azgınlıktan, haddi aşmaktan, Allah’ın sınırlarını tecavüzden, Allah’ın yasalarını çiğneyip kendi hevâ ve hevesleriniz istikâmetinde bir hayat yaşamaktan da nehy eder. Tüm kötülüklerden, hayasızlıklardan, ahlâksızlıklardan ve aşırılıklar-dan sizi men eder. Umulur ki tezekkür edersiniz, tefekkür edersiniz, bu Allah uyarılarını hafızalarınızda canlı tutup hayatınızı bunlarla düzenlersiniz, Allah için bir hayat yaşayasınız.

  Evet işte Allah’a kulluğun, Allah için bir hayat yaşamanın, Allah kontrolünde olmanın, Allah’ı görüyormuşçasına O’na kul olmanın yasaları bunlardır. Adâlet, ihsan, akrabaya vermek, fuhşiyatın, mün-keratın, ahlâksızlığın her türlüsünden, azgınlığın, bâğîliğin, haddi aş-manın, sınırları çiğnemenin, Allah’a isyanın her türlüsünden uzak dur-mak.

+ Yorum Gönder
allah adaleti iyiliği akrabaya yardım emreder çirkin işleri fenalık ve azgınlığı da yasaklar,  şüphesiz ki allah iyiliği adaleti emreder,  muhakkak ki allah adaleti iyiliği akrabaya yardım etmeyi emreder,  allah iyiliği adaleti emreder,  şüphesiz ki allah iyiliği adaleti,  şüphesiz ki allah iyiliği,  şüphesiz ki allah adaleti