+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Erkek Elbisesi Giyen bayan,Bayan Elbisesi giyen Erkek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kaponeco
  Üye
  Reklam

  Erkek Elbisesi Giyen bayan,Bayan Elbisesi giyen Erkek?

  Reklam

  Erkek Elbisesi Giyen bayan,Bayan Elbisesi giyen Erkek? Mumsema Ben bir kitapda okudum peygmber efendimizin(s.av)günlük yaşantısını anlatıyordu. tam olarak hatırlamıyorum ama şöyle bir durum söz konusuydu.Hadis'de ''erkek elbisesi giyen bayana ve bayan elbisesi giyen erkeğe lanet ediyorum.'' tam olarak hatırlayamıyorum ama bunun gibiydi 2 3 cümlesi ya değişik yada değil ama ana fikir böyle idi sizden daha açıklamalı ve o hadisi tam olara ve manasınıda anlatmanızı rica ediyorum!

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: Erkek Elbisesi Giyen bayan,Bayan Elbisesi giyen Erkek?


  Reklam


  Teşebbüh yani kadınların erkelere, erkeklerin de kadınlara benzemesi konusunu

  İslam, kadın erkek her iki cinsin kendilerine ait özelliklerini korumalarını, cins belirsizliğine sebep olacak görüntü ve davranışlardan uzak kalmalarını emreder.

  Gerek giyim kuşamda, gerekse tıraş ve benzeri hallerde mutlaka her cins kendi özelliğini korumalı, duygusal sapmalara sebep olabilecek karşı cinse benzeme görüntüsüne asla yönelmemelidir.

  Bundan dolayı Efendimiz (sas) Hazretleri, ‘kadın kadın gibi giyinip davranmalı, erkek de erkek gibi giyinip davranmalı’, manasına gelecek sözler söylemiş, ikazlarda bulunmuştur.

  Peygamberimiz (sav) kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet etmiştir (1). Yine Resulüllah (sav) kadın elbisesi giyen erkeğe ve erkek elbisesi giyen kadına da lanet etmiştir (2).

  İmamı Rabbani. Ahmed el Faruk Serhendî Mektubat isimli eserinde der ki: "Doğru olan şu ki, erkekler kadınlara benzemekten nehy edildiklerine göre hüküm kadınların adetlerini bilmeye tevakkuf eder. Bir beldede kadınlar önden düğmeli gömlek giyiyorlarsa oradaki erkeklerin kadınlara benzememek için bunu giymeyi terketmeleri ve yandan düğmeli gömlek veya elbise giymeleri gerekir. Başka bir beldede kadınlar yandan düğmeli elbise giyiyorlarsa erkeklerin önden düğmeli olan elbiseyi tercih etmeleri lazımdır" (3).

  Muğnil Muhtaç isimli eserde de, bir memlekette bir fakîhin mutad olmayan kaftan ve takke giyinmesi kişiliği zedeler ve şehadetin reddine vesile olur, denilmektedir (4).

  l-Buhârî, Müslim, Ebû Dâvûd
  2-Et-Terğib ve't-Terhîb c. 2. s. 104
  3-Mektubat c. 2, s. 382
  4-Muğni'l-Muhtâc. C. 4, s. 432
  Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 173

 3. kaponeco
  Üye
  Allah (c.c) Senden Razı Olsun

+ Yorum Gönder