+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hz. Muhammed (sav) kimlere ve nasıl şefaat edecek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mohammet
  Üye
  Reklam

  Hz. Muhammed (sav) kimlere ve nasıl şefaat edecek?

  Reklam
 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Hz. Muhammed (sav) kimlere ve nasıl şefaat edecek?


  Reklam


  ŞEFAAT HAKKINDA
  Sözlükte "bir başkasını desteklemek üzere ona katılmak, yardımcı olmak ve aracılık yapmak" gibi manalara gelen şefaat, ıstılahta, ahirette günahkâr müminlerin affedilmesi, günahı olmayanların daha yüksek derecelere erişmeleri için peygamberlerin, Allah'a yalvarmaları, dua etmeleri ve günahlarının bağışlanmasını istemeleri demektir. Allah'ın izni olmadan bir kimsenin şefaat etmesi veya Allah'ın razı olmadığı birine şefaatte bulunması mümkün değildir. "Hiçbir şefaatçı yoktur ki, O'nun izni olmadan şefaat edebilsin." (Yûnus, 10/3), "Bunlar Allah'ın rızasına ermiş olandan başkasına şefaat edemezler." (Enbiya, 21/28). Kâfir ve münafıklar için şefaat söz konusu değildir. "Onlara (kâfirlere) şefaatçıların şefaati fayda vermez." (Müddessir, 74/48; En'âm, 6/51) Hz. Peygamber bir hadislerinde ümmetinin günahkârlarına şefaat edeceğini haber vermiştir (Tirmizî, Kıyamet 11; İbni Mace, Zühd, 37). Hz. Peygamberin bir de genel ve kapsamlı bir şefaatı olacaktır. Mahşerde bütün insanlar heyecan ve ızdırap içinde bulundukları bir sırada bunların hesaplarının bir an önce görülmesi için Hz. Peygamber şefaat dileyecektir. Buna "şefaat-i uzma" (büyük şefaat) adı verilir. Hz. Peygamberin bu anlamdaki şefaat yetkisi Kur'ân'da "Makam-ı Mahmud" (övülen makam) adıyla anılır. (F.K.)

 3. Berât1
  ÖZLENEN GÜN GELECEKTİR
  Hz. Peygamberin bir de genel ve kapsamlı bir şefaatı olacaktır. Mahşerde bütün insanlar heyecan ve ızdırap içinde bulundukları bir sırada bunların hesaplarının bir an önce görülmesi için Hz. Peygamber şefaat dileyecektir. Buna "şefaat-i uzma" (büyük şefaat) adı verilir. Hz. Peygamberin bu anlamdaki şefaat yetkisi Kur'ân'da "Makam-ı Mahmud" (övülen makam) adıyla anılır. (F.K.)
  Allah c.c. bizleri peygmberimiz şefatine erdirsin
  Amin...Amin...Amin....

 4. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Allah c.c. bizleri peygmberimiz şefatine erdirsin
  amin..
  Allah c.c. razı olsun

 5. Kul ibrahim
  Üye
  cennetin ici nasildir

 6. mohammet
  Üye
  CENNET VASIFLARI
  Sözlükte "bitki ve ağaçlarla örtülü yer ve bahçe" anlamına gelen cennet, din literatüründe, îmân edip sâlih amel işleyenlere, ahirette vaad edilen nimet ve mükafât yurdu demektir. Kur'ân-ı Kerim'de cennet için çeşitli isimler kullanılmıştır: adn cenneti, firdevs cenneti, naim cenneti, dâru'l-huld (ebedilik yurdu), dâru's-selâm (esenlik yurdu), dâru'l-mukame (ebedî durulacak yer) ve makâm-ı emîn (güvenilir makam). Cennette; bakanlara hoş görünen, içenlere zevk veren nehirler ve sular, süzme baldan ırmaklar (Muhammed, 47/15), tatlı su pınarları (insan, 76/18), sarhoş etmeyen, içenlere zevk veren ve bembeyaz bir kaynaktan çıkan içkiler (sâffât, 37/45-47), çeşitli meyveler, hurmalar, nar ağaçları (Rahmân, 55/60), bağlar (Nebe, 78/32), sedir ağaçları ve salkımlı muz ağaçları (Vâkı'a, 56/28-29), ince ve kalın ipek elbiseler (Kehf, 18/31; İnsan, 76/21), altın süsler (Kehf, 18/21, Hac, 22/23; Fâtır, 35/33), güzel meskenler, hiçbir yorgunluk ve zahmet vermeyen (Hicr, 15/47-48), boş ve yalan söz işitilmeyen sonsuz nimet ve güzellikler (Nebe, 78/35) bulunduğu Kur'ân'da bildirilmektedir. (F.K.)

 7. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  [QUOTE][Allah c.c. bizleri peygmberimiz şefatine erdirsin/QUOTE]
  Amin amin
  Paylaşım için Allah c.c.razı olsun

 8. mohammet
  Üye
  Allahu teala hepimizden razi olsun ve bizi Hz.Muhammed (S.A.S)le birlikte bizi cennetine koysun.

 9. Angel_devil
  Sarı-Lacivert En İyi Fb
  Allah cc razı olsun...

+ Yorum Gönder
peygamber efendimiz kimlere şefaat edecek,  peygamberimiz kimlere şefaat edecek,  hz muhammed şefaati,  hz muhammed şefaat edecek mi,  peygamber efendimiz kimlere şefaat eder,  hz.muhammed kimlere şefaat edecek,  hz muhammed şefaat yetkisi