+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden 3 Kere Cumaya Gitmedim ! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ales
  Üye
  Reklam

  3 Kere Cumaya Gitmedim !

  Reklam
 2. ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Cevap: 3 Kere Cumaya Gitmedim !


  Reklam


  Selamün Aleyküm

  Ergenlik çağına ulaşmış her müslümana dini vazifeleri yerine getirmekle mükellefdir yani ona farz olur. Farzları yerine getiren sevab kazanır, özürsüz terkeden günah kazanır.

  Cuma Namazı Erkek müslümanlara farzdır ve farz olduğu Kuranı Kerim'de Cum'a Suresinde geçer.

  Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. (Cum'a Suresi, 9)

  Artık namazı kılınca, yeryüzünde dağılın. Allah'ın fazlını isteyip-arayın ve Allah'ı çokça zikredin; umulur ki felaha (kurtuluşa ve umduklarınıza) kavuşmuş olursunuz. (Cum'a Suresi, 10)

  Peygamber Efendimiz çoçukların 7 yaşına geldiği zaman Namaza alıştırılmasını ve 10 yaşına geldiği zaman mutlaka kılmalarını söylemiştir.


  Üç Cumayı terk etmek
  Sual: Üç cumayı kılmayan münafık olur mu? Görev gereği gidilmezse günah olur mu?
  CEVAP
  Hanefi’de Cuma namazının farz olabilmesi için iki şart vardır:
  1- Vücub şartları, 2- Eda şartları.

  Eda şartlarından biri yoksa, namaz sahih olmaz. Vücub şartları yoksa, sahih olur. [Bunların neler olduğu, Cuma namazının farzları maddesinde yazılıdır.]

  Vücub şartlarından biri veya birkaçı bulunan erkek, isterse Cuma namazı kılabilir. Yani namazı sahih olur. Kılmazsa günaha girmez.

  Özürsüz Cuma kılmayanın, Cuma kılınmadan önce, öğle namazını kılması haramdır. Sonra kılması ise farzdır. Özür ile Cuma kılmayanların, öğle namazını cemaat ile kılmaları mekruhtur.

  Cuma namazının eda şartlarından bir veya birkaçı noksan olsa da camiye gitmeli. Yani cemaate gitmek lazımdır. Zaruretsiz salih imamın cumasına gitmeyen münafık sayılır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Mazeretsiz üç Cumayı terk eden münafıklardan yazılır.) [Taberani, Dare Kutni]

  (Zaruretsiz arka arkaya üç Cumayı terk edenin kalbini Allahü teâlâ mühürler.) [Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace, Nesai, Hâkim]

  Kalbi mühürlenmek, iyilik yapmaz hâle gelmektir. Hayır hasenat ve ibadet yapmak ona zor gelir.

 3. Misafir
  Ben staj yapıyorum. Bazı erkekler gidiyor burda fakat ben çekingen olduğum için bölümümdeki müdürümden izin alamadım 3 hafta oldu. İçim rahat etmiyor hiç , ben münafıkmı sayılıyorum ben günahı büyükmüdür böyle bir durumun.

 4. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum kardeşim. Allah'ın rızasını herşeyin üstünde tutmalısın. Bir müslüman Allah'ı razı etmek ve emrilerine itaat etmek konusunda asla kimseden çekinmemelidir. Bu senin için bir kural olmalıdır. Hatta bu konuyu konuşma ve tartışma heline getiren bir yer hemen terk edilmelidir. Tövbe etmelisin ve artık bu hatayı işlememelisin.

 5. Misafir
  Bugün okulumuzda cuma namazı kılındı. Bizide çağırdılar ama gitmedim. Abdest alırken sıkıntı oluyor. Tuvaletlerde abdest alıyoruz. Bende içimde bir karamsarlık gitmek istemedim. Günlük namazlarını kılan biriyim. Lise ikideyim.

 6. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Allah sana imkan ve fırsat vermiş ama sen şeytana uymuşsun. Abdest alma ortamı böyle sıkıntılı olsa bile namazı terketmen caiz değildir. Tövbe et ve bu hataya tekrar düşme.

+ Yorum Gönder
cumaya gitmemek,  3 kere cumaya gitmemek,  cuma namazı kılmazsa ne olur,  3 kere cumaya gitmeyen,  cuma namazı 3 kere kılmazsak ne olur