+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Altın ve para günü (Gün düzenlemek caiz midir?) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. menzil_guller
  Ya Hayy
  Reklam

  --->: altin ve para günü (Gün düzenlemk caiz midir?)

  Reklam  --->: altin ve para günü (Gün düzenlemk caiz midir?) isimli yazı www.Mumsema.com--->: altin ve para günü (Gün düzenlemk caiz midir?)
  Melek kardeşim ben bir araştırma içine girdim çünkü bu konu bizleride ilgilendiriyor.gayri meşru yiyecekler ve içecekler olmadıktan , yani bir günaha girilmedikten sonra ve para ise mesela 50 milyona girildi, ve herkes eşit miktarda bu parayı alıyorsa caizdir.fakat dolar ve altın olarak girildiyse ve herkes eşit miktarda değilde biri diğerinden fazla alıyorsa faiz hükmünde oluyor.neden? Eşit miktarda alınmadığı için..altının fiyatı ve doların fiyatı her an yükselebiliyor.mesela bir kardeşimize bebek altını 100 milyona alındıysa diğer kardeşinkide aynı fiat olmalıki hak geçmesin..
  hadisi şerifte Rasulullah efendimiz:
  Hadis-i şerifte, (Altın altına, gümüş gümüşe, hurma hurmaya, buğday buğdaya, tuz tuza, arpa arpaya misli misline satılırken, biri fazla olursa faiz olur. İkisi de peşin olmak şartı ile, altını gümüşle [veya başka şey ile] fazla veya eksik fiyatla, alınıp satılabilir) buyuruldu. (Tirmizi)
  bu konuda gün yapan kardeşlerim hak geçirmediği müddetce caizdir..ama para ile gün yapmak şirk konusu içinde kesinlikle yer almıyor..
  ben sana teşekkür ediyorum daha detaylı bilgi edinmeme vesile olduğun için.

 2. Berât1
  ÖZLENEN GÜN GELECEKTİR

  --->: altin ve para günü (Gün düzenlemk caiz midir?)


  Reklam


  selamün aleyküm
  mumsema kardesim neye dayanarak söylüyorsun caiz oldugunu?
  bana bir delil gösterebilirmisin?cok önemli ben bir delil bulamiyorum.baska kardeslerimede sesleniyorum.bana yardimci olurmusunuz?
  melekkocaman kardeşim sen neye dayanarak yasak olduğunu söylüyorsunsenin delilin nereden

  ben mum hocama katılıyorum arada faiz olmadıktan sonra ve karşıdaki zarara uğramadıktan sonra niye yasak olsunki kısacası sırayla yapılan imece misalı bir yardımlaşmadır diyorum

 3. gül_zeynep
  Üye
  Allah(c.c.) razi olsun. Bu konuda ben de bir kac arastirma yaptim internette. Farkli görüsler dile getirenler var ama ben de mum hocama katiliyorum . hayirda yarismak lazim. hele de bu günlerde Kur´an-i Kerim, ve dini kitaplar okuyup bilgimizi artirirsak güzelin güzeli olur bence. Rabbim razi olacagi islerle mesgul eylesin.

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  selamün aleyküm
  mumsema kardesim neye dayanarak söylüyorsun caiz oldugunu?
  bana bir delil gösterebilirmisin?cok önemli ben bir delil bulamiyorum.baska kardeslerimede sesleniyorum.bana yardimci olurmusunuz?
  ve aleykumusselam.
  Bu gibi yardım günlerine dair bir yasak yok kardeş. Şayet bir yasak var ise siz bize yazın bizde terkedelim.
  Yapılan şey, insanlara para biriktirme konusunda yardımdır neden günah olsun.
  Birileri gün düzenleyip bir araya gelince dedikodu yapıyor yada biriktirdi parayı harama harcıyorsa bile bu yardımlaşmanın caiz olmadığı göstermez.
  İlk mesajında söylediğin ise sadece bir iddiadır.
  Allaha emanet olun.

 5. benanneyim
  Devamlı Üye
  Bizde böyle günler yapıyoruz..Bu günde Allah rızası için hatim ekledik cüz dağıtıyoruz herkes birer ikişer cüz okuyor..ne yapalım diye düşündük bu tarz günler için hep böyle tereddütler var..düşünürseniz hangi topluluk olursa olsun Allah kelamı konuşulmadan kalkılmamalı..Nedense bugünlere farklı bakanlar var neden anlamıyorum..sanki her kadın toplantılarında hep boş işler yapıliyormuş gibi anlatılıyor..galiba bu biraz erkeklerin bakiş açısı..

 6. Hoca
  erimeye devam...
  galiba bu biraz erkeklerin bakiş açısı..
  teessüf ederiz

 7. menzil_guller
  Ya Hayy
  galiba bu biraz erkeklerin bakiş açısı..
  Benanneyim kardeşim maalesef kurunun yanında yaşda yanıyor

 8. ^^SiNeM^^
  Devamlı Üye
  ''Bir yere toplanıp da Allahı anmadan kalkanlar, sanki eşek leşinden kalkmış gibi olur ve Kıyamette bunun üzüntüsünü duyarlar''
  Neden erkekler bayanlarla ilgili hüsnü zan yerine sui zanı tercih ediyor?bizlerde biraraya geliyoruz ama genellikle dedikodu yerine Allah'ı anıyoruz çok şükür.Erkekler bu konuda biraz güzel düşünelim lütfen

 9. Abdullatif
  seyyah
  Neden erkekler bayanlarla ilgili hüsnü zan yerine sui zanı tercih ediyor?

  Neden bayanlar genelleme yapmayı çok seviyor


 10. ^^SiNeM^^
  Devamlı Üye
  Neden bayanlar genelleme yapmayı çok seviyor

  Diğer sayfalardaki cevapları okursan neden genelleme yaptığımı anlarsınçünkü herkes bu şekilde düşünüyor.Bayanlar toplantısı dendiği an yanına kesin dedikodu yaparlar diye ekleniyor.Bu çok rahatsız edici bir durum

 11. Abdullatif
  seyyah
  a örneği==> "Neden bayanlar genelleme yapmayı çok seviyor."

  Vakti zamanında bir hocam vardı, yurt müdürü idi Allah onu rızasına eriştirsin.MGV lerden söz açılmıştı tam 28 şubat dönemi yıl 1998 lise çağlarım, ben hocam tüm mgv yurtlarını kapatmışlar öyle bir haber okudum demiştim.O da bana, bütün mgv yurtlarının kapatılıp kapatılmadığını bilmemiz için hepsini tek tek gezmemiz gerekli, biz bunu yapamayacağımıza göre aksi genelleme yapmaktır, ve doğruluğu herdaim şaibelidir, bu konu (mgv yurtlarının tamamının kapatılıp kapatılmadığı bilgisi) çok önemli olmamasına rağmen bazı önemli hususarda yapılan genellemelerin çok ciddi sorunlara yol açabileceğini söylemiş ve eklemişti, "sen sen ol milyonda bir ihtimal dahi olsa hiçbir konuda genelleme yapma." O zaman bu zamandır dikkat etmeye çalışırım zaman zaman a. örneğinde olduğu gibi gözden kaçırsam da

 12. ^^SiNeM^^
  Devamlı Üye

  Reklam


  "Neden bayanlar genelleme yapmayı çok seviyor."

  Demekki genelleme yapan sadece bayanlar değilmiş
  Hakkını helal et inşallah.Bu konuda senin gibi düşünenlerde helal etsin.Fakat diğerleri için hala geçerli sözlerim
  Oldu mu şimdi

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
gun yapmak gunahmi,  gün yapmak caiz mi,  para günü yapmak caiz mi,  gün yapmak günahmı,  gün yapmak günah mı,  paralı gün yapmak caiz mi,  paralı gün yapmak günahmı