+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Muhabbet kusu beslemek ile ilgili soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İsrâ
  İsrâ
  Reklam

  Muhabbet kusu beslemek ile ilgili soru

  Reklam

  Muhabbet kusu beslemek ile ilgili soru Mumsema esselamu aleykum hocam,

  merak ettigim bir konu var
  muhabbet kusu beslemek dinimizce nasil görülmekte.

  kafeste tutmak?
  bazen evde ucmasi gerek namazsa vs engel olurmu melekler eve girermi?

 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  --->: muhabbet kusu beslemek ile ilgili soru


  Reklam


  ve aleykümüsselam ve rahmetüllah İsra kardeşim..
  Hocamız belki kendiside cevap verir ama ben yardımcı olmaya çalışıyım..

  Evlerde kuş beslenmesi ya da ticaretinin yapılması caiz midir?

  Bu mes'elenin iki yönü vardır:

  1. Eti yenen ya da avcılık gibi başka meşru bir gaye ile kullanılan bir kuşun evde beslenmesi ve alım-satımı helâldir. Çünkü "yeryüzündeki her şey insanlar için yaratılmıştır."(K. Bakara (2) 29)

  2. Bir süs unsuru olarak evde kuş beslemek ve böyle bir kuşun ticaretini yapmak. Bunun caiz olmadığına dair de bir şey yoktur. Hatta Enes b. Malık'in rivayetine göre: "Rasulüllah (sav) onun Ebu Umeyr denilen kardeşini gördüğünde: Ebu Umeyr! ne yaptı Nugayr?, diye latife ederdi".(Buharî, Edep 81,112; Müslim Terceme ve Serhi, IX/545) Nugayr, serçe büyüklüğünde bir kuşun adıdır. Enes'in kardeşinin böyle bir kuşu varmış ve onunla eğlenirmiş.

  Bu hadisi şerhedenler, hadisten çıkarılan hükümler arasında, "çocukların serçe ile oynamasına müsade etmek caizdir" diye zikrederler.(bk. Davudoğlu, Sahihi Müslim Terceme ve Serhi, IX/545) Fıkıh kitaplarımızdaki ibarelerden de serçe gibi kuşların satışı alınabileceği (satılabileceği) ve mal sayılabilecekleri anlaşılıyor.(bk. Fetavay-i Hindiyye. V/364) Ancak sırf bir süs unsuru olarak ve göz zevkini tatmin için, hayvan dahi olsa bir can sahibini ömür boyu hapse mahkûm etmenin, İslam'ın ciddiyetiyle ve acıma duygusuyla bağdaşmayacağı da açıktır. Bunda fıtrata müdahale de vardır. Istediği gibi gezip-tozma ve çiftleşme kuşun da hakkıdır. Kendi ekstra zevkleri için başkasının tabiî zevklerine engel olma egoistçe, belki de sadistçe bir davranış olur. Sözü edilen hadisten hüküm çıkarırken "çocukların oynamasına müsade edilmiştir" demeleri, bunun çocukça bir zevk olduğunu gösteriyor olmalıdır. Her haram olmayan şeyin yapılması güzel demek değildir. Bu tür kuş alım-satımı ile uğraşanların işlerini değiştirmeleri uygun bir davranış olur kanaatindeyiz (Allah'u a'lem). Akvaryum balıkları için de aynı şeyler söylenir. Ebu Yusufun av hakkında: "Oyun ve eglence için olursa hayrı yoktur. Mekruh (haram) olduğu görüşündeyim"(bk. Ibn Abidin, VI6462) demesi de söylediklerimizi doğrular mahiyettedir.


 3. Hoca
  erimeye devam...

 4. Yakut
  mumine.com
  konu için Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
muhabbet kuşu ticareti