+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arkadaşım başımı örtmemi istiyor. Örtmessem benden ayrılacak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. eylüller
  Üye
  Reklam

  Arkadaşım başımı örtmemi istiyor. Örtmessem benden ayrılacak

  Reklam

  Arkadaşım başımı örtmemi istiyor. Örtmessem benden ayrılacak Mumsema sevgili arkadaşlar ,yardımınıza ihtiyacım var karmakarısık duygular içindeyim
  beraber oldugum kişi flört edemeyeceğimizi söylüyor ve benden eğer başımı örtmezsem benden ayrılacağını söylüyor yani 3 yıllık büyük bir sevgi bitmek üzere. eğer başımı örtersem benım evleneceğini söylüyor
  yalnız ben dini görevlerimi yerine getiren sadece basımı kapatmayan biriyim
  en azından yorumlarınızı bekliyorum saygılar

 2. garibim
  Emekli

  --->: yardıma ihtiyacım var


  Reklam


  ailesine ihanet eden birinemi... babanızın bundan haberi varmı...

 3. eylüller
  Üye
  babamın ailemin ve onun ailesinin de haberleri var evet yalnız ailesine ihanet eden birimi derken ne demek istediğinizi anlayamadım

 4. esesim
  Devamlı Üye
  Ahzâb Suresi, ayet 59:

  "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlanna (bir ihtiyaç için dışan çıktıklannda) örtülerini üzerlerine almalarını söyle. Onlann tanınmaması ve inciltilmemesi için en elverişli olan budur."

  Allah (cc)’ın sınırlarından biri olan tesettürün önemi

  Mümin kadının belirleyici bir özelliği Allah (cc)'ın Kuran'da emrettiği üzere giyiminde tesettür ölçülerine dikkat etmesi ve başını örtmesidir. Çünkü tesettür ve baş örtüsü Allah (cc)’ın müslüman kadınlara farz kıldığı “farz-ı ayn” hükmünde bir ibadettir. Müslüman kadınlar her dönemde bu ibadeti büyük bir titizlik ve şevkle uygulamışlardır. Nur Suresi’ndeki örtünmeyle ilgili ayetler Hicretten sonraki dönemde indirilmiştir.

  “Şeybe kızı Safiye anlatıyor ve diyor ki: Biz Hz. Aişe’nin yanında iken bir kısım hanımlar Kureyşli kadınların durumunu ve faziletlerini anlatmışlardı. Bunun üzerine Hz. Aişe buyurdular ki; "muhakkak ki Kureyşli kadınların üstünlüğü vardır. Ama Allah’a yemin ederim ki, ben ansar’ın kadınlarından daha çok Allah’ın Kitabını tasdik eden ve Kur’an’a inanan faziletli kimseler görmedim." Nur Suresi’ndeki “baş örtülerini yakalarının üzerlerine koysunlar” ayet-i kerimesi nazil olduğunda kocaları onların yanlarına gittiler ve kendilerine Allah (cc)’ın bu konuda inzal buyurduğu ayeti okudular. Her bir kişi karısına, kızına, bacısına ve yakınlarına bu ayeti okuyordu. İçlerinden hiçbir hanım baş örtüsünü yakaları üzerine koymaz olmadı. Allah’ın indirdiği kitabındaki hükmüne inandıklarından ve tasdik ettiklerinden örtülerine büründüler...” (İbn-i Kesir, Hadislerle Kuran-ı Kerim Tefsiri, cilt:11, syf. 5880)

  Yine tesettürle ilgili ayetler indiği dönemde Müslüman kadınların güzel tavırlarıyla ilgili olarak şunlar rivayet edilir:

  Hz. Ayşe (radiyAllahu anh)'dan rivayet edilmiştir:

  “Başörtülerini yakalarının üstüne koysunlar”ayetini inzal edince harmaniyelerini yırtarak onunla örtünmüşlerdir.” İbn-i Kesir, Hadislerle Kuran-ı Kerim Tefsiri, cilt:11, syf. 5880

  Peygamberimiz (sav) döneminde mümin kadınlar Cenab-ı Allah’ın tesettür konusundaki emrini işte böylesine büyük bir şevk ve istekle karşılamışlar, hemen itaat etmişlerdi. Onlardan sonra gelen Müslümanlar da aynı şevk ve kararlılıkla bu emri yerine getirmişlerdir. Elbette ki baş örtüsünü yalnızca saçı örten bir örtü olarak görmemek gerekir. Baş örtüsü ve kılık kıyafetteki tesettür kişinin ne kadar çok Allah (cc)'tan korktuğunu, ne kadar kişilikli, saygın, asil, onurlu, özgür ve iffetli olduğunu gösterir. Bu yüzden tesettür bir nevi iffetin sembolüdür. Kadının Allah (cc) Katında ve inananlar nezdinde yücelmesini sağlayacak, onu her türlü bağımlılıktan ve sıkıntıdan kurtaracak bir vesiledir. Tesettürle birlikte ahlak, tavır, hal ve hareketlerin de Kuran’a ve sünnete uygun olması gerekir. Bunların hepsi bir araya geldiğinde çok saygı uyandıran, heybetli bir görünüm meydana gelir. Zira kişinin sahip olduğu asalet, Yüce Allah (cc)'ın hükümlerine karşı olan titizliğinden belli olur.

  İnsanları yaratan Allah (cc) onların yaratılışlarına en uygun ahlakı ve yaşam biçimini onlara farz kılmıştır. Müslüman kadının tesettürü de onun fıtratına en uygun modeldir. Nitekim Bediüzzaman Said Nursi bu konuyla ilgili olarak şunları söylemektedir: “Tesettür, kadınlar için fıtrîdir ve fıtratları iktiza ediyor (gerektiriyor).” (Lemalar, 24. Lema, Birinci Hikmet) Gerçekten de Yüce Allah (cc) tesettür emriyle kadınların yaratılışlarına en uygun modeli sunmuştur.

  Mümin kadınlar Yüce Allah (cc)’ın tesettür konusundaki emrine titizlik göstererek hem dünyada saygın, onurlu, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürerler hem de ahirette Allah (cc)’tan güzel bir karşılık umarlar.

 5. iliman
  ilim+iman
  kapan,evlenin ve bu sakincali islerden kurtulun kardesim...sende biliosundurki flört diye bisi yoktur dinimizde

 6. eylüller
  Üye
  flört ile alakalı benım de kurallarım var bende kabul etmiyorum , fakat düşündüğüm sadece kapanmam doğru anlatmışımdır inşallah.
  yazdıklarınız yorumlarınız için teşekkür ederim

 7. iliman
  ilim+iman
  flört ile alakalı benım de kurallarım var bende kabul etmiyorum
  o zaman biran ônce evlenin kardes bilerek günah islemek herseyden beter

 8. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  ibadetler yalnızca Allah cc için yapılır.Başı örtmek de bir farzdır ve ibadettir.
  Eğer ki istemeden , Allah için değilde sevdiğiniz için kapanacasanız size söyleyecek lafım yok!
  Ama gerçekten Allah 'tan korktuğunuz ve ona karşı gelmekten sakınmaz gerektiğini düşünerek başınızı kapatacaksanız amenna.
  Allah size bunu nasip etsin.
  Unutmayın!
  hayatınıza bir sürü insanın sevgisi girer ve çıkar.
  Ama Allah'ın sevgisini ve korkusunu kalbinizden çıkarırsanız bir daha zor sokarsınız.
  Neyimiz var neyimiz yo hepsi Allah için ..
  Bunlar ve diğerleri..hepsi geldi ve geçecek..
  Önemli olan hayırlı kul olmak..
  Allah size kapanma şerefini nasip etsin..tabi yalnızca O'nun rızası için..

 9. gül:)
  { Aşkın gıdası Allah’tır
  amin amin ecmain inşallah
  ..Esinti bacım ne güzel anlatmışsınız herşeyi bizlere dua etmek kalır eylül kardeşimize ,esinti bacım sana rehberlik edecek birçok doğruluğu yazmış bundan sonrası kalbine ve Rabbimize olan inanç ve sevgine kalmış inşallah doğru yolu bulursun eylül bacım .


 10. eylüller
  Üye
  cok tesekkür ederim sağolun .

+ Yorum Gönder