+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Rüku ve secdeyi yaparken kaç kere subhane rabbiyel ala veya sübhane rabbiyal azim denir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. islam1234
  Üye
  Reklam

  Rüku ve secdeyi yaparken kaç kere subhane rabbiyel ala veya sübhane rabbiyal azim denir

  Reklam

  Rüku ve secdeyi yaparken kaç kere subhane rabbiyel ala veya sübhane rabbiyal azim denir Mumsema arkadaşlar size bir soru soracağım mesala bir insan ruku yu yada secdeyi yaparken kaç kere subhane rabbıyal ala veya subhane rabbıyal azım dediğini unuttuysa secdeyı tamamlayıp namaza devam mı edecek yoksa namazın sonunda sehıv secdesı mı yapacak bu konuyu bıraz açık dille açıklarsanız çok sevınırım cunku bu olay benım basıma cok gelıyor.acıklayanlara allah razı olsun

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: ruku yada secdeyi yaparken kaç kere subhane rabbıyal ala veya subhane rabbıyal azım der?


  Reklam


  arkadaşlar size bir soru soracağım mesala bir insan ruku yu yada secdeyi yaparken kaç kere subhane rabbıyal ala veya subhane rabbıyal azım dediğini unuttuysa secdeyı tamamlayıp namaza devam mı edecek yoksa namazın sonunda sehıv secdesı mı yapacak bu konuyu bıraz açık dille açıklarsanız çok sevınırım cunku bu olay benım basıma cok gelıyor.acıklayanlara allah razı olsun
  Secde ve Ruku' da tesbih okumak sünnettir. kişi hiç bir şey okumamışsa bile namaz geçerlidir. sadece sevabından mahrum kalır.
  Ruku' ve Secdede tesbih okumanın bir sınırı yoktur. dileyen dilediği kadar okuyabilir.
  Bu durum Şafii ve Hanefi Mezheplerinde aynıdır.

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  ben rüku da 3 kere subhane rabbıyal azım
  secde de 3 kere subhane rabbıyal ala diyorum,yani bundan daha az veya fazla diyebiliyoruz,ona göre de sevap kazanıyoruz,doğrumu anladım hocam?

 4. garibim
  Emekli
  Namazların sünnetleri de vardır. Bu sünnetler, namazların vaciblerini tamamlar. Onlardaki noksanlıkları giderir ve fazla sevab kazanmaya sebeb olur. Sünnetlere riayet edip devam etmek Allah'ın peygamberine sevgi alametidir. Bununla beraber bu sünnetleri terk etmek, namazın bozulmasını ve tekrar kılınmasını gerektirmez. Fakat küçümsemeksizin kasden terk edilmesi bir hata ve bir mahrumiyettir. Fakat sünnetin hak görülmemesi, boş ve hikmetten uzak sayılarak küçümsenmesi, -Allah korusun- küfürdür. Çünkü Sünnet de şer'î hükümlerden ve esaslardan biridir.

  Rükû ve secde tesbihleri, rükû halinde en az üç kere: "Sübhane Rabbiye'l-azîm" denilmesi, secde halinde de en az üç kere: "Sübhane Rabbiye'l-alâ" denilmesi sünnettir.

  Büyük İslam İlmihali

 5. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  cemaatle kılarken 3 kere söylenmesi doğrudur , gecikmemek açısından.Ama kendiniz kılarken bu sayıyı artırın ki sevapların artsın

 6. Misafir
  Allah razı olsun bilgilendirdiniz öğrenmiş oldum

 7. jerusselam
  Devamlı Üye
  Rüku ve secdeyi uzatmadaki ölçü nedir, rüku ve secdede okunan tesbihler en fazla kaç kez okunabilir?


  Secdede en az bir kere, normal olarak üç kere "Sübhane rabbiyel-ala" demek ittifakla sünnettir. Bunun delili İbni Mes'ud'un rivayet ettiği hadistir:

  " ...Secdeye gittiği zaman üç kere "sübhane rabbiye'l-ala" derdi."

  Ez. Huzeyfe (r.a.)'nin rivayet ettiği hadiste ise şöyle buyurulmaktadır:

  "Huzeyfe Hz. Peygamber (a.s.)'in secdede üç kere "sübhane rabbiyel-ala" dediğini işitmiştir." (İbni Mace ve Ebu Dâvud rivayet edip "üç kere" lafzını zikretmemiştir.)

  Hanefiler şöyle demişlerdir; cemaate hafiflik getirmek için, imam olan kişi secdede üç kereden fazla tesbih getirmez. Malikîlere göre tesbihin bir sınırı yoktur. (Vehbe Zuhayli İslam Fıkhı Ans.)
  Söz sahibi fakihler, tesbihin en azı üç, ortalaması beş, mükemmeli yedi defadır, demişlerdir.

  Rüku ve secdedeki tesbihleri birer defa okumak da caizdir. Böylelikle farz yerine gelmiş olur.

 8. Misafir
  arkadaşlar size bir soru soracağım mesala bir insan ruku yu yada secdeyi yaparken kaç kere subhane rabbıyal ala veya subhane rabbıyal azım dediğini unuttuysa secdeyı tamamlayıp namaza devam mı edecek yoksa namazın sonunda sehıv secdesı mı yapacak bu konuyu bıraz açık dille açıklarsanız çok sevınırım cunku bu olay benım basıma cok gelıyor.acıklayanlara allah razı olsun
  Büyük bir ihtimalle siz bunu alışkanlık haline getirdiğimiz için unutuyorsunuzdur.Size öncelikli olarak bu alışkanlığı terketmeye çalışmamızı tavsiye ederim.Ornegin namazda nerede neyi okursanız okuyun okurken sesinizi kendiniz duyabileceginiz kadar sesli çıkarmak size yardımcı olabilir.

 9. @hmet
  Üye
  secdede kaç defa sübhane rabbiyel ala denir?
  dediğini unuttuysa secdeyı tamamlayıp namaza devam mı edecek yoksa namazın sonunda sehıv secdesı mı yapacak
  Kardeş sayı şart değil, dilediğin miktarda dersin ve sehiv secdesi gerekmez

 10. Misafir
  Bazi arkadaslar sayi onemli degil demis Benim bildigim 3 kez 5 kez 7 kez yapilabilir 2 kez 4 kez 6 kez yapilamaz tek sayi olmasi gerekir yanlisim varsa duzeltin lutfen

 11. Misafir
  Selamünaleyküm çift sayı olmayacagını bende duydum.tek sayıda tesbih getirilir.

 12. Misafir

  Reklam


  Selamun aleyküm
  Benim bildiğim de aynı şekilde, en az 3 defa olmakla beraber, 5 ve 7 defa da olabilir. 7den fazlası da olmaz diye duydum. Doğruluğu hakkında emin değilim. Çift sayı olmayacağı da doğrudur.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
secdede kaç defa sübhane rabbiyel ala denir,  rükuda kaç defa sübhane rabbiyel ala denir,  sübhane rabbiyel ala kaç defa söylenir,  sübhane rabbiyel azim kaç kere söylenir,  secdede kaç defa,  rükuda kaç defa,  secdede ne denir