+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yattığımız odada Kuran-ı Kerim bulundurmak. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. lostsoul99
  Üye
  Reklam

  Yattığımız odada Kuran-ı Kerim bulundurmak.( Günlendir cevap bekliyorum ama gelmiyor )

  Reklam

  Yattığımız odada Kuran-ı Kerim bulundurmak.( Günlendir cevap bekliyorum ama gelmiyor ) Mumsema Selamun Aleyküm arkadaşlar.


  Arkadaşlar ben bir üniversite öğrencisiyim, ve öğrenci evinde yaşıyorum. Malum öğrenci evlerinde herkesin kişisel bir odası var, bu odada yatıyor kalkıyorum ve ders çalışıyorum. Bu odanı içerisinde Kuran-ı Kerim bulundurmamın sakıncası varmı acaba ?


  Arkadaşlar yeni bir soru sordum fakat günlerdir cevap alamadım, iyice tedirgin olmaya başladım Allah rızası için bir yardımcı olun.

  Yukarıdaki sorduğum soruya Isra kardeşim aşağıda güzel bir açıklama getirmiş, fakat bu açıklamadaki bir nokta beni yaptığım ibadetlerimde şüpheye düşürdü. Diyorki ; "Açıkça günah işlenip insanlardanda utanmayan kişilerin bulunduğu yerde Kuran okumak, tesbih ve Tahmid de bulunmak ve hadis okumak ve açıklamak mekruhtur. "

  Benim bulunduğum ortam öğrenci evi, diğer arkadaşlarımın kimi zaman günahlar işledikleri oluyor ( benimde oluyordur elbette olmuyor değil ) bu ortamda yaptığım ibadetler, namaz kılmak olsun, Kuran-ı Kerim okumak olsun bunları yapmak sakıncalı bir durum mu ?

 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: Yattığımız odada Kuran-ı Kerim bulundurmak.


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah,

  Kuranı Kerim bulunan oda da ayakları uzatmak caiz midir?


  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Bulunduğunuz odada muhtemelen kur'an yüksek bir yerdedir. Bu şekilde ayağınız o tarafa uzatsanız bile kur'ana uzatmış olmazsınız. Kur'ana hürmet güzeldir, ama bundan dolayı sıkıntıya girmeye gerek yoktur.

  Fotoğrafın üzerinde kuran ayetleri yazılmış ise buna saygılı göstermek gerekir. Cebinde ayet olduğu halde helaya gitmekten sakınmak lazımdır. Bilhassa fenni olmayan helalara girmekte kerahet vardır. Fenni helalara gelince, temiz tutuluyorsa bir sakınca yoktur. Fakih Ebu Caferden bu mesele sorulduğunda şu cevabı vermiştir: �Rasgele bir helaya girerse bunda kerahet vardır. Kendine ait temiz bit tuvalet ise bunda bir kerahet yoktur.

  Duvara asılı bulunan Mushafa karşı ayakları uzatmakta bir sakınca yoktur. Çünkü mushaf yukarı kısımda bulunuyordur. Taşıdığı yükün arasında Kuran veya dini eserler bulunur da onu korumak için yükün üzerinde oturur veya uzanıp uyursa bunda bir günah yoktur. Fakat koruma amacı yoksa, böyle yaparsa mekruhtur.

  Bir müslüman ayağını mushafın üzerine koyarsa ve bunda zaruri bir hal yoksa o takdirde küfre girer demişlerdir.

  Açıkça günah işlenip insanlardanda utanmayan kişilerin bulunduğu yerde Kuran okumak, tesbih ve Tahmid de bulunmak ve hadis okumak ve açıklamak mekruhtur. Okuyan günahkar olur. Ancak gaflet içinde dünya işleriyle haşir neşir olan, bu arada Allahı unutan kişileri uyarmak için onların duyacağı bir sesle Kelimei tevhidi söylemek, zikir ve tesbihte bulunmak caiz olur.

  Hamamda yüksek sesle Kuran okumak mekruhtur. Alçak sesle veya kendisinin işiteceği kadar yüksek bir sesle okursa bunda bir sakınca yoktur.

  (İslam Fıkhı Ansiklopedisi Celal Yıldırım)
  sie

 3. lostsoul99
  Üye
  Öncelikle Allah (c.c) razı olsun ilgilenip cevapladığınız için.
  Anladığım kadarıyla bir sakıncası yok. Fakat yazdığınız diğer cümlelerden aklıma bir soru daha geldi. Yukarıdada söylemiştim öğrenci evinde kalıyorum, ve öğrenci evinde diğer arkadaşlarımın pek düzgün işler yaptığını söyleyemem yani evde kimi zaman günah işleniyor. Bu durumda benim bu evde namaz kılıp Kuran-ı Kerim okumam mekruhmudur ? Yani günah işlenen yerde ibadet yaparsam günahkar mı olurum.

 4. lostsoul99
  Üye
  Arkadaşlar yokmu soruyu cevaplayacak kimse ?

 5. garibim
  Emekli
  öğrenci evi derken resmimi özelmi

 6. lostsoul99
  Üye
  Özel bir ev, normal bir ev ya Üniversite okuyorum, 4 arkadaş ev tuttuk birlikte yaşıyoruz.

  Anlaşılan soruya cevap verecek birileri yok burada günlerdir beklyorum ama hiç cevap yok

 7. mehmetank
  Üye
  ğünah işlenen bır yerde ibadet edılmez dıye bişey olmaz kardeşim makdanız ALLAH rızası sonucta salih bır kalple yapılan zıkrın hıc bır sıkıntısı yoktur ALLAH RAZI OLSUN

 8. garibim
  Emekli
  pek düzgün işler yaptığını söyleyemem yani evde kimi zaman günah işleniyor
  sorunun cevabı varda en başta ev arkadaşlarını bir gözden geçirmeni tavsiye ederim.

 9. lostsoul99
  Üye
  Mehmet kardeş tamam Allah rızası için yapıyoruz o konuda bir proplemim yok fakat, Isra kardeşim demiş ki "Açıkça günah işlenip insanlardanda utanmayan kişilerin bulunduğu yerde Kuran okumak, tesbih ve Tahmid de bulunmak ve hadis okumak ve açıklamak mekruhtur. " bu cümle beni tedirgin etti.

  @garibim

  arkadaşım ev arkadaşlarımı gözden geçirdim bir çok kez hemde, evden ayrılmam söz konusu değil çünkü gerek durumlar gerekse okulun bitmesine az bir süre kaldı. Bunun yerine arkadaşlarımı doğru yola yönlendirmeye çalışıyorum, kimi zaman iyi güzel oluyorlar kimi zaman azıtıyorlar bazen onları kontrol edemiyorum.

 10. merkus
  Üye
  selamun aleykum lost soul
  kardesim odada günah işleniyor diye o odada ibadet yapılmaz diye bir sey olmaz .çünkü RABBimizin bize kesinlikle ve kesinlikle emrettiği ibadetleri ne olursa olsun yapmamız lazım onun için böyle bir şeye düşme ve ibadetlerini aksatma.
  mesela günah işleyen kardeşlerimize de sen o işleri yapmayarak onlara hareketlerinle örnek olmaya çalış.sen bildiklerini uygula RABBim sana bilmediklerini öğretecektir. RABBime emanet ol RABBim ümmeti MUHAMMEDE faydalı birer kul olmayı hepimize nasip etsin inşALLAH. amin

 11. Şema
  el-âsa limen âsa
  lostsoul99
  kuran olan odada uyunur, ders çalışır ve diger tüm günlük işler yapılır dini hiç bir şekilde sakıncası yoktur

+ Yorum Gönder
kuran olan odada uyunur mu,  kuran olan odada neler yapılmaz,  evde kuran bulundurmak,  kuranı kerim olan odada neler yapılmaz,  yattığımız odada kuran olurmu,  kuran olan odada ne yapılmaz,  kuranın olduğu odada neler yapılmaz