+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gazali’nin Ashabın Ahdi Bozmaları Hakkındaki Sözü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. azerbaycan
  Üye
  Reklam

  Gazali’nin Ashabın Ahdi Bozmaları Hakkındaki Sözü

  Reklam

  Gazali’nin Ashabın Ahdi Bozmaları Hakkındaki Sözü Mumsema Selamun Aleykum sorum şu...Hüccet’ül- İslâm Ebu Hamid Muhammed bin Muhammed Gazali et-Tusi’nin Sırr’ul- Alemin kitabı 4. makalesinden sadece bazı bölümleri arz edelim. Gazali orada şöyle diyor: “Müslümanların çeşitli fırkaları Gadir-i Hum olayını ve o gün Peygamber-i Ekrem (s.a.a)’in okuduğu hutbeyi şeksiz şüphesiz doğru bilmiştir. Dolayısıyla her türlü itiraz batıldır. Nitekim Peygamber-i Ekrem (s.a.a) hutbesini bitirir bitirmez Ömer hemen Ali’yi tebrik etmiştir. Şüphesiz bu tebrik yeni bir emre teslimiyet ve Ali’nin hilafetine rızayet için gerçekleşmiştir. Ne yazık ki büyük bir sevinçle tebrik ettikleri halde nefs-i emmare onlara galip geldi ve makam sevgisi onların insani özelliklerini ve duygularını yok etti. Şehvetlerine uyarak güç bayraklarını dalgalandırdılar ve ordulara hükmederek ülkeleri fethetmeye yöneldiler, böylece tarih sayfalarına adlarını kaydetmek istediler. Nefsani heva kadehlerinden şarap içtiler, Kur’ân’ı arkalarına attılar, Peygamber-i Ekrem (s.a.a)’in sünnetini alaya aldılar, dinlerini dünyalarına sattılar ve Allah-u Teala ile çok çirkin muamelede bulundular. Hakkı gizledikleri için ahirette hüsrana uğrayacaklardır. Eğer böyle olmasaydı Peygamber-i Ekrem (s.a.a), hasta yatağında kalem kağıt isterken, “Şüphesiz bu adam hezeyana kapılmış” sözünü işitir miydi? O halde Ebu Bekir’in hilafeti batıldır. Eğer hilafeti kurtarmak için icma silahına sarılırsanız, bu da asla doğru değildir. Zira Abbas, oğulları, Ali, Eşi ve çocukları hiçbirisi bu icmaya katılmadı, hatta Sakife’de olanlardan bazısı da bu icmaya muhalefet etmiş ve oradan ayrılmışlardır, ardından Ensar da açıkça muhalefet etmiştir.”Not:Hakikaten imam boyle demişmi demişse mutlaka bir aciklamasi vardir?

 2. @mir
  âb ü kil

  --->: Gazali’nin Ashabın Ahdi Bozmaları Hakkındaki Sözü


  Reklam


  kitap benim elimde yok
  eski kitaplarda bir çok usul hatası vardır
  mesela şatıbinin el-itisamını okumaya başlamıştım
  ama bu usul hataları ve tenbelliğim yüzünden tamamlayamadım
  şöyle ki;
  birkaç sayfalık bir pasaj okuyorsunuz
  "Allah Allah
  şatıbi bu saçmalıkları nasıl söyler?" diyorsunuz
  sonra "filan kişinin sözleri burda bitti. şimdi ben buna karşı derim ki:..."
  şeklinde bir ibare okuyunca
  ilk okuduklarınızın şatıbi'nin bir muhalifine ait olduğunu
  şatıbi'nin cevap vermeye daha yeni başladığını anlıyorsunuz


  şimdi yukarda verdiğiniz pasaj Gazali'nin kitabında yazıyorsa
  ya o yazmış ya sonradan eklenmiştir
  eğer o yazdı ise ya kendisine aid ya da muhaliflerine aid bir görüştür
  görüş muhaliflerine aid ise gazali kitabına o görüşü, çürütmek için almıştır

  yok görüş gazali'ye aid ise ve o bunu savunuyor ise
  halt etmiştir.

  Alıntı azerbaycan Nickli Üyeden Alıntı
  Hakkı gizledikleri için ahirette hüsrana uğrayacaklardır.Eğer böyle olmasaydı Peygamber-i Ekrem (s.a.a), hasta yatağında kalem kağıt isterken, “Şüphesiz bu adam hezeyana kapılmış” sözünü işitir miydi?
  bu "hezeyan" için bakınız:
  http://www.mumsema.com/hadis-tarihi-...tml#post427779

+ Yorum Gönder