+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir hadi ile ilgili şüpheye kapıldım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. captan
  Emekli
  Reklam

  Bir hadi ile ilgili şüpheye kapıldım

  Reklam

  Bir hadi ile ilgili şüpheye kapıldım Mumsema s.a arkadaslar bi hadis gördüm kim elini nikahlarsa annesi ile kabede zina etmiş olur yazıyordu bunun aslı varmıdır ister istemez bazen yapıyoruz şimdi bunu duyunca kötü oldum ozaman bizim yatacak yerimiz yok

 2. Abdullatif
  seyyah

  --->: bir hadi ile ilgili şüpheye kapıldım


  Reklam


  Hadis'in kaynağı nedir?
  Kardeş aşağıda konuyla ilgili alimlerin görüşü var, öyle tahmin ediyorum ki okuduğunuz hadis mesnedsiz.Çünkü aşağıda alimlerin konu hakkında değişik fikirler beyan ettiğini göreceksiniz.Bu demek değil ki, vebalsiz..Mesajınızda ister, istemez demişsiniz, istemezseniz olmaz bu kadar basit.

  El ile tatmin:
  Eli ile temas ederek boşalma âdeti bilhassa yeni yetişen gençler arasında yaygındır. İmam Mâlik; "onlar eşleri ve cariyeleri dışında, mahrem yerlerini herkesten korurlar; doğrusu bunlar yerilemezler. Bu sınırları aşmak isteyenler; doğrusu bunlar aşırı gidenlerdir" âyetine dayanarak, bu fiilin sınırı aşmaya dahil ve haram olduğunu ileri sürmüştür.(1)
  Ahmed b. Hanbel ve İbn Hazm'a göre "meni, vücudun dışarı atmaya muhtaç olduğu birşeydir; onu eliyle atan, kan aldıran gibidir ve caizdir." Ancak Hanbelî fukahâsı bunu "zinâya düşme tehlikesi ve evlenme imkânından mahrum bulunma" şartlarına bağlamışlardır.
  Mezkür fiil İmam Şâfiî'nin son içtihadına göre haramdır. Hanefîlere göre tahrimen mekruhtur; ancak "yapmadığı takdirde zinâya düşeceğinden korkan bir gencin affedileceği umulur." denilmiştir.(2)alışkanlık yaptığı ve sıhhati bozduğu takdirde yasak fiiller arasında gireceği şüphesizdir.
  _________
  1-28. el-Kardavi ag. esr. s. 143; âyet: el-Müminûn: 23/6.
  2-İbn Âbidin, Raddu'l-muhtâr, C. II, s. 109.

+ Yorum Gönder