+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bilgi yarışmasından kazanılan para haram mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Reklam

  Bilgi yarışmasından kazanılan para haram mıdır?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: bilgi yarışmasından kazanılan para haram mıdır?


  Reklam


  Bilgi yarışmalarından kazanılan paralar harammıdır?
  neden haram olsun
  olayı iyice anlatın ki vebal altına girmeyelim, sadece ifadenize göre cevap veriyoruz.
  Forumda soru sorsam ve "kim bunları bilirse bir tefsir hediyemiz olsun" dersem bunun bir sakıncası yoktur.
  yarışmadan kastınız bu şekilde mi?

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  herhangi bir bilgi yarışmasını kastediyorum,bilgi karşılığında ödül olarak para veren bir bilgi yarışması mesela

 4. Hoca
  erimeye devam...
  herhangi bir bilgi yarışmasını kastediyorum,bilgi karşılığında ödül olarak para veren bir bilgi yarışması mesela
  söylediğim gibi ise para veya eşya verilmesi durumu değiştirmez helaldir.

 5. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  şimdiye kadar duyduğum bu paraların haram olduğu idi,insanları anlamak zor cidden,Allah razı olsun mum hocam, aydınlattığınız için

 6. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  insanın emek sarfetmeden , kendinden birşey katmadan kazandığı para haramdır.Bilgi yarışmalarına kişiler bilgileri ile o parayı kazanıyorlar

 7. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Mesaj göndererek çekilişlere katılmak ve bilgi yarışmasından hediye kazanmak caiz midir?
  Mesaj göndererek çekilişlere katılmak ve bilgi yarışmasından hediye kazanmak caiz mid

  Verilen hediyeleri alan kişiler bunun için ayrıca bir para ödemiyorsa verilenler hediye hükmünde olur. Çekilen bu mesajların mahiyetide önemlidir. Sadece katılım için mi mesaj çekilmekte? Yoksa çeklilen bu mesajlardan ayrıca bir gelirmi elde edilmektedir? Gelir amaçlı mesaj çekilmişse buda bir nevi piyango olmuş olur. Şüpheli olan şeyleri terk etmek takva sahibi insanların özelliğidir.

  Bir şeyin kumar olması için karşılıklı şart olması gerekir. Mesela, bir kişi, “bilirsen sana şunu veririm, bilemezsen senden şunu alırım” şeklinde ikili şart koşması halinde kumar olur. Burada, “bilirsen sana şunu veririm, bilmezsen senden şunu alırım” şartı yoktur. Böyle olunca tek taraflı bilene verilen ödül oluyor. Böyle tek taraflı verilen değerler alınabilir, kumara girmez. Çünkü veren bir şey talep etmiyor. “Bilirsen şu miktarı alırsın, bilmezsen bir şey vermek zorunda değilsin” diyorsa konu kumar olmaktan çıkar.. Bir de, üçüncü bir şahıs çıkıp da:

  Bir yarış tertipliyorum, başaranlara şu kadar ödül vereceğim, başaramayanlardan ise bir şey istemiyorum, derse; yarışı kazananlar verileni alabilirler. Bu da meşru bir yarış olur, faydalı bir teşvik manasına gelen bir hizmet sayılabilir. Çünkü yarışı kazananlara veriyor, kazanamayanlardan ise bir şey almıyor. Üçüncü sahsın ikramı oluyor. Buraya şöyle bir misal daha ilave edebiliriz. Bir kahvehanede oyuna başlarken:

  Yemekler, çaylar oyunu kaybedenden.. derlerse, kazananların kaybedenden yiyecekleri yemek, içecekleri çay kumar olur. Çünkü karşılıklı şart vardır. Oyunu sen kazanırsan yemek, çay benden.. Ben kazanırsam yemek, çay senden.. şartını koymuşlardır.. Ama böyle iki taraflı şart olmaz da biri:

  Kazansanız da kaybetseniz de çaylar, kahveler benden arkadaşlar diyebilirse bunda bir mahzur söz konusu değildir. Bu bir tarafın ikramı sayılır.

  Bir alış veriş merkezinde mal alanların rakamı belli miktara çıkınca, mağazanın kendiliğinden verdiği hediye de alınabilir, kumara girmez. Ama Spor Toto, Loto, piyango gibi şans oyunları kumar cinsinden sayılmaktan kurtulamazlar. Onlarda kazanırsan alırsın, kazanamazsan verirsin, şartı geçerlidir.  Buna göre bir ticaret veya zenaat ile meşgul olan kimse müşterilerini arttırmak için onlar arasında kur'a çekerek veya belli bir miktarda alım yapanlar, iş verenleri tespit ve tercih ederek hediyeler verebilir, bir şeyler bağışlayabilir; bunda sakınca yoktur.

  Piyango ve benzerleri böyle değildir. Piyango idaresi başka bir iş yaparak ve o işten kazandığının bir kısmını ayırarak müşterilerine dağıtmıyor (hibe etmiyor, bağışlamıyor); bilet alanların paralarını topluyor, çekiliş yaparak (bir nevi kur'a çekerek) onların bir kısmına veriyor, kendisi de büyük bir pay alıyor. Bilet alanlar verdikleri para karşılığında bir mal veya hizmet almıyorlar, parayı idareye veya bileti kazananlara da bağışlamıyorlar; bilet alanın amacı az verip çok kazanmaktır. Kazanma yolu da kumardır; yani birçok kişinin parasını bir araya getirip, her biri büyük pay kendinin olsun diye beklerken içlerinden birkaçına (kurayı, çekilişi kazananlara) vermekten ibarettir. Üç beş kişinin ortaya birer milyon lira koyup zar atarak, kâğıt çekerek, atlar koşturarak...hangisininki kazanırsa parayı alması ile piyango vb. arasında bir fark yoktur.

  Dükkandan, marketten alış veriş yapan verdiği paranın karşılığı olan malı veya hizmeti almaktadır, market sahibinin verdiği armağan ise onun kendi kazancından ayırıp verdiği bir bağıştır.

  Kumar oynayan (bilet alan, totoya, lotoya para yatıran) bu para karşılığında idareden bir mal almaz, toplanan paradan -verdiğine nisbetle daha fazla olan miktarı- kazanmak ister; kazandığı da diğer bilet alanların, kazanmak isteyenlerin, oyuna/çekilişe katılanların paralarıdır. İdarenin dince kumar sayılan bu işlemden kazandığı paranın bir kısmını veya tamamını kamu yararına, hayır ve hasenâta harcaması yapılan şeyi meşrulaştırmaz, helal hale getirmez. Haram sayılan yoldan kazanılan diğer paralar da böyledir; onları iyi yerlerde harcamak yapılan işi meşrulaştırmaz; mesela elde etme yolu hırsızlık ise bunu hırsızlık olmaktan çıkarmaz, hükmünü değiştirmez.


  SİE

 8. komite
  Devamlı Üye
  Şu 1 000 000 canlı para yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Ordaki para bir hayli fazla. Hiç emek sarfetmeden bu denli paralara nasıl helal diyebiliyorsunuz??

 9. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Hiç emek sarfetmeden bu denli paralara nasıl helal diyebiliyorsunuz??
  Emek sarfedilmediğide nerden çıktı.
  Beyni zorlamak onu yormak fiziki
  yorgunluktan daha sıkıntı vericidir.
  Sonuçta ortada bir tehdit yok ,gasp yok
  bu gibi kanallar o paranın kat,kat mislini
  Reytinglerden çıkarıyor,bir milyar veriyorsa
  üç milyar kazanıyor
  kendine güvenen oraya çıkıp o stresi
  yaşayıp parayı götürüyor.
  Ama dersenizki bir bayanın o ortama çıkması
  yarışmaya katılması nekadar doğru buna bir sözüm yok....
  o ayrı bir mesele tartışılır.

 10. bahadır emin
  Devamlı Üye
  helal haram tartışmasından öte, burada insan ruhunun katledilmesi var. bu programların yani yemekteyiz, evlilik programları, dans programları vb hep dış mihraklar tarafından türk müslüman ahlakını bozmak için yapılan şeyler. tv de hiçbirşey yok. dini geçinen kanallar zaten kaval öttürüyo bişi yaptıkları yok. eve tv hiç sokmayın. zerre kadar şeref haysiyeti olan da bu programlara çıkıp şahsiyetini iki paralık etmez.

 11. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  aydınlatıcı ve detaylı bilgiler için Allah c.c. razı olsun imamhatipli hocam,emeğinize sağlık

+ Yorum Gönder
bilgi yarışmasından kazanılan para harammıdır,  bilgi yarışmasından kazanılan para haram mıdır,  bilgi yarışması haram mı,  bilgi yarışmasında kazanılan para helalmi,  televizyondaki yarışmadan alınan para helalmidir,  yarışmalarda kazanılan para helal mi ,  yarismadan kazanilan esya helal mi