+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kıbleyi yanlış tahmin eden kişinin namazı kabul olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ctnsvr
  Üye
  Reklam

  Kıbleyi yanlış tahmin eden kişinin namazı kabul olur mu?

  Reklam

  Kıbleyi yanlış tahmin eden kişinin namazı kabul olur mu? Mumsema sevgili kardeşlerim benim sorum şu....

  namaz kılarken farkında olmadan kıbleden yanlış yöne doğru namaz kıldık...bir kaç vakit...misafirliğe gittiğimiz evde namaz kılınmıyo olabilir veya yakınlarda cami yoktur vs...kıldığımız namazlar kabul olurmu...niyetimiz belli olduktan sonra bunun bir önemi varmıdır..(sadece bu namazlar için)

  selam ve dua ile...

 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Kıbleyi yanlış tahmin eden kişinin namazı kabul olur mu?


  Reklam


  Kıbleyi yanlış tahmin eden kişinin namazı kabul olur mu?  Bütün mezheplere göre, yabancı bir yerde namaz kılarken, kıblenin yönünü araştırmak vaciptir. Önce güvenilir bir kimseden sormak suretiyle bunu yapmalıdır. Kimseyi bulmadığı takdirde, doğu ve batıya esen rüzgâr, sabah-akşam şafakları, kutup yıldızı gibi bazı alametler doğrultusunda kıblesini tayin etmeye çalışmalıdır. Bu tür alametlerden istifade etmeyen ise, kendi içtihadıyla hareket edecek ve tatmin olduğu bir yöne doğru durup namazını kılacaktır.(krş. el-Fıkhu’l-İslamî, 1/599).

  -*İslam alimlerine göre, "seferiye kıble şartı aranmaz" hükmü, yalnız iki yerde geçerlidir: Çok şiddetli korku anındayken ve seferî olanın binit üzerinde nafile namazı kılarken. Tabii ki acizlik ve kıbleye dönme imkanı olmayan hastalar zaten müstesnadır.(a.g.e, 1/597).

  -**Hanefî ve Hanbeli alimlerine göre, kendi içtihadıyla/gayretiyle kıbleyi araştıran kimse, namazdan sonra, bunun yanlış olduğunu görürse, daha önce kıldığı namazları kaza etmesi gerekmez. Şafiilere göre ise kaza etmesi gerekir.(a.g.e, 1/600-601).  Resûlullah (A.S.) Efendimiz ümmetine bu konuda şöyle buyurmuştur:

  «Size bir şey ile emrettiğim zaman, onu gücünüzün yettiği nispette yerine getirin.» (Fıkhü's-Sünne / Seyyid Sabık.)

  Kıbleyi belirlemekte soracak kimse bulamadığında ictihad edip bulmaya çalışır. Namaz kıldıktan sonra başka cihete yöneldiğini anlarsa, artık namazı iade etmez. Ama namazda iken bunu fark eder, namazı bozmadan yön değiştirir.

  Yanında bulunduğu bölge halkından ve aynı zamanda kıbleyi bilenlerden bir kimse bulunduğu halde, sormayıp kendi içtihadına göre namaz kılar, sonra kıbleye yönelmediğini anlar veya kendisine bu hususta bilgi verilirse, namazı iade etmesi gerekir. Bu bakımdan öyle hallerde kıbleyi sormadan namaza durmamalıdır. (Şerh-i Tahavi - Münyetü'l-Musallî.) (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/220)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  Ben 12 yasindayim ve 1 haftadir gunde 1 y yada 2 kere kiliyorum ama yanlis kilmisim cunku kible'ye doğru kilmamisim veux daha yeni farkediyorum. Namazim kabul olurmu ?

 4. arifselim
  Yönetici
  Eğer namazlarını kılmadan kıblenin yönünü araştırdıysan artık bu namazlarını kaza etmene gerek yoktur.

  Hanefî ve Hanbeli alimlerine göre, kendi içtihadıyla/gayretiyle kıbleyi araştıran kimse, namazdan sonra, bunun yanlış olduğunu görürse, daha önce kıldığı namazları kaza etmesi gerekmez. Şafiilere göre ise kaza etmesi gerekir. (krş. el-Fıkhu’l-İslamî, 1/599).

+ Yorum Gönder
kıble yanlış olursa namaz kabul olurmu,  yanlış kıblede namaz kılmak,  kıbleyi yanlış kılmak,  namazda kıble yanlış olursa,  yanlis kiblede namaz kilmak,  Kıbleyi yanlış,  kible yanlis olursa