+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ramazan ayında orucumu bozdum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. captan
  Emekli
  Reklam

  Ramazan ayında orucumu bozdum

  Reklam

  Ramazan ayında orucumu bozdum Mumsema ramazan ayında orucumu bozdum bilerek diyorlarki 60 61 gün oruç tutman gerek oda çok uzun bir süre yasım daha 16 ne yapmalıyım bziim ailemizde bir çok insan enim yaşlarda oruçları bozmuslar ama hiç 60 gün falan oruc tutmamıslar bunun ne gibi bir günahı olabilir

 2. ctnsvr
  Üye

  --->: ramazan ayında orucumu bozdum


  Reklam


  doğrudur...ramazanda orucunu bilerek bozarsan 61 gün kefaret orucu tutman gerekir...16 yaşında olman veya ailenden başkalarının da aynı şeyi yapması bişey değiştirmez....buluğ çağına eren her insan bunlarla mükelleftir...

  Hazret-i Ebu Hüreyre'nin rivayet ettiği hadis-i şerif şöyledir:
  Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Kardeşim hanefi mezhebine göre orucunu kasten bozan kişi 60 gün keffaret orucu tutar.

  Şai mezhebinde ise yalnızca cinsel ilişki ile orucunu kasten bozan kişi 60 gün keffaret tutar.


 5. Abdullatif
  seyyah
  Yaşınız 16 ise akıl baliğ olmuş ve dinimizce mükellef sayılıyorsunuz..Bu bakımdan sizin yetişkin bir insandan farkınız yoktur.Dolayısı ile, haram ve helal noktasından hassasiyet göstermek zorundasınız.Allah-ü teala oruc'u ve diğer ibadetleri farz kılmıştır.Oruc'a tutma niyeti ile başladı iseniz ve bilerek, kasten bozdu iseniz -yaşınızın 16 olması hiç farketmez- keffaretini ödemekle yükümlüsünüz..Nedir keffaret?

  "Keffaret, lûgat deyiminde gidermek ve örtmek manasındadır. Allah, bazı kusurları ve günahları birtakım vesilelerle bağışlayıp örttüğünden bu vesilelerden her birine "Keffaret" denilmiştir(Ö.N.BİLMEN)

  Bu bakımdan orucun keffaretini, sıkıntı ve ezadan çok bizim için bir çıkar yol, ahirette göreceğimiz azaptan bir kurtuluş olarak görmeniz, yerinmenizin yerine sevinmeniz gerekmektedir.
  Peki orucun keffareti nedir?

  "Oruç keffareti, Ramazanda bir özür bulunmaksızın belli şartlar içinde orucunu bozan bir mükellefin, müslüman veya gayr-i müslim bir köle veya cariye azad etmesidir. Buna gücü yetmiyorsa, arka arkaya kesinti yapmaksızın iki ay oruç tutar. Buna da gücü yetmezse altmış fakire (sabah akşam) yemek yedirir."(Büyük İslam İlmihali-Ö.N.B)

+ Yorum Gönder
orucumu bozdum ne yapmalıyım