+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nasıl ilim öğrenebilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. meryem hacer
  Üye
  Reklam

  Nasıl ilim öğrenebilirim?

  Reklam

  Nasıl ilim öğrenebilirim? Mumsema Malum başörtü yasağı var ülkemizde. Devletin eğitiminden yararlanamıyoruz. Zaten yararı mı yoksa zararı mı var bilemiyorum. Cemaatler var bize ilim öğeretecekler ama ben şahsen güvenmiyorum. Çünkü ilmi çıkar amaçlı kullananlar var. Bulunduğum yerde doğru dürüst eğitim veren bir yerde yok.Evimiz de ise 250 kadar kitap var. İstediğiniz her kitap mevcut. Fakat benim bilgim temelden zayıf. En önemliside ızdırabım cahilliğimi geçti. bu durumda nasıl ilim öğrenebilirim.

 2. mumsema
  Administrator

  --->: nasıl ilim öğrenebilirim?


  Reklam


  Malum başörtü yasağı var ülkemizde. Devletin epitiminden yararlanamıyoruz. Zaten yararı mı yoksa zararı mı var bilemiyorum. Cemaatler var bize ilim öğeretecekler ama ben şahsen güvenmiyorum. Çünkü ilmi çıkar amaçlı kullananlar var. Bulunduğum yerde doğru dürüst eğitim veren bir yerde yok.Evimiz de ise 250 kadar kitap var. İstediğiniz her kitap mevcut. Fakat bir bilgim temelden zayıf. En önemliside ızdırabım cahilliğimi geçti. bu durumda nasıl ilim öğrenebilirim.
  Meryem Kardeş,
  Öğretmen olmadan ilim öğrenilmez. Mutlaka bir eğitici bulman gerekir.
  Çevrende cemaatlerden başka alternatif yoksa mutlaka kendine en yakın hissettiğin bir cemaate git ve ilim öğrenmek istediğini söyle eminim sana yardımcı olacaklardır. endişelerinin olması normal ama zanda bulunarak hem cemaatleri yermiş hemde ilimden mahrum olursun.
  ________________________
  Bir öğrenciye tavsiyelerimizi yerinde yapabilmemiz için yaşını eğitim durumunu vs.. bilmemiz gerekir. farzedelimki lise mezunu bir bacımızsın ve dini eğitim almamışsın. ona göre tavsiyelerimizi yazalım:

  1. Kur'an-ı Kerimin okumayı
  2. Ehli sünnet akaidi
  3. Hanefi isen hanefi fıkhını, Şafii isen şafii fıkhını
  4. Peygamberimiz (sav)'in hayatını
  5. Peygamberlerin Hayatını
  6. Sahabelerin (özellikle hanımların) hayatını
  7. Müslüman Kadının görev ve sorumluluklarını anlatan bir kitap öğrenmen gerekir.
  Not: Kitap tavsiyesi istiyorsan kaynak yazabiliriz. Allaha emanet ol.

 3. meryem hacer
  Üye
  1.Lise mazunuyum
  2.Hanefiyim(evimizde 31ciltlik mebsut fıkıh kitpları var önerirmisiniz)
  3.Burda 3cemaat yerleri var mesela süleymanlılar gittim ve çok sorun yaşadım bbirine daha gittim ordada aynı şekilde benim cemaatler hakkındaki fikirlerim zandan ibaret değil.Yani en azından burda olanlar için söylüyorum.)
  3.Arapça öğrenmeyi çok istiyorum ve bu ilim öğrenmek isteyen biri için çok önemli bunu sizde bilirsiniz zaten. Bir kaç kurs buldum ama çok fazla para istiyorlar.En son Akabe vakfına gitmeyi düşündüm ama Elazığda var mı bilmiyorum.
  4. yaşım 22
  5.Kur'anı Kerim okumayı tecvid kıraat arapçadanda 2 kitap bitirdim ama yarım kaldı.
  6. kitap tavsiyesinide bekliyorum.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  1.Lise mazunuyum
  2.Hanefiyim(evimizde 31ciltlik mebsut fıkıh kitpları var önerirmisiniz)
  3.Burda 3cemaat yerleri var mesela süleymanlılar gittim ve çok sorun yaşadım bbirine daha gittim ordada aynı şekilde benim cemaatler hakkındaki fikirlerim zandan ibaret değil.Yani en azından burda olanlar için söylüyorum.)
  3.Arapça öğrenmeyi çok istiyorum ve bu ilim öğrenmek isteyen biri için çok önemli bunu sizde bilirsiniz zaten. Bir kaç kurs buldum ama çok fazla para istiyorlar.En son Akabe vakfına gitmeyi düşündüm ama Elazığda var mı bilmiyorum.
  4. yaşım 22
  5.Kur'anı Kerim okumayı tecvid kıraat arapçadanda 2 kitap bitirdim ama yarım kaldı.
  6. kitap tavsiyesinide bekliyorum.
  Okuduğun tüm kaynak eselerini yazarmısın kardeş?
  okuduğun rapaça kitaplar?
  Hanefi fıkhı olarak okuduğun bir eser var mı?
  Kur'anı kerim, Tecvid tamam bu güzel. yazdığın hanefi fıkhı sadece araştırmalar içindir ders olarak alınmaz ve düzenli okunmaz.

 5. tdm77
  Devamlı Üye
  Meryem kardeş Menzile git inş...
  bu ay sonu kafile var...
  aradıgını orada bulursun İNŞ.

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Meryem kardeş Menzile git inş...
  bu ay sonu kafile var...
  aradıgını orada bulursun İNŞ.
  Menzilde kadınlara yönelik ilim öğretiliyor mu?
  Böyle bir imkan varsa, neler öğretiliyor?
  Kadınların kalabilecekleri yatılı emin bir yer var mı?

 7. tdm77
  Devamlı Üye

  tüm insanlara ilim var.
  insan isterse zahiri ve batini ilim alır.
  orada zamanın GAVS-I yaşıyor. emin kelimesini anlamı orada...

 8. Hoca
  erimeye devam...
  tüm insanlara ilim var.
  insan isterse zahiri ve batini ilim alır.

  orada zamanın GAVS-I yaşıyor. emin kelimesini anlamı orada...
  kardeş kusura bakma ama konu ile alakasız cevaplar veriyorsun.
  1.si kardeşimiz mürşid aramıyor yada bir cemaate bağlanmak için tavsiye istemiyor. istediği sadece ilimdir.
  2.si sorular sordum ama yine alaksız cevap verdin. Menzilde ilim öğrenme imkanı varsa (ki yoktur benzili iyi biliyorum) bu kardeşimiz menzile gitme imkanı var mı? şayet varsa ona ne öğretilecek? bilgilendirmen gerekmiyo mu?

  Lütfen konu ile alakalı cevap yazalım.

 9. tdm77
  Devamlı Üye
  ilim ögrenmek ne demektir. amaç bilgi sahibimi olmakmı. yoksa ALLAH C.C. kavuşmakmıdır.
  sadece bilgi sahibi olmak ise o boştur.
  ilim pek çoktur. zahirimi batınimi
  her ikisini istiyorsa mürşitsiz olmaz.
  Kitaplardan bilgi alınabilir ama ne kadar alınır. meçhul.
  ALLAH C.C. ulaşmak ise kolay degildir. hele tek başına çok zordur. şeytan tüm ilimleri bilir. kimse alt edemez onu ama ALLAH C.C. dostları farklı.
  insan nefs mertebesinde 1 yere kadar gelinir.
  1 yerden sonra mürşid olmassa olmaz.
  Büyükler derler mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır.

  he 1 de menzilde ilim ögrenme imkanı yok demişsiniz.
  çünki oradaki manevi perdenin arkasını görmemişsiniz. görse idiniz bunu diyemezdiniz.
  siz bizi anlamamakta haklısınız... zahiri ve batıniyi bilmeden bilinmez... Güzel Kardeşim
  Seni ALLAH C.C. için çok seviyorum.

  Araştırdım buyrun.
  Tasavvuf ve manevi terbiyeden kaçanlar, meşhur bir sözle uyarılırlar: “Mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır.” Büyük veli Beyazid-i Bistamî (K.S.)’ye ait bu söz, doğrusu hassas bir konuya işaret ediyor. Öyle ya; eğer bu ifade dinî bir delile dayanıyorsa, gerçek bir mürşidin talebesi olmayan herkesin durumu yeniden gözden geçirilmeye muhtaç....


  Eğer bir tecrübe ve gözleme dayanıyorsa, tecrübe bir ilimdir, ve bir hakikat payı aranması gerekir. Bu sık kullanılan ifade, “bir mürşidin elinden tutanlar şeytanın elinden kurtulmuş mu oldular? Biz öyle şeyhleri gördük ki, şeytanı hiç aratmıyorlar! Hem iyi de olsa şeyh bir peygamber mi ki, ona uymayanlar iflâh olmasın? Biz Kur’an ve Sünnet’ten başkasına uymayız” itirazıyla karşılanagelmiştir.
  Bu meselenin iç yüzünü incelemek için şüphesiz en doğru yol, konuyu yanılmaz iki şahidin, yani Kur’an ve Sünnet’in ölçülerine göre ele almak...

  Önce şunu belirtelim ki tasavvuf ehli, mürşid deyince gerçekten kendisine uyulmaya layık bir Allah dostunu kasdederler.

  Gerçek mürşid alimdir, ariftir, takva ve edebte zirvedir, nur ve feyiz sahibidir. Ayrıca insan terbiyesinde ehliyetli ve irşad işinde izinlidir. Hz. Peygamber (A.S.)’in vârisidir. Çünkü kendisi terbiye olmamış bir kimsenin başkasını terbiye edemeyeceği açıktır.

  İkinci olarak, mürşid deyince tek bir insan değil, o insanının etrafında toplanmış, gönlünü ve yönünü Allah’a çevirmiş bir cemaat akla gelmelidir.
  Kur’an’ın ve Rasulullah’ın uyarıları

  “Mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır” sözü, Hz. Kur’an’a aykırı değildir; aksine birçok ayet tarafından desteklenmektedir. Çünkü, tek başına kalan bir kimesenin insan ve cin şeytanlarına yem olacağına Kur’an’daki pek çok ayet işaret etmektedir.

  Allahu Tealâ, kendi yolunda topluca hareket etmemizi emrediyor. Parçalanmayı, dağılmayı, tek başına kalmayı yasaklıyor (Al-i İmran/102-103).

  Bunun, düşmanlar karşısında zayıflık ve mağlubiyet sebebi olacağını belirtiyor (Enfal/46).

  Cenab-ı Hak hepimizi gerçek takvaya çağırıyor ve bunun için sadık kullarla beraber olmamızı istiyor (Tevbe/119).

  Allah’ın zikrinden kaçanların şeytanın kucağına düştüğünü de Kur’an-ı Kerim şöyle ifade ediyor:

  “Her kim Rahman olan Allah’ın zikrinden gafil kalırsa, biz ona bir şeytan musallat ederiz; o şeytan ondan hiç ayrılmaz. Bu şeytanlar onları doğru yoldan alıkoyarlar, onlar ise kendilerinin doğru yolda olduklarını sanırlar.” (Zuhruf/36-37)

  “Rehberi olmayanın, tek başına kalanın rehberi şeytandır” sözü, bir çok hadis-i şerifin ortak manasını da ifade etmektedir. Şöyle ki, Rasulullah (A.S.) Efendimiz, şeytanın insan kurdu olduğunu, herkese pusu kurduğunu ve cemaattan ayrılan, tek başına kalan kimseyi kolayca yuttuğunu haber veriyor. İşte Rahmet Peygamberi’nin uyarıları:

  “Şeytan insan kurdudur; sürüden ayrılan, tek başına kalan koyunu dağdaki kurt nasıl kaparsa, cemaatten ayrılan kimseyi de şeytan öylece kapar.” (Ahmed, Tabaranî)

  “Sizin cemaat halinde bulunmanız gerekir. Ayrılıktan, tek başına kalmaktan sakının. Şüphesiz şeytan tek başına kalanla beraberdir. O, (Allah için beraber olan) iki kişiden uzak durur.” (Tirmizî, Ahmed, Hakim)

  “Şüphesiz Allahu Tealâ, ümmetimi sapık fikir ve fitne üzerinde bir araya getirmez. Allah’ın eli (rahmet ve desteği) cemaatin üzerindedir. Kim cemaattan ayrılırsa ateşe düşer.” (Tirmizî, Tabaranî)

  Bu mealdeki hadislerin ortak manası ve uyarısı şudur: Dini tek başına yaşamaya kalkmayın. Allah yolunda birlik olun, alimlere uyun, takva üzere giden cemaata sımsıkı yapışın. Tek başına kalanın kalbini şeytan sarar, yolundan alıkoyar ve kolayca zarara sokar. Bu düşmana karşı birlik kalesine girin, Allah sevgisini siper edinin ve ölene kadar böyle gidin. Emniyetiniz budur. Şu halde “başında bir rehberi olmayanın rehberi şeytandır” sözü Kur’an ve Sünnet’e aykırı değildir.
  Tecrübeler de onu desteklemektedir. Bir üstada gitmeden, alim bir rehberi bulunmadan, peygamberlerden başka kâmil olan kimse yoktur. Maddi sanat ve fenlerde de durum aynıdır. Başında bir usta olmadan hiçbir çırak, kolay kolay usta olamaz. Arifler demişlerdir ki: “Kendi başına büyüyen ağaç yaprak açar, fakat meyve vermez. Verse de meyvesi yenmez. Bir edeb ehlini görmeyen gerçek edeb nedir bilmez. Bildikleri de kendisine yetmez.”

  Görüntülü: http://www.menzil.net/index.php?option=com_seyret&task=videodirectlink&i d=33

 10. Vamık
  Devamlı Üye
  ilim ögrenmek ne demektir. amaç bilgi sahibimi olmakmı. yoksa ALLAH C.C. kavuşmakmıdır.
  sadece bilgi sahibi olmak ise o boştur.
  ilim pek çoktur. zahirimi batınimi
  her ikisini istiyorsa mürşitsiz olmaz.
  Kitaplardan bilgi alınabilir ama ne kadar alınır. meçhul.
  ALLAH C.C. ulaşmak ise kolay degildir. hele tek başına çok zordur. şeytan tüm ilimleri bilir. kimse alt edemez onu ama ALLAH C.C. dostları farklı.
  insan nefs mertebesinde 1 yere kadar gelinir.
  1 yerden sonra mürşid olmassa olmaz.
  Büyükler derler mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır.
  (bunu google de araştırırsanız geniş bilgiye ulaşırsınız.)

  he 1 de menzilde ilim ögrenme imkanı yok demişsiniz. sizi üzücek ama siz zerre bilmiyorsunuz. çünki oradaki perdenin arkasını görmemişsiniz. görsen bunu diyemezdin.
  siz bizi anlamamakta haklısınız... zahiri ve batıniyi bilmeden bilinmez... Güzel Kardeşim
  Seni ALLAH C.C. için çok seviyorum.
  çok kibirlisin. sen tasavvuf ehli olmazsın

 11. tdm77
  Devamlı Üye
  Kibirden rabbime sıgınırım. tasavvuf ehli oldugumu dayatmıyorum.
  nasıl anlamak istediysen onu anladın. sorun bu... )) güzel kardeşim...


 12. Vamık
  Devamlı Üye

  Reklam


  Kibirden rabbime sıgınırım. tasavvuf ehli oldugumu dayatmıyorum.
  nasıl anlamak istediysen onu anladın. sorun bu... )) kardeşim...
  kendini naıl yazdıysan öyle anladım. manevi ilim-terbiye elbette gerekir ama zahiri ilim olmadan asla manevi ilim olmaz.
  tarikatçıların bir sloganı var.. şeriatsız tarikat zındıklıktır diye. değil mi?
  işte ben zahiri ilimleri sorayım. yani şeri ilmleri

  menzilde hangi ilimleri öğrendin?
  sana hangi limleri öğrettiler?
  Kaç öğrencileri var?
  öğrencilere öğretikleri hangi kitaplardır?

  mutlaka çok faydalanmışsın ki tavsiye ediyorsun. cevap bekleyecem

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu