+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadının saçını namahrem açık görse namaz abdesti bozulur mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  Reklam

  Kadının saçını namahrem açık görse namaz abdesti bozulur mu ?

  Reklam
 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Kadının saçını namahrem açık görse namaz abdesti bozulur mu ?


  Reklam


  Kadının saçını namahrem açık görse namaz abdesti bozulur mu ?
  Balık yedirmek yerine balık tutmayı öğreteyim
  abdesti bozan şeyleri oku, bu maddelerin dışındaki şeyler abdest bozmaz:

  ABDESTİ BOZAN DURUMLAR (Hanefi mezhebine göre)

  1- Idrar veya dışkı yollarından yani ön ve arkadan herhangi bir şeyin çıkması. Mâide sûresi 6. âyetinde "...sizden birisi abdest bozmaktan geri dönmüşse..." ve Hz. Peygamber (s.a.s.)`e "Hades nedir?" diye sorulduğunda; "Her iki yoldan çıkandır" cevabını vermeleri, ön ve arka yollardan birinden çıkan idrar, dışkı, yel, vedi, mezi, meni, kurt ve diğer hususların abdesti bozduğunu ifâde eder.

  2- Aklın idrak gücünü gideren hususlar; uyumak, bayılmak, delirmek, sarhoş olmak vs.`dir. Ancak oturduğu yerde kıpırdamadan uyuyan kimsenin abdesti bozulmaz. (Müslim, Vudû`, 2; Ahmed b. Hanbel, 1, 256).

  3- Vücudun herhangi bir yerinden kan, irin veya sarı su çıkması ve etrafına yayılması. Ağızdan akan kana bakılır, şâyet bu kan tükrük kadar veya tükrükten fazla ise abdesti bozulur.

  4- Ağız doluşu kusmak. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) "Kusuntu abdesti bozar" (Tirmizî, Tahâre, 64) buyurmaktadır. Kusma ağız doluşu değilse abdest bozulmaz.

  5- Cinsî münasebette bulunmak.

  6- Tam olarak cinsî ilişki olmasa bile kadın ve erkeğin çıplak veya ince bir elbise ile vücutlarının veya tenâsül uzuvlarının birbirine değmesi.

  7- Teyemmüm yapan kimsenin su bulması .

  8- Namazda sesli olarak gülmek. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: "Sizden biriniz namazdayken kahkaha ile gülerse abdesti ve namazı birlikte iade etsin. " Kahkaha namazın dışında olursa abdesti bozmaz.

  Bir kimse abdest alırken bazı organlarını yıkayıp yıkamadığı konusunda endişe ederse, şayet bu ilk defa karşılaştığı bir şüphe ise o organını yeniden yıkar, yok eğer sürekli şüpheye düşüp duruyorsa bu şüpheşinin önemi yoktur. Abdestini tam almış sayılır. Abdestinin bozulup bozulmadığını tam hatırlayamayan kişi kesin olarak abdest aldığını hatırlıyorsa abdestli demektir. Çünkü kesin olarak bilinen bir husus şüphelerle yok olmaz.

  Ayrıca namaz haricinde abdestinden şüpheye düşenin abdest almasının takvaya daha yakın olduğu; fakat namaz içinde bulunan kimsenin ise abdestinden şüpheye düşmesi hâlinde namazını bozup abdest alması gerekmediği âlimler tarafından ifâde edilmiştir.

  İslam Fıkhı Ansiklopedisi

 3. bana bak
  Devamlı Üye
  Kadının saçını namahrem açık görse namaz abdesti bozulur mu ?


  ALLAH razı olsun

+ Yorum Gönder
saç açıkken abdest bozulur mu,  kadının saçı görünürse abdest bozulur mu,  baş açıkken abdest bozulur mu,  saçı erkek görünce abdest bozulur mu,  saç açık abdest bozulur mu,  saç görününce abdest bozulur mu,  başı açık abdest bozulur mu