+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru - Cevap İslamiyet ve Siyer Soru ve Cevapları Kategorisinden Peygamber Efendimiz neden Berre/Berra ismini değiştirmiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Şema
  Moderatör
  Reklam

  Peygamber Efendimiz neden Berre/Berra ismini değiştirmiştir?

  Reklam

  Peygamber Efendimiz neden Berre/Berra ismini değiştirmiştir? Mumsema Peygamber Efendimiz neden Berre/Berra ismini değiştirmiştir?
  Efendimiz(a.s.m), kötü anlama gelen bazı isimleri değiştirdiği gibi, sahibini şımartma ihtimali olan bazı güzel isimleri de değiştirmiştir. Berra da bunlardan biridir. Berra; yüksek ahlaka sahip, her yönüyle arı-duru, tertemiz anlamına gelir. Bu anlamıyla sahibini hep iyi bir insan olarak hatırlattığı için, nefis muhasebesi yapmaktan alıkoyma ihtimali vardır. Az da olsa, dinî imtihan açısından bir risk taşıdığı için “sedd-i zerayi” kuralı gereğince değiştirilmiştir.

  Hz. Peygamber, "iyi insan, kusursuz kimse, günahsız" anlamına gelen Berre ismini Zeyneb'e çevirmiştir. Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana teşekkül edebilir. Bu da isimlenenin karakterini olumsuz yönde etkilemek demektir. Zira bu isim hakkında Hz. Peygamber, "Allah sizin iyi olanlarınızı en iyi bilendir" buyurarak bu adı değiştirirken, "kendinizi temize çekmeyin!"1 sözüyle de, güzel bir ismi başka güzel bir isimle değiştirmenin gerekçesini belirtmiştir. Bunun anlamı, "Berre adını takıp da bununla iyi olduk sanmayın! Allah kimin iyi olduğunu herkesten daha iyi bilir!" demektir2.

  Rivayetlere göre Zeynep bnt. Ebî Seleme'nin adı Berre idi. Nefsini tezkiye ediyor denildi. Bunun üzerine Hz. Peygamber onu Zeyneb diye isimlendirdi3. Demek ki buradaki çirkinlik, mananın çirkinliğinden gelmiyor."Kendinî temize çıkarmayın, kimin muttaki (temiz) olduğunu O (Allah) çok iyi bilir" 4 âyetine muhalefetten ileri geliyor, denebilir. Şu halde İslam âdâbına uymayan, kişiye gurur, kibir, aldanma telkîn eden isimler uygun değilir. Diğer bir rivayette belirtildiğine göre Cüveyriye bnt. el-Haris'in ismi de Berre idi, Hz.Peygamber onu da Cüveyriye'ye çevirmiştir.

  Resûl-i Ekrem'in (s.a.), "Yanından çıkan birinin 'Berre'nin yanından çıktı' denmesini sevmiyorum"5 buyurarak yasağın diğer bir gerekçesini açıkladığını görmekteyiz. Şu halde bu kategoride yer alan isimleri değistirmesinin genel sebebi; hem ismin anlamından hem şahsa yansıyan menfi etkisinden kaynaklandığı şeklinde yorumlanabilir. Çünkü nefsin tezkiyesini yalnız Allah bildiği gibi, ismin ifade ettiği anlam hakikatın hilafına da olabilir. Bu sebeple sahibini yersiz güvene ve bunun bir uzantısı olarak da kullukta gevşekliğe
  itebilir. Zira yersiz güven takvayı zedelediği gibi kulluk ifasında gevşekliğe de sebep olur.

  Dipnotlar:
  1. Müslim, Âdâb 19.
  2. Davudoğlu, Ahmed, Sahih-i Müslim Ter. ve Şer., VI, 535.
  3. Buhârî, Edeb 108; Müslim, Edeb 17.
  4. en-Necm (53) 32.
  5. Müslim, Âdâb 16.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 2. 2
  bezmiezel
  Üye

  Cevap: Peygamber Efendimiz neden Berre/Berra ismini değiştirmiştir?


  Reklam


  zeynep binti ebu seleme değil zeyneb binti cahş dır

 3. 3
  bezmiezel
  Üye
  Ben bu konuyu çok araştırdım. Ve evet doğru Berre (Barrah) ismini değiştirmiştir.
  Berr kelimesinin kökü birr e o da Allah'ın isimlerine kadar gidiyor.
  Ayrıca iki değil 3 hanımının ismini değiştirmiştir
  Hz. Zeyneb Binti Cahş
  HZ. Cüveyriye binti haris
  Hz. Meymune

  ve bir de üvey kızının adını Zeyneb olarak değiştirmiştir.

 4. 4
  Misafir
  Akla uygun bir yorum değil... Berra ismi Allah`ın Berr isminden geliyor ve Allah`ın sıfatlarıyla isimlenmek caizdir. Peygamber efendimizin hanesinde aynı isimden dört bayanın olması, isim değişikliğinin sebebi olabilir. Üvey kızına hanımlarından birinin ismini vermesi, onun sıfatının farklılığından olabilir. Hepsinin ismini değiştirmeseydi adil olmazdı. Berra isminin kökeni olan Allah`ın El-Berr ismi: Kulları hakkında kolaylık isteyen; iyilik ve bahşişi çok olan... Allah Teâlâ kulları için daima kolaylık ve rahatlık ister, zorluk istemez, zorluk çıkaranları da sevmez. anlamına geliyor.
  Eğer yorumunuz doğru olsaydı şuan kullanılan pek çok isim caiz olmazdı. mesela, Samet, Muhsin, Hamit, Veli, Metin, Hakkı, Macit, Kerim, Hikmet, Üst nefis mertebelertinden olan Naciye ve benzer isimler... Yazık bu millete! Vebal altında kalmayın özür dileyin milletten!..

 5. 5
  Hoca
  erimeye devam...
  Kayıtsız Üye
  Sen Peygamberimizin hadisini yok saydığın için tevbe et ve Peygamberimizden özür dile!

 6. 6
  Misafir
  Berre ismini cok sevmistim ama koyamicakmiyim

 7. 7
  Misafir
  benim kızımın adı berre ve 6 yaşında peygamber efendimizin (s.a.v) berre ismini degiştirdiğini bilmiyordum yeni ögrendim cevremde berra ismini taşıyanlarda var. kızımın adını degiştirsem kızım sorun cıkarır veya sıkıntılıbir durum oluşacak ben şimdi ne yapayım

 8. 8
  Misafir
  Ebrar ismuninde anlami cok guzel ozamn onuda koymamamiz gerek??

 9. 9
  Misafir
  Berre ismi koymak gunahmi

 10. 10
  @hmet
  Üye
  Berre ismi koymak gunahmi
  evet. çünkü efendimiz yasaklamış

 11. 11
  Misafir
  Bir uye afi samet, metin... Olanlardan ozur dileyin derken bir yerde yanilmis, samet degil abdulsamet. Kul anlamina gelen abdul eki getirilmeli yoksa haşa kisinin ne haddine direkt yaradanin adini almasi.

 12. 12
  Misafir

  Reklam


  Peygamber a, s anneannesinin adi da berre ama o degustirilmistir diyw yazmiyor

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

berre isminin anlamı

berra

berreberre ne demekberre isminin anlamiberra isminin anlamıberre anlamı