+ Yorum Gönder
İslamda Kuran ve Sesli Hatimler Kategorisinden Hatim duası nasıl yapılır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  egitim44
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hatim duası nasıl yapılır ?

  Reklam
 2. 2
  imamhatipli42
  Moderatör

  Cevap: Ne okunacak


  Reklam


  Hatim duası nedir? Hatim duası nasıl yapılır?


  Kur'ân-ı Kerîm'i başından sonuna kadar okuduktan sonra, yani hatmettikten sonra yapılan duaya "hatim duası" adı verilir.

  Resulullah (A.S.M.) "Kim Kur'ân'ı hatmederse, onun kabul olunmuş bir duası vardır." (Suyûtî Camiu's-Sağîr, II,175) buyurmuştur. Kendisinin de hatimden sonra dua ettiği bildirilmekte ve bu dualardan bazıları nakledilmektedir. Gerek ezberden, gerekse yüzünden Kur'ân'ı hatmeden kişinin, duasının Allah katında makbul olduğunu ve bir diğer hadislerinde de Allah'ın bu kimselere "cennette bir ağaç ihsan edeceğini" haber vermişlerdir. (Suyûtî, Câmiu's-Sağîr, I, 96)

  Enes b. Mâlik'ten rivayet edilen bir hadise göre Hz. Peygamber (asm), hatim yapacağı zaman ehl-i beytini toplar ve hatim duası yapardı (el-Fûrî, Kenzü'l-Ummâl, I, 392) İbn Mes'ud'un rivayetine göre de, Hz. Peygamber (asm) ehl-i beytini toplar, dua eder, onlar da "âmîn" derlerdi (Sehavi, Cemalü'l Kurrâ, vd. 34).

  İbnü'l-Cezerî, Câbir b. Abdullah'dan rivayet edilen; "Kur'an sahibinin kabul olunmuş bir duası vardır. Allah isterse onu sahibine hemen dünyada verir, dilerse onu âhirete bırakır." hadisine işaret ederek, "Kur'an'ı hatmedenin bu hadisin zâhirî manasına göre, dua etmesi müstehaptır" demektedir. (İbnü'l-Cezerî, Takrîbu'n-Neşr, 194)

  Sahabeden Abdullah b. Mesud, Abdullah b. Abbas ve Enes b. Mâlik başta olmak üzere bazı sahabilerin de hatim dualarına katıldıkları, aile fertleriyle birlikte hatim duası yaptıkları rivayet edilmiştir. (Dârimî, Fazâilü'l-Kur'an, 33) Mücâhid de, sahabenin hatim duasına iştirak etmeye özel bir önem verdiğini belirtmek üzere "Ashab-ı Kiram, ilâhî rahmet iner diye hatim esnasında hazır bulunurlardı" demektedir. (Suyûtî, ltkân, I, 311)

  Hatim duasına geçmeden önce Nâs ve Fâtiha sureleri ile Bakara suresinin başından beş âyet okumak sünnettir. Bu konuda Übey b. Ka'b: "Resûlullah, Nas suresini okuduğu zaman, Fatiha suresine başlar, sonra Bakara suresinin başından "ve ülâike hümü'l-müflihûn"a kadar okur, hatim duasını yapar, daha sonra da kalkardı" (Suyûtî, ltkân, I, 313) demektedir. Resûlullah'ın, Kur'ân-ı Kerîm'i terkedilmiş bir vaziyette bırakmamak için böyle yaptığı rivayet edilmektedir (Kurtubî, Tefsir, I, 30).

  Hanefi âlimlerine göre Kur’ân-ı Kerimi hatmettikten sonra, camide ya da başka bir yerde topluca dua etmek Rasûllulah Efendimizin ve ashabının uygulamadığı bir bid’attır. (166 Bezzâziye VI/380; Hindiyye V/380; Hindiyye V/318) Ancak hatim yapanın kendi çoluk çocuğunu toplayıp, evinde onlarla beraber dua yapması müstehaptır, denmiştir. (167 Hindiyye V/317) Çünkü Enes b. Mâlik’in böyle yaptığı rivayeti vardır. (168 Dârimi N/469; Ibn Kudâme, el-Mugnî I/803 Ayrıca “Kur’an-ı Kerîm hatmedildiğinde yapılan dua kabul olunur” (169 Dârimî N/470) rivayeti de olduğuna göre, bid’at olanın, dua etmek değil, topluca ve sesle dua etmek olduğu anlaşılır. Hele hatim okuyanların adlarını okuyarak yapılan dualar, bid’at üstüne bid’at demek olur.
  .alıntı
 3. 3
  ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Kuranı Kerimi hatmettikden sonra hatim duası yine Kuranı Kerim'in son sayfalarında bulunur. Duayı yaptıkdan sonra tekrar Fatiha ve Bakara Suresinin ilk ayetlerini okuyup da öylece okumayı bitirin bu daha güzeldir.

  Allah kabul etsin

 4. 4
  egitim44
  Devamlı Üye
  allah ikinizden de razı olsun

 5. 5
  ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Allah'ın rızası

  Şüphesiz, bu, asıl büyük 'kurtuluş ve mutluluğun' ta kendisidir. (Saffat Suresi, 60)

 6. 6
  Misafir
  Hatim ettim çok şükür sonunda ki duaayı da okudum ama topluca daha sonra duasını yapıcaz inşallah
  Allah kabul eylesin inşallah

 7. 7
  Misafir
  Allah razı olsun bilgilendiren kişilerden
  cok tesekurler bilgiler isime yaradi Allah kabul etsin

 8. 8
  Misafir
  zeytin çekirdeğinmden dedem yaptı banADA LACİVERTEN YAPACAK TESPİH. SÖZ VERDİ. KESİNDİR BEŞ VAKİT NAMAZDAONUANIDAM YANİ. 90 YAŞINDADIR

 9. 9
  Misafir
  - Hatim duası yapıcam ama cemetin hatmide benim hatim daudan hariç nasl yapılır nasl niyet edilir


  - Ben yeni hatmimi bitirdim.Fakat bitirdikten sonra yani hatim duasindan sonra bagislanacakmis ben bunu yapmadim.Kuran I kerim 'I okumadan tekrar hatim duasini okuyop birine bagislasam olur mu?

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  - Hatim bittikten sonra o hatmin sevabı için dilediğin şekilde dua edebilirsin. Bu duayı şartlara yerlere ve şekillere bağlamak doğru değildir. Herhangi bir hatim duası denilen bir dua ile edebilirsin. Özel bir niyeti yoktur.

  - Evet olur kardeşim. Dilediğin gibi dua edebilir ve dilediğin zaman tekrar hatmine başlayabilirsin. Dinimizde olmayan kuralları koymak asla doğru değildir.

 11. 11
  Misafir
  Kurandaki secdeleri yapıp yapmadığımı hatırlayamıyorum hatmi şerif im bitmek üzere hepsini birden yapsam olurmu teşekkürler

 12. 12
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Tilavet secdelerini yaptığından emin değilsen hatırladığında hepsini bir kerede yapabilirsin. Hatim bitimini beklemeden hemen yapmak daha uygun olur. En doğrusu ise tilavet ayetini okur okumaz tilavet secdesini yapmaktır. Allah kabul eylesin.

+ Yorum Gönder

hatim duası nasıl yapılır

hatim nasıl yapılır

hatim nasıl indirilirhatim duasi nasil yapilirhatim nasıl teslim edilirkuran hatmi nasıl yapılırhatim nasil yapilir