+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Şafii Mezhebinde Namaz Kategorisinden Şafi Mezhebinde Ezandan Sonra Salavat Okumak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Şafi Mezhebinde Ezandan Sonra Salavat Okumak

  Reklam

  Şafi Mezhebinde Ezandan Sonra Salavat Okumak Mumsema Ezandan sonra gerek müezzinin gerekse başkalarının Peygamber Efendimiz'e salat okumaları menduptur. Nitekim bununla ilgili olarak Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "(Ezan okurken) müezzinin sesini duyduğunuzda, onun söylediklerinin aynısını söyleyin. Sonra da bana salat okuyun."118

  Bu hadis-i şerif genel nitelikte bir emir olduğundan hem müezzini hem de ezanı işitenleri ilgilendirmektedir.

  _____________________________________________
  118.Buhari, Ezan, 7; Müslim, Salat, 10,11 ; Malik, el-Muvatta, Nida li's-Salat, 2.


  =================================================
  Kaynak İçin Bakınız: Mehmet Keskin, Büyük Şafi İlmihali, s.94.
  =================================================

 2. 2
  @hmet
  Üye

  Cevap: Şafi Mezhebinde Ezandan Sonra Salavat Okumak


  Reklam


  Ezandan sonra, ezan duasından önce salavat okumak sünnettir.
  Mezheplere göre zikirler değişmez

 3. 3
  musab
  Hadis Öğrencisi
  @hmet, gelen sorulara kaynaksız cevap verebiliyorum; ama kaynaksız konu açmıyorum.Ezandan sonra salavat okumanın sünnet olduğunu yazan Hanefi ilmihalinin ya da fıkıh kitabının ismini söylerseniz bende varsa o kitap, sayfa numarası vs.vererek konuyu açarım.

  Evet,bu konuda amel edebilmek için Şafi olmak gerekmiyor.Bu konuyu açabilmem için ya yukarıda dediğim gibi bana kaynak ismi vereceksiniz ya da ben meseleyi izah ederek bu Hanefi Mezhebinde sünnet değildir; ama ezandan sonra salavat okuma konusunda nas olduğu için bu konuda amel etmekte bir sakınca yoktur,hatta sünnettir diyeceğim.


 4. 4
  @hmet
  Üye
  Ezandan sonra salavat okumak hakkında hadis

  “Müezzini işittiğiniz vakit, siz de onun dediğini söyleyiniz. Sonra benim üzerime salavat getiriniz. Çünkü her kim bana bir defa salavat getirirse, Allah ona o salavat sebebiyle on defa rahmet eyler. Sonra Allah’tan benim için ‘Vesile’yi isteyiniz. Zîr⠑Vesile’ Cennette bir makamdır ki, Allah’ın kullarından yalnız birisine lâyıktır. Umarım ki, o bir kişi de ben olayım. Kim benim için Vesileyi isterse, şefaatim ona vacip olur.”

  Hadisin kaynağı: Müslim, Salât: 12.


+ Yorum Gönder