+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden Rüya ile amel olmaz diyenler var peki hz ibrahim de rüya ile amel etmemiş midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Rüya ile amel olmaz diyenler var peki hz ibrahim de rüya ile amel etmemiş midir?

  Reklam

 2. rana
  Aciz Kul

  --->: rüya ile amel olmaz diyenler var peki hz ibrahim de rüya ile amel etmemiş midir?


  Reklam  Cevap: Rüyaların mübah meselelerde, rüyayı görene münhasır kalmak şartıyla, yönlendirici bir fonksiyonunun olduğu kabul edilebilir.Yalnız bunun bile Kur'an ve sünnette ictihad edilerek çıkarılmış bir hüküm ölçüsünde ağırlığının olduğu söylenemez.
  Ama rüyadaki mesajın Rahmani veya Şeytani olacağı hükmünü verebilmek derin bir iman ve kalp gözü ister.

  Rüyada Kur'an ve Sünnete aykırı ,ters bir durum olduğu takdirde bununla amel edilmesi mümkün değildir. Mesela rüyanızda size bir insanı öldürmeniz emrediliyorsa veya intihar etmeniz isteniyorsa bununla amel etmek söz konusu olamaz. Çünkü bir insanı öldürmek ve intihar etmek Kur'an-ı Kerimde ve Sünnette haram kılınmıştır. Bu rüyayı bir insan defalarca aynı şekilde görse yine de gördüğü rüyayla amel edemez ve Kuran ve Sünnet dışına çıkamaz. Kuran ve sünnette tespit edilen hükümler doğrultusunda amel etmek zorundadır.

 3. Abdullatif
  seyyah
  Kur'an ve sünnete aykırı olmayan durumlarda, yapılacak işin hayır mı, şer mi ihtiva ettiğini öğrenmek babından zaman zaman rüyalara başvurulması (namazı ve duasından sonra) uygundur.

+ Yorum Gönder