+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden İstihare ile evlilik Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ihramlı
  Kıdemli Üye

  İstihare ile evlilik

  Reklam
  Sual: Bir yakınım evlilik çağı geldiğinden ötürü istemeye geliyorlar.
  Yakınım ise evlilik konusunu istihareye bırakıp rüya yoluyla halletmeye çalışıyor ve bunun sünnet olduğunu savunuyor, bu konuda hadisler söylüyor.
  İstihare yolu ile evlenmek doğru mudur?

  Aziz ilim talibi,

  Yakınınızın evlilik sürecinde başvurduğu rüya yöntemi, "istihare" adıyla bilinir.

  Fakat Peygamber Efendimiz'den gelen istihare yönteminde işin rüya faslı yer almaz. Zira istihare kelimesi "Allah’tan bir işin hayırlısını talep etmek"

  demektir. Kelime "hayr" mastarına Arapçada talep bildiren "elif-sin-te"

  eklenerek talep formuna dönüştürülmüştür.

  Efendimiz bir işe karar verecekken önce Allah'ın verdiği aklı sonuna kadar kullanırdı. O noktada işin içinden çıkamaz veya iş toplumsal bir işse sonra istişare ederdi. O da bir sonuç vermez veya tereddüt devam ederse yatmadan önce Allah'tan hayır talep ederek dua ederdi. Rüya burada bir tali ve ilave unsur olarak zımnen gözükmektedir.

  İşe rüya faslı sonradan girmiş, ilerleyen yüzyıllarda hayır dileme işi sırf rüya görmeye inkılâp ederek iş rayından çıkmıştır.

  Durum budur.


  MUSTAFA İSLAMOĞLU
  _ ? 2. afrasiyap
  Üye

  --->: istihare ile evlilik


  Reklam  Cevap: insanların Allah ın kendilerine verilen iradeyi kullanmak yerine iradesizce davranmak metoduna kaçmaları ve basit hurafelerde medet ummaları sonucu zaten dinimiz savsatalarla doldu taştı.Yaradan rabbim "oku" demiş ama bilene sormak varken ,kulaktan dolma sadete ulaşmak varken kim okusun değilmi...Kendimde dahil tüm müslüman alemi ne çektiysek bilmemezlikten çektik ve örenmeye tenezzül bile etmemezlikten. Allah' hepimize hayırlar vesile etsin.

 3. buketaaa
  Üye
  Formunuza bugün üye oldum,öncelikle verilen bilgilerin çok aydınlatıcı ve açıklayıcı olduğunu belirtmek istiyorum.Yakın zamanda başımdan bi olay geçti onu anlatıp sizlerden içimi rahatlatacak yorumlar bekliyorum.
  6 ay kadar önce beni istemeye geldiler,babam yok dedi fakat ısrar etsem olacaktı gönlümde vardı.Fakat yakın 2 komşumuzdan istihareye yatmalarını istedim.Biri rüyasında karanlık bi tünel gördüğünü tünele girmediğini,diğeride rüyasında kendi eşini çok kötü gördüğünü söyledi.Onlardan bunu duyunca çok korktum,risk almak istemedim ama oda bende hala istiyoruz.Yalvarırım bi akıl verin Kalplerdekinide geleceğide bilen Allah,böyle körü körüne istiharede görülen rüyalara bağlı yaşamak doğrumu?
  Yorumlarınızı bekliyorum,cevaplarınız için şimdiden Allah razı olsun,teşekkürler..

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Formunuza bugün üye oldum,öncelikle verilen bilgilerin çok aydınlatıcı ve açıklayıcı olduğunu belirtmek istiyorumYakın zamanda başımdan bi olay geçti onu anlatıp sizlerden içimi rahatlatacak yorumlar bekliyorum
  6 ay kadar önce beni istemeye geldiler,babam yok dedi fakat ısrar etsem olacaktı gönlümde vardıFakat yakın 2 komşumuzdan istihareye yatmalarını istedimBiri rüyasında karanlık bi tünel gördüğünü tünele girmediğini,diğeride rüyasında kendi eşini çok kötü gördüğünü söylediOnlardan bunu duyunca çok korktum,risk almak istemedim ama oda bende hala istiyoruzYalvarırım bi akıl verin Kalplerdekinide geleceğide bilen Allah,böyle körü körüne istiharede görülen rüyalara bağlı yaşamak doğrumu?
  Yorumlarınızı bekliyorum,cevaplarınız için şimdiden Allah razı olsun,teşekkürler
  kardeş önce istişare sonra istihare olmalıdır. istiharede kendin yapmalısın başkası değil.
  sana tavsiyem babanın bir bildiği var ona uy.


 5. Tüvana
  Üye
  sana tavsiyem babanın bir bildiği var ona uy.


  Çok haklı Şem'a kardeş

  Baban bir sey söylüyorsa uy daha sonra Keşke deme kardeşim

  Selam ve dua ile.


+ Yorum Gönder
Evlilik icin istihare,  evlenmek için istihare,  istihare ile evlilik