+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden İstiharede görülen nesnenin rengi haricinde ne olduğunun önemli midir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İstiharede görülen nesnenin rengi haricinde ne olduğunun önemli midir

  Reklam
  Sual: istihare rüyamda yemyeşil bir ormanda birilerinden kaçıyorum sanki jandarma gibi ama onları görmüyorum bi dağdan aşağıya doğru iniyorum dereye inince 2 tane nehir çıkıyo karşıma bulanık akıyor suları sonra bu nehirler birleşip akıp gidiyor bu arada bende bi kasaba gibi bir yerleşim yerine varmaya çalışıyorum oraya varınca kaçtığım adamlardan kurtulacam diyorum rahata erecem, bir sıkıntım kalmayacak diyorum. Karşıma köylüler falan çıkıyo onlara soruyorum gideceğim yeri tarif ediyorlar ormanın içinden gidiyorum en sonunda o kasabaya ulaşıp rahatlıyorum. Benim sorum bu rüyanın anlamı ve rüyada yeşil gördüm iyi güzel ama bulanık su ne oluyor. Gördüğüm ormanın ağacın suyun manası önemli mi? ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Istiharede görülen nesnenin rengi haricinde ne olduğunun önemli midir


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz: Rüya genel olarak iki kısma ayrılır:

  Birincisi: Doğru ve güzel olan rüyalar. Bu tür rüyalar, uyanıklık âleminde doğru çıkan rüyalardır. Peygamberlerin, onlara uyan salih müminlerin gördükleri rüyalar bu tür rüyalardır. Bazan dindar olmayan insanlar da bu tür rüyaları görürler.

  Bu tür rüyalar üç grupta ele alınabilir.

  1- Yoruma ve tabire ihtiyaç göstermeyecek kadar açık seçik rüyalar, Hz. İbrahim'in rüyası gibi...

  2- Kısmen yoruma, ihtiyaç gösteren rüyalar. Hz. Yusuf'un rüyası gibi...

  3- Tamamen tabir ve yoruma ihtiyaç gösteren rüyalar. Mısır hükümdarının gördüğü rüya gibi...

  İkincisi: Adğâs adı verilen karmakarışık ve hiç bir anlam taşımayan rüyalardır. Bu tür rüyalar da bir kaç kısma ayrılır

  a- Şeytanın uyuyan kişiyle oynaması ve onu üzmesine sebep olan rüyalar. Mesela kişi rüyasında başının koparıldığını ve kendisinin başının peşinden gittiğini görür. Ya da korkunç ve tehlikeli bir duruma düştüğünü ve hiç bir kimsenin kendisini kurtarmaya gelmediğini görür.

  b- Meleklerin haram bir şeyi uyuyan için helal kıldığına veya haram bir iş teklif ettiklerine dair olan ve aklen muhal ve imkansız olan buna benzer işlerle ilgili rüyalar.

  c- Kişinin uyanık iken üzerinde konuştuğu veya olmasını temenni ettiği bir şeyi uyanık iken itiyad haline getirdiği bir şeyi rüyasında görmesi.

  Bu durumda rüyanın üç çeşit olduğu görülmektedir.

  a- Allah tarafından bir müjde olabilen bir rüya. Buna rahmanî rüya denir. b- Kişinin uyanık iken önem verip kalben meşgul olduğu bir şeyle ilgili olarak gördüğü rüya. c- Şeytan tarafından korkutulan kişinin gördüğü rüya. Buna şeytanî rüya adı verilir.

  Kötü bir rüya gören bir müslümanın yapacağı işler:

  Gördüğü rüyanın şerrinden ve şeytanın şerrinden üç kez Allah'a sığınır. Şöyle der: "Allah'ım, bu rüyanın şerrinden ve rahmetinden uzak kalmış olan şeytanın şerrinden sana sığınırım." Rüyanın hayra dönüşmesi için dua eder. Bu tür rüyayı hiç bir kimseye anlatmaz.

  Müslüman gördüğü iyi bir rüyadan ötürü uyanınca Allah'a hamdeder. Bu rüyadan dolayı sevinir, bunu bir müjde kabul eder. Rüyayı sevdiği bir kimseye anlatır, sevmediğine kesinlikle arılatmaz.


 3. Misafir
  ben istaharede çay bardagi ve bulaşık sungeri gördüm

+ Yorum Gönder
istiharede renkler