+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden Şuanda Bir Rüyanın İçindemiyiz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. r1dv4n06
  (Cezalı)

  Şuanda Bir Rüyanın İçindemiyiz ?

  Reklam
  Sual: [/FONT][/COLOR]
  "Dünyada yaşadığımız hayatın birer parçası olan tüm olaylar, insanlar, binalar, şehirler, arabalar, mevkiler, kısacası hayatımız boyunca gördüğümüz, tuttuğumuz, dokunduğumuz, kokladığımız, tattığımız, dinlediğimiz herşey, gerçekte beynimizde oluşan görüntü ve hislermidir.

  Demişlerdir ki: "Eyvahlar bize, uykuya-bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip-kaldırdı? Bu, Rahman (olan Allah)ın va'dettiğidir, (demek ki) gönderilen (elçi)ler doğru söylemiş". (Yasin Suresi, 52)
  "Andolsun, sen bundan gaflet içindeydin; işte Biz de senin üzerindeki örtüyü açıp-kaldırdık. Artık bugün görüş-gücün keskindir." (Kaf Suresi, 22)
  Peygamberimiz bir hadisinde "insanlar uykudadır, ölümle uyanırlar"


  ? 2. imam
  Üye

  Cevap: Şuanda Bir Rüyanın İçindemiyiz ?


  Reklam  Cevap: Yaşın süresinde geçen ayet dünya hayatıyla ilgili değildir.
  Bu ayet beraat alemini ve kıyamet anını haber veriyor.

  Cepten yazamıyorum. Sonra eklerim

 3. Burcum
  Üye
  Yasin Süresindeki bu ayet bence de dünya hayatıyla ilgili değil , ahiret hayatıyla ilgilidir.Dünya hayatının beynimizin içinde bir görüntü olduğu düşüncesi bazı kesimlerde çok söyleniyor.Ben bunun olabileceğini düşünmüyorum...

 4. anelka_1907
  Üye
  bunu ben de duymuştum. biraz matrix filminden alıntılı bir anlatım vardı. dünya aslında neo karakterinin gözüyle yani şifrelerden, kodlardan, sayılardan meydana geldiği ve biz o kodların beynimize yerleştirilmesiyle cisimlerin; sert, yumuşak yada ağır, hafif gibi nitelendiriyormuşuz. ilginç tabi ki... çeşitli anlatımlar var böyle ama tek gerçek olan herkesin de bildiği gibi, dünya hayatı... imtihan ve Allah ı tanıma görevleri içerisinde gerçekleştirebildiklerimiz ölçüsünde mükafat ya da ceza yani devamında berzah ve ahiret hayatı.

  biz içinde bulunduğumuz dünya nın inceliklerinin değil de belkide kulluğumuzun inceliklerini araştırsak düşünsek daha mı faydalı olur acaba...
  zaten işin özüyle yorulduğumuzda gerisi teferruata düşer gibi geliyor.

  Bilmem siz ne dersiniz?

+ Yorum Gönder