+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden Uyurken rüya gördüğümü hatırlıyorumn fakat çamaşırımda ıslaklık göremedim bu durumda Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Uyurken rüya gördüğümü hatırlıyorumn fakat çamaşırımda ıslaklık göremedim bu durumda

  Reklam
  Sual: selamın aleyküm ve rahmetüllah kardeşler

  misafirlikteyken uyurken bir takım cinsel şeyler gördüğümü hatırlıyorum ama iç çamaşırımda bir şey görmedim birazdan gidiceğimiz için birde kalabalıkoluğu için banyo yapamadımm namazda kılmadım eve geldikten sonra banyo yaptım namazımıda kıldım yaptığım şey doğrumu bu durumda ne yapılması gerekir.
  her iki cins içinde cevaplarsanız sevinirim. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Uyurken rüya gördüğümü hatırlıyorumn fakat çamaşırımda ıslaklık göremedim bu d


  Reklam  Cevap: Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed'e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir.Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

  İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur. Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez.

  Bir yatakta yatıp uyuyan iki kimse, uyandıkları zaman ihtilam olduklarını hatırlamayarak yatakta meni gibi bir yaşlık görseler veya kurumuş meni görüp de o yatakta kendilerinden önce başka bir kimse yatmış olsa bu durumda meninin kime ait olduğu bilinmese, her ikisinin de ihtiyaten yıkanması gerekir.

  Şehvet olmayıp da döğülmeden, ağır bir yük kaldırmadan ve yüksek bir yerden düşmeden dolayı meni gelmesiyle gusül gerekmez. (İmam Şafî'ye göre bu hallerde de gusül gerekir.)

  Yerinden şehvetle ayrılan bir meni, bedenin dışına veya dış hükmünde olan yere çıkmadıkça gusül gerekmez.
  Bakire bir kızın bekaretini yok etmemek sureti ile yapılan bir ilişkide meni gelmeyince gusül gerekmez; çünkü bekaret, sünnet yerine kadar duhule engel olmuş demektir.

  Cünüblük, hayız veya nefselik (loğusalık) halinde iken, gayrimüslim bir kadın veya gayrimüslim bir erkek ihtida etse, gusletmesi farz olur. Hayız veya nefseliği son bulmuş olsa da, yıkanmamış bulunsa, yine gusül gerekir. Fakat yıkanmış bulunan veya henüz cünüplük, hayız ve nefselik haline düşmemiş olan erkek veya kadın gayrimüslim ihtida etse, yıkanması mendub olur.

  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder