+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden Peygamberimiz Hz. Muhammed’in rüyasında Yesrip, Hecer ve Şam´dan birisine gideceğini gördüğü doğru mudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz Hz. Muhammed’in rüyasında Yesrip, Hecer ve Şam´dan birisine gideceğini gördüğü doğru mudur?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Peygamberimiz Hz. Muhammed’in rüyasında Yesrip, Hecer ve Şam´dan birisine gideceğini gördüğü doğru mudur?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;  Peygamberimiz öyle bir rüya görmüştür. Ancak bunun Konya ile ilişkisine dair kaynaklarda herhangi bir bilgiye rastlayamadık.

  Rüyanın aslı ve tebiri şöyledir:

  Hz. Peygamber (asm), bir gün bir rüya görür ve ashabına anlatır : "Ben rüyada Mekke'den hurmalıkları bol olan bir memlekete hicret ettiğimi gördüm; Yemame ya da Hecer olduğunu düşünmüştüm, meğer Medine/ Yesrib imiş." (Buharî, Menakıbu’l-Ensar, 45)

  Daha sonra detaylı bir şekilde Yesrib/Medine'nin şeklini görmüş ve açık bir surette: "Sizin hicret yeriniz Medine'dir" diyerek gördüğü rüyayı anlatmıştı. Bunun üzerine Müslümanlar, Medine'ye hicret etmeye başlamışlardı(Zerkavî, Feth'ül-Mübdî, III / 107-108)

  Beyhakî’nin yaptığı rivayete göre, Efendimiz gördüğü rüyasını tabir ederken, "Hicret yeriniz bana gösterildi. Hecer ile Yesrib/Medine’den biri olacak" demiştir(İbn Hacer, Feth'ül –Bâri, VII/ 237)  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder