+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden Ölen akrabaları rüyada görüp korkmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölen akrabaları rüyada görüp korkmak

  Reklam
  Sual: Kızım 2 ay önce ölen annemi gerçek hayatta ve rüyada göruyor. 14 yaşında çok korkuyor, ne yapmalıyım?  Annenize Cenab-ı Haktan rahmet dileriz.
  Vefat etmiş bir kişinin bizim boyutlarımızda ve normal insanlara görülmesi pek rastlanan bir olay değildir. Bizim haricimizde Kabir ehlinin halini müşahade edebilen veliler, günahsız ve masum olanlar (mesela çocuklar gibi), bazen aşikâre görmeleri mümkün olabiliyor.
  Korkmanıza gerek yok Anneniz saliha bir kadın imiş. Zira Ölen kişinin ruhunun salih(a) olması sebebiyle kabirde çok kalmıyorlar serbest dolaşabiliyorlar.
  Üstad Bediüzzaman Hazretleri; bâkî ruhların eskimiş yuvalarını toprak altında bırakarak bir kısmının yıldızlarda, bir kısmının âlem-i berzah tabakalarında, bir kısmının da cismânî âlemlerde (bizim yaşadığımız yerlerde) gezdiğini haber veriyor. (bk. Lem’alar, s. 238; Sözler, s. 820)
  Rüyada görülmesi ise zaten normaldir.
  Gelelim çocuğunuza bunu nasıl anlatacağınıza;

  Çocuğun ölümü doğru algılayabilmesi için her şeyden önce Allah'ı tanıması ve sevmesi gerekmektedir.
  Çünkü Onu sevmeden Onun yarattığı ölümü doğru anlaması mümkün değildir.
  Çocuk için iyi anlaşılmamış ve hazmedilmemiş Allah inancı, ölüm olayını değerlendirmede sıkıntıya sebep olmaktadır. Bununla birlikte, aile çevresinin ölüm karşısındaki tavırlarını çocuk dikkatle incelemektedir. Özellikle annenin ölüm ve bunun gibi manevi konulardaki tesiri tüm aile bireylerinin üzerindedir ve çocuk nedensiz hiç bir şeyi kabul etmemektedir. "Niçin öldüğü", çocuğun kafasını en çok kurcalayan sorudur...

  Cennet fikri anlatılmadan, yeni bir hayatın başlayacağı belirtilmeden, Allah'ın kullarını çok sevdiğini ve ona dünya ve ahirette çok şeyler verdiğini ortaya koymadan ölüm olayını çocuğun taşıması oldukça güçtür.
  Ayrıca, ölüm gibi konularda kullanılacak dil mümkün olduğunca hafifletilmelidir. Çocuğun ölüme tepkisi, aslında yok olmaya bir tepkidir...
  Çocuğunuza annenizin Allah tarafından ödüllendirildiğini, ona serbestlik verildiğini söyleyin. Gün gelecek gerçek bedeniyle uyanıp hep birlikte cennette yaşayacağınızı söyleyin..
  Bunu anlaması için bahardan örnek vererek, kuru ağaçların nasıl uyandığını gösterip aynen onun gibi herhangi bir bozulma olmadan gerçek anneannesi olarak onun yeniden uyanacağını anlatın...
  Gönlüne hoş gelecek hikayelerle ferahlatın...
  Anneannesinin onu cennette tekrar kucağına alacağını ve buralardan daha keyifli yaşadığını, yıldızlara gezmeye gittiğini arasıra bizleri görmek için geldiğini ona anlayacağı dille söyleyin..
  Ayrıca kendisine görünmesinin kısa bir zaman sonra sona erebileceğin söyleyin. Neden sadece kendisine göründüğünü sorarsa "içinizde en iyi duygulara sahip ve en güzel olanın kendisi olduğundan bunun bir ödül olduğunu" kendisine söyleyin.
  Başta da söylediğimiz gibi sizin tepkileriniz çok önemlidir. Siz böyle algılarsanız, çocuk herhangi bir problem yaşamayacaktır..

  başka tavsiyelerini olabilirmi?
  ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Ölen akrabaları rüyada görüp korkmak


  Reklam  Cevap:
  Kızım 2 ay önce ölen annemi gerçek hayatta ve rüyada göruyor. 14 yaşında çok korkuyor, ne yapmalıyım?
  Allah sizin ve kızınızın yardımcısı olsun..En yakın zamanda psikiyatriye giderseniz iyi olur...

+ Yorum Gönder
rüyada ölüden korkmak,  rüyada ölmüş birinden korkmak,  rüyada ölen akrabasını görmek,  rüyada ölü görmek ve korkmak,  rüyada ölen birinden korkmak,  ruyada oluden korkmak,  rüyada ölmüş akrabaları görmek