+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden Rüyamda evleneceğim kişiyi istihare namazı kılarak görebilir miyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Neşem
  Üye

  Rüyamda evleneceğim kişiyi istihare namazı kılarak görebilir miyim?

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Rüyamda evleneceğim kişiyi istihare namazı kılarak görebilir miyim?


  Reklam  Cevap:
  Rüyamda evleneceğim kişiyi istihare namazı kılarak görebilir miyim?
  İstihare namazı, ilerde evlenilecek kişiyi görmek için değildir.  İSTİHARE NEDİR? İSTİHARE NE İÇİN NASIL YAPILIR?

  Sözlükte "hayır ve iyilik istemek, bir şey hakkında hayır talep etmek" anlamlarına gelen istihâre, bir kimsenin yapmayı istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup-olmayacağını Allâh'ın kendisine bildirmesi maksadıyla yatmadan önce iki rek'at namaz kılarak Allâh'a dua etmesidir.
  İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacağı zaman dünya ve âhiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istihâre ederler ve Allâh'tan yardım dilerler. Bu bakımdan istihâre, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini Allâh'tan dilemek ve O'ndan tercih konusunda yardım istemek demektir.
  İstihâre namazı menduptur. Namazın birinci rekatında Fatiha'dan sonra Kâfirûn sûresi; ikinci rekatında Fatiha'dan sonra İhlas sûresi okunur. Namazdan sonra istihâre duası yapılır. Hz. Peygamber, istihârede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir:
  "Allahım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlu kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise âcizim; sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allâh'ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Yok eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!" (Buhârî, Teheccüd, 25) İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğu bilinen şeylerde istihâre yapılmaz. İstihâre, yapılmasının doğru olup-olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve yedi kere tekrarlanır. İstihâreden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. Çeşitli nedenlerle istihare namazının kılınamaması halinde, sadece duası okunmakla yetinilir

 3. Neşem
  Üye
  teşekkür ederim Allah cc razı olsun . peki ilk kılındığında görülmemesi durumunda mı 7 defa kılınır?

+ Yorum Gönder
evleneceğin kişiyi rüyada görmek için kılınan namaz,  evleneceğin kişiyi rüyada görme duası,  evleneceğim insanı rüyamda görebilir miyim,  rüyada evleneceğin kişiyi görmek için kılınan namaz,  istiharede evleneceğin kişiyi görmek,  insan evleneceği kişiyi rüyasında görebilir mi,  istihare evleneceğin kişiyi görmek