+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden Peygamber Efendimizi rüyasında gören, O'nu gören sahabilerden sayılır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber Efendimizi rüyasında gören, O'nu gören sahabilerden sayılır mı?

  Reklam
  Sual: S.a. Ben rüyamda peygamberimizin(s.a.s.) nur yüzünü gördüm.eğer rüyamda görmüşsem bende onu görenlerden sahabilerden sayılmazmıyım.benimle de konuştu.güzel rüyalar anlatılmaz ama siz beni tanımıyorsunuz yani bana bir kötülük düşünemezsiniz onun için anlatabiliyorum.aslında benim başımdan bir evlilik geçti.ve bir gece sadece bana verilmeyen eşyalarımı düşündüm bir kaç fincan ve benim mehrim olan altınlarımı.ve benim gözümün dünya malında olmadığını düşündüm.o yüzden kesinlikle öyle dünyalık olan şeylere üzülmemem gerektiğini düşündüm. Peygamber efendimizin doğum haftasında.öyle bir düşünceyle yattım.biraz da kırgın yani üzgün.ama eşyalar için değil.o gece rüyamda peygamberimizin yüzünü genç haliyle bana gülümserken gördüm.bana yaklaştırdı yüzünü, senin yanında destek var dedi.uyandım.sorum bende onu görenlerden sahabilerden değilmiyim.peygamberimizi (s.a.s.) görenlerin allah dostu olduğunu söylüyorlar doğrumu.allah razı olsun.a.e.o. ? 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Peygamber efendimiz(s.a.v)i rüyasında gören,onu gören sahabilerden sayılırmı


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;
  Rüyada Hz.Peygamber Efendimiz (s.a.v)'i görmek sizleri sahabe mertebesine ulaştırmaz. Ancak gördüğünüz rüya sadık rüyadır bundan hiç şüpheniz olmasın..
  Sahabe: Efendimiz (s.a.v)'in arkadaşlarına ve onu gören mü'minlere denir...

  Hayırla Kalın...


  Rüyada Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v)'i Görmek:

  Sahih bir hadiste Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle buyurmuştur. "Her kim beni rüyasında görürse o, gerçek olarak beni görmüştür. Çünkü şeytan bana benzer bir surete giremez".
  Rüyada Hz. Muhammed (S.A.V.)'ı gören kimsenin daima durumu iyi ve gönlü şen olur. Eğer o kimse üzüntülü ve kederli ise, üzüntü ve kederinden kurtulur veya hapis ise hapislikten kurtulur.

  Rüyasında Resul-i Ekrem (S.A.V.)'in kendisi ile ilgilendiğini veya bir şey öğrettiğini yahut namazında veyahut tarikatında ona uyduğunu yahut Resulullah (S.A.V.)'ın güzel bir şey yedirdiğini veya layık bir hırka ve elbise giydiğini ya da ona hayırlı dua ettiğini gören kimse, ya mülk sahibi olur ya da adil, iyilikle emreden ve kötülükten alıkoyan bir kişi olur.

  Eğer rüyayı gören alim ise, bildiği şeyle amel eder. Eğer abid birisi ise keramet ehlinin makamına erişir. Günahkar ise, tövbe eder. Kafir ise doğru yolu bulur.

  Rüyada Hz. Peygamberi görmek, delilleri açıklamaya, sözünde doğru olmaya ve vaadinde durmaya yorumlanır. Bazen de rüya sahibi ailesi ve akrabaları arasında onların hiçbirisinin yetişemediği bir makama kavuşur. Eğer rüya sahibi yolculuk yapıyorsa ve halk da çokça susamışsa, yağmurun yağmasına yorumlanır. Çünkü su bulunmayan yerde, Hz. Peygamberin mübarek parmakları arasından su aktı.

  Hz. Peygamberi görmek, bolluk ve ucuzluğa ve hatırlarına gelmeyecek bir şekilde hayır ve berekete yorumlanır. Bir kadın rüyada Hz. Peygameri görse, o kadın büyük bir rütbeye, iyi bir şöhrete iffet ve emaneti korumaya sahip olur.

  Rüyada Hz. Peygamberi görmek, eziyet ve cezaya sabretmeye yorumlanır.

  Hz. Peygamberi gören kimse hasta ise, Allah (C.C.) ona şifa verir. Eğer hac

  etmemiş bir kimse ise, Beytullah'ı tavaf eder. Eğer muharip olan bir kimse görürse, Allah (C.C.) o kimseye yardım eder. Eğer bela içinde bulunan bir kimse görse, Allah (C.C.) o belayı ondan defeder.

  Hz. Peygamberin vefat ettiğini görmek, kendi neslinden şerefli bir kimsenin vefatına yorumlanır. Eğer Hz.Peygamberin bir yerde cenazesini görse, orada büyük bir musibet olur. Kabrini ziyaret ettiğini gören kimse, büyük bir mala erişir.

  Bir kimse rüyada Hz. Peygamberin, kendisine dünya malından ve yiyecek ve içecek bir şey verdiğini görse, verilen şeyin şerefi nisbetince o kimsenin erişeceği bir hayra yorumlanır.

  Hz. Peygamberi harap bir yerde görürse, o yer Hz. Resulullah (S.A.V.)'ın bereketiyle tamir edilir. Bir kimse Hz. Muhammed (S.A.V.)'in bir yerde ezan okuduğunu görse o yerde ucuzluk, bolluk çok olur.

  Eğer Hz. Muhammed (S.A.V.)'in bir yerde namaza durup namaz kıldığını görse, Müslümanların dağınık şekilde işlerinin toplanmasına yorumlanır.

  Hz. Muhammed (S.A.V.)'in haddinden fazla güzel olduğunu görmek bu rüya sahibinin çokça dindar olmasına yorumlanır.

  Rüyada Resulullah (S.A.V.)'in sakal-ışeriflerinin siyah olduğunu ve beyazlık bulunmadığını gören kimse, sevinç ve büyük bir ucuzluğa kavuşur. Rüyada Resulullah (S.A.V.) sakalına aklık karıştığını görse, o kimsenin kuvvetli oluşuna ve düşmanına galip gelmesine yorumlanır.

  Bir kimse Hz. Peygamberi baş ve sakalını taradığı halde görse, rüya sahibinin üzüntü ve kederinin gitmesine yorumlanır. Resul-i Ekrem (S.A.V.)'i kendi mescit veya harem-i saadette veya maruf mekanında gören kimse, kuvvet, izzet ve yüceliğe erişir.

  Rüyada Resulullah (S.A.V.)'in kabrini gören kimse, zengin olur, hapisse kurtulur.

  Bir kimse rüyada kendisini Hz. Peygamberin arkası sıra yürüdüğünü görse, o kimse sünnete uyar.

  Bir kimse rüyada kendisinin yaptığı işlere Hz. Peygamberin baktığını görse, bunun yorumu Hz. Peygamberin o kimseye hanımının haklarına riayet etmesine emrettiğine yorumlanır.

  Bir kimsenin Muhammed (S.A.V.)'in mestlerini giydiğini görmesi, Hz.

  Peygamberin o kimseye Allah (C.C.) yolunda cihat yapması için emrettiğine yorumlanır.

  Peygamberimizin hutbe okuduğunu gören kimse, iyilikle emir ve kötülükten alıkoyar.

  Bir kimse Hz. Peygamberi uzun boylu bir delikanlı suretinde görse, insanlar içinde çıkacak fitne ve katle yorumlanır. Resul-i Ekremi yaşlı bir şekilde görse, insanların afiyette olmalarına yorumlanır.

  Hz. Peygamberin beyaz tenli olduğunu gören kimse, Allah (C.C.)(a tövbe eder. Güzel amel yapar ve yolunu düzeltir.

  Bir kimse rüyada Hz. peygamberin kendisine kızdığını veya kendisiyle mücadele ettiğini veya sesini onun sesinden daha fazla yükselttiğini görse, bu rüya o kimsenin meydana getireceği bir kötülükle yorumlanır.

  Hz. Peygamberi öptüğünü gören kimse, Hz. Peygamberden rivayet edilen şeyde sebat etsin.

  İmam Nablusi

 3. Misafir
  Ben hafızlığı bırakıp başka bir yerde devam ederken gördüm bu rüyayı rüyam ise şöyle ;kabe nin kapısın önünde bir arkadaşım oturuyor oda bırakmıştı hafızlığı sonra bende kapısından içeri bakıyorum, kabenin içinde yatak ve dolap falan var Ve karşımda şeffaf surette bir cin varmış kabenin içinde dolabın yanında, Ve Ben onu fark edince çok hızlı bir şekilde yanımdan geçip kabeden çıkıyor, dışarı daki görevliler onu yakalayıp dizüstü tutuyor o cinde onlardan kurtulmaya çalışıyor ve insan suretinde bu arada bana tek kolunu uzatıp 5 parmağını gösteriyor. Görevlilerden kurtulup benim yanıma gelmeye çalışıyor. O sorada ben Ordan ayrılırken devenin üstünde efendimiz genç hali yaklaşıyor yüzünü görüyorum yanında da sahabiler var tam yanıma yaklaşıyor Ve bana bakıyor üzgün şekilde.

 4. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum kardeşim. Rüyan tabir edilmeyecek kadar açık ve sahih bir rüyadır. Önünde güzel fırsatlar varken değerlendirmediğine ve hatalar işlediğine tabir edilir. Peygamber aleyhisselamı üzgün görmen senin durumuna delalettir. Hatalarını düzelt, tövbe et ve peygamberin sünnetine sıkı sıkı sarıl. En doğrusunu Allah bilir.

 5. Misafir
  Din kardeslerim bende ruyamda efendimizi gordum benimle sohbet etti gozunun icine baktim resmen sabelerinide gordum hatirladiğim teksey efendimiz bu ruyadan bukadar gunahkar kulun ruyasima nasil girdi bilmiyorum insaAllah ona hayirli ummet oluruz.

 6. Misafir
  Rüyamda namaz kılıyorum ön tarafta birileri bana bakıyor başımda sarık var utanıyorum sonra diyorlar bu çocuğun arkasında peygamber efendimiz var arkama bakıyorum diz üstü oturmuş nur halinde bulanı görüyorum

 7. arifselim
  Yönetici
  Bu çok hayırlı bir rüyadır. Bu rüyan sana peygamber aleyhisselamın sünnetlerini yaşamak ve onun yolundan gitmek gerektiğine dair çok güzel bir ikaz manasındadır. Bu rüyadan bir ders alınması gerekir. Herşeyi hakkıyla bilen sadece Allah'tır.

 8. Misafir
  Rüyamda peygamber efendimizi görüyorum inciler var beyaz ve bana bi tanesini yutmamı söylüyor

 9. arifselim
  Yönetici
  Sana incileri yutmanı söylemesi, sana kibar olmaya ve ahlakını güzelleştirmeye bir davettir. Ayrıca bu onun sünnetine sarılmaya ve ona bol bol salavat getirmek gerektiği manasında yorumlanır. Herşeyi hakkıyla bilen sadece Allah'tır.

 10. Misafir
  Rüyam da peygamber efendimizi görüyorum ama yüzünü hatirlayamiyorum . Deniz kenarında yatıyor ve dalgalar ona geldikçe yüzünde ki acıyı görüyorum. Yüzünü hiç bir şekilde hatırlamıyorum hatta yüzünü görüp gormedigimden de emin değilim ama yüzünde ki acıyı hissediyorum ve ben acısını hafifletmek için müdahale etmiyorum çünkü bana diyor ki bu çektiğim acılar miraça çıkarken çektiklerim. Dalgalar vurdukça canınin acidigini ama şikayetçi olmadığını hissediyorum. Bende sıkıntılı günler geçirdim ve hala bazı sıkıntılı durumlarim var. Acaba Nasıl yorumlamaliyim

 11. arifselim
  Yönetici
  Bundan kendine bir ders çıkarmalısın. Yani peygamber aleyhisselamı kendine örnek edinmeli ve sünnetine değer vererek yaşamaya çalışmalısın. En doğru yorum senin içine gelen ve durumuna göre yorumlanan yorumdur. Ona bol bol salatu selam getir. Herşeyi hakkıyla bilen sadece Allah'tır.

  Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed

+ Yorum Gönder
rüyada peygamber efendimizin kabrini görmek,  rüyada peygamber efendimizi üzgün görmek,  Peygamberimizi rüyada görenler,  peygamber efendimizi rüyada görenler,  rüyada hz muhammedin mezarını görmek,  resulullahı rüyasında görenler,  rüya icinde ruyada peygamberi görmek sayilir mi