+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden Nefs mertebeleri rüya Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nefs mertebeleri rüya

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: nefs mertebeleri rüya


  Reklam  Cevap: Nefs mertebeleri rüya

  Kişi gördüğü rüyalarla kendini bilmiş, olur. Meselâ hınzır görmek haram, fil, kibir, kelp gadab ve şer, yılan eza ve cefa, akrep lisan ile eza, fare halktan saklı işler ve su-i zan, bit, pire, kerahetli işler işlemek, katır emre itaatsizlik ve ihlassızlık, merkep ziyade şehvet-i nefsaniye, kaplan kibir, kurt hased ve tâatte sirkat, ayı gadab, karınca hırs, maymun nemmamlık (koğuculuk), tilki hile, azgın deve şehvet, hırs ve kin, azgın öküz buhul ve emre itaatsizlik, sarı arı, eşek arısı faydasız işlerle meşgul olmak, kedi şeytan vesvesesi ve bunlara benzer hayvanları görmek ve eti yenmeyen hayvanların hepsi ve eti yenen hayvanlardan azgınları hep nefs-i emmâre sıfatlarıyla tabir olunur.
  Maamafih insan rüya görmese veya rüyasında bazı iyi şeyler görse dahi bu on iki sıfatın kendinde olup olmadığını bilmemek mümkün değildir. Fakat o nefs-i emmâre insanı hep iyi göstermeye çalışır. Ne okumuş yazmış büyük adamlar vardır ki, hangi sıfattan olursa olsun bu emmâre denilen nefsin elinde adeta bir oyuncak gibidirler ve nefislerine esir ve köledirler. Pek az bahtiyarlar müstesna.

  [Rüyada; hınzır, fil, kelp, yılan, akrep, fare, bit, pire, eşek, katır, kaplan, kurt, maymun, pars, tilki, sansar, tavşancıl, azgın deve, öküz, eşek arısı, sarıca arı, sinekler, ölmüş şeyler, eti yenmeyen bütün hayvanlar ve eti yenen azgın hayvanlar görmek nefs-i emmâre alâmeti olduğu gibi; cehennemde yatmak, çamura düşmek, meyhane gibi yerler, kahvehaneler, sigaralar, nargile ve esrar, afyon, enfiye, mekruh şeyler gayet soğuk veya sıcak, avretini açmak, valideyi nine isyan, haram ve nehiy olan şeyleri yemek ve içmek de nefs-i emmâre alâmetidir.]

+ Yorum Gönder