+ Yorum Gönder
Dini Resimler ve Ravza-i Mutahhara Resimleri Kategorisinden Yeşil Kubbe üzerinde minik Kubbe’nin hikmeti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. imam
  Üye
  Reklam

  Yeşil Kubbe üzerinde minik Kubbe’nin hikmeti

  Reklam

  Yeşil Kubbe üzerinde minik Kubbe’nin hikmeti Mumsema
  Yeşil Kubbe Üzerinde Minik Kubbe’nin Hikmeti Nedir ?
  Yeşil Kubbe üzerinde minik Kubbe’nin hikmeti?
  Peygamber Efendimiz s.a.v Efendimizin kabr-i saadetlerinin bulunduğu kısmın üzerine ilk kubbeyi Memlük Sultanı Kalavun yaptırmıştır. Emir büyük yerden gelince kubbe inşâsı için vira bismillah denilmiş. Lakin ferasetli ecdadımız, Nebiler Nebisi’nin kabr-i şerifinin üzerinde bu kubbeyi nasıl inşâ edeceklerini günlerce düşünmüşler. “Biz nasıl olur da Efendimiz s.a.s.’in üzerinde çalışabiliriz; bu çalışmamız Ona s.a.s. ve halifelerine karşı saygısızlık olur” diyerek, düşünmüş, düşünmüşlerdir. Nihayet aralarında anlaşarak, “madem bu kubbe illa ki inşâ edilecek, o zaman her bir inşaat malzemesinin adını değiştirerek kubbeyi inşâ edene dek, tek bir dünya kelamı konuşmamaya yemin edelim demişlerdir. Çivinin adı: Allah-u Ekber, çekicin adı: Sübhanallah, tahtanın adı: Sallallahu ala seyyidina Muhammed, çamurun, liflerin her birinin adını Allah’a ve Peygamberine ait övgü sözleri ile eşleştirmişlerdir.


  Bu ne güzel bir incelik, zarifliktir; Ya Rabbim!

  Hicrî 9. asrın sonlarına doğru ise Sultan Kayıtbay, yıpranan Kubbeyi inşâ ettirmek istemiş. Bu kez bir ferasetli düşünce de Kayıtbay Sultanımızdan gelmiş ve Peygamber Efendimiz s.a.s.’in kabr-i şerifi ile sema arasındaki bağı kubbeyle kesmemek adına, kabr-i saadetlerinin üzerine minik bir kubbe daha yaptırmıştır. Bu kubbe oldukça büyük genişliktedir ve güvercinlerin girmemesi için çok ince bir telle kapatılmıştır. Bu açıklığın sayesinde Efendimiz s.a.s.’in kabr-i şerifine; kara gecenin yıldız ve dolunay ışığı, bereketiyle yağan yağmurun damlaları, kavurucu güneşin sıcaklığı ve hasretle esip savrulan rüzgârın esintileri ve seher vaktinin melekleri girip Efendimiz s.a.s.’e ulaşmaktadır. Şimdilerde ise sık sık Medine-i Münevvere’nin ikindi yağmurları Hücre-i Saadet’i şenlendirmektedir. Beyaz mermerler üzerinde ayaklarınızın yanıp, başınızın ıslanabilmesi duası ile…


 2. valdiviesoqs
  Üye

  Cevap: Yeşil Kubbe üzerinde minik Kubbe’nin hikmeti?


  Reklam


  Çivinin adı: Allah-u Ekber, çekicin adı: Sübhanallah, tahtanın adı: Sallallahu ala seyyidina Muhammed, çamurun, liflerin her birinin adını Allah’a ve Peygamberine ait övgü sözleri ile eşleştirmişlerdir .

 3. jerusselam
  Devamlı Üye
  kubbe ancak bu kadar güzel olur

 4. Şema
  Moderatör
  Yeşil kubbedeki minik kubbe'nin resmi

  yesil-kubbedeki-o-minik-kubbe.jpg

+ Yorum Gönder