+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Hanefi mezhebine göre oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Hanefi mezhebine göre oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır

  Reklam
  Sual: Selamun aleykum, oruca maalesef gusülsüz başladim. Yani sabah namazindan önce cünüptüm. Şimdi vakit öğlene geliyor ancak ben oruçluyken aldığım gusül abdestinin ne kadar geçerli olduğunu merak ediyorum. Yanii nasil ki su yokken teyemmum aliyoruz ancak su gelince bozulur ve abdest almak gerekir. Benimde aldığım bu gusül abdesti orucu açtıktan sonra tekrar etmem gerekir mi ? Birde hanefiye gore ağza su almak ve her yerine ulaştırmak ve buruna su cekmek şartdır ancak kulaklardan su kacmasin diye oraya pamuk koysam ve en son oralarada parmağımla ovalasam su alıp, ne kadar doğru yapmis olurum ? Teşekkürler.

  Abdesti tekrar almam gerekir mi diye sormamın nedeni ağza, oruç bozulmasın diye fazla su almamam ve burna su çekmememdi. Yani bu Allah'ın bize sağladığı bir kolaylık mı yoksa teyemmüm gibi geçici olarak idare etmesi için midir ? ? 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Yorum: Hanefi mezhebine göre oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır


  Reklam  Cevap: Aleykum selam. Cünüp olarak uyanan oruçlu kimse normal gusül almalıdır. Sadece ağzına ve burnuna su verirken aşırıya kaçmaması gerekir. Azda olsa ağza ve burna su verdi mi bu yeterlidir. Daha sonra bu guslü tekrar etmeye gerek yoktur. Normalde kulak zarı yırtık değilse boğaza su girmez. Ama öyle bir sorun varsa o zaman dikkatli olmalısın.

+ Yorum Gönder