Konusunu Oylayın.: Hanefi mezhebine göre oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır

5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı.

Hanefi mezhebine göre oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır
 1. 04.Temmuz.2016, 10:44
  1
  Misafir

  Hanefi mezhebine göre oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır


  Hanefi mezhebine göre oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır Mumsema Selamun aleykum, oruca maalesef gusülsüz başladim. Yani sabah namazindan önce cünüptüm. Şimdi vakit öğlene geliyor ancak ben oruçluyken aldığım gusül abdestinin ne kadar geçerli olduğunu merak ediyorum. Yanii nasil ki su yokken teyemmum aliyoruz ancak su gelince bozulur ve abdest almak gerekir. Benimde aldığım bu gusül abdesti orucu açtıktan sonra tekrar etmem gerekir mi ? Birde hanefiye gore ağza su almak ve her yerine ulaştırmak ve buruna su cekmek şartdır ancak kulaklardan su kacmasin diye oraya pamuk koysam ve en son oralarada parmağımla ovalasam su alıp, ne kadar doğru yapmis olurum ? Teşekkürler.

  Abdesti tekrar almam gerekir mi diye sormamın nedeni ağza, oruç bozulmasın diye fazla su almamam ve burna su çekmememdi. Yani bu Allah'ın bize sağladığı bir kolaylık mı yoksa teyemmüm gibi geçici olarak idare etmesi için midir ?


 2. 04.Temmuz.2016, 10:44
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Selamun aleykum, oruca maalesef gusülsüz başladim. Yani sabah namazindan önce cünüptüm. Şimdi vakit öğlene geliyor ancak ben oruçluyken aldığım gusül abdestinin ne kadar geçerli olduğunu merak ediyorum. Yanii nasil ki su yokken teyemmum aliyoruz ancak su gelince bozulur ve abdest almak gerekir. Benimde aldığım bu gusül abdesti orucu açtıktan sonra tekrar etmem gerekir mi ? Birde hanefiye gore ağza su almak ve her yerine ulaştırmak ve buruna su cekmek şartdır ancak kulaklardan su kacmasin diye oraya pamuk koysam ve en son oralarada parmağımla ovalasam su alıp, ne kadar doğru yapmis olurum ? Teşekkürler.

  Abdesti tekrar almam gerekir mi diye sormamın nedeni ağza, oruç bozulmasın diye fazla su almamam ve burna su çekmememdi. Yani bu Allah'ın bize sağladığı bir kolaylık mı yoksa teyemmüm gibi geçici olarak idare etmesi için midir ?


  Benzer Konular

  - Maliki mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır?

  - Hanefi mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır?

  - Hanefi mezhebine göre abdest nasıl alınır?

  - Şafii mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır ve guslü gerektiren durumlar nelerdir

  - Hanbeli mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır?

 3. 19.Temmuz.2016, 13:03
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 20,726
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Hanefi mezhebine göre oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır
  Aleykum selam. Cünüp olarak uyanan oruçlu kimse normal gusül almalıdır. Sadece ağzına ve burnuna su verirken aşırıya kaçmaması gerekir. Azda olsa ağza ve burna su verdi mi bu yeterlidir. Daha sonra bu guslü tekrar etmeye gerek yoktur. Normalde kulak zarı yırtık değilse boğaza su girmez. Ama öyle bir sorun varsa o zaman dikkatli olmalısın.


 4. 19.Temmuz.2016, 13:03
  2
  Yönetici  Aleykum selam. Cünüp olarak uyanan oruçlu kimse normal gusül almalıdır. Sadece ağzına ve burnuna su verirken aşırıya kaçmaması gerekir. Azda olsa ağza ve burna su verdi mi bu yeterlidir. Daha sonra bu guslü tekrar etmeye gerek yoktur. Normalde kulak zarı yırtık değilse boğaza su girmez. Ama öyle bir sorun varsa o zaman dikkatli olmalısın.

+ Yorum Gönder