+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Cünüp oruç tutmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cünüp oruç tutmak

  Reklam
  Sual: Abiler cok vesveseliyim öldürseniz ağzıma su koymamam cünüp olarak oruç tuttum tamam biliyorum 1 namaz vakti arası kadar durmak günah ama bu namaz icin bu sebeble namazı kılamıcam ama oruç kabul olur mu ? Cünüplüğün oruç tutmaya engel olmadıgını biliyorum acil cevap verirseniz sevinirim ? 2. mum
  Administrator

  Cevap: Cünüp oruç tutmak


  Reklam  Cevap: Cünüpken oruç tutmak caizdir lakin oruç tutan ibadet halindedir ve namaz kılmadığında bir yandan da günah halinde.
  Bu tezattır. İslamın ruhuna aykırıdır ve hiç bir müslümana yakışmaz.
  Çünkü Ramazan ayı Allahın mukaddes kıldığı bir aydır günah ile geçirmemek gerekir.

 3. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Değerli kardeşimiz;

  Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir.Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.

  Gusül abdestinin veya namaz abdestinin olmaması oruca mani değildir.Rüyada cünüp olduğunu hatırlamayan kişide aynıdır.Onun orucuda tamamlanmış olur.Zira orucun şartları arasında cünüplükten gusül yoktur.Ancak bu şekilde cünüp olduğunu bile bile oruç tutmak doğru olmaz.

  Kişi cünüp olarak sabahladığı vakit oruç başlamış olsa bile gusül abdesti alabilir.Oruçlu iken banyo yapmanın sakıncası yoktur.Ancak gusülde ağız ve buruna su verilirken boğaza ve genize su kaçırmamaya dikkat etmeli,ağız ve burna su verirken aşırıya kaçmamalıdır.aksi halde su kaçırmak orucu bozar.


+ Yorum Gönder