+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Umrede sünnet olan tavafın dört şavtını yapıp üç şavtını yapmamak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Umrede sünnet olan tavafın dört şavtını yapıp üç şavtını yapmamak

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Umrede sünnet olan tavafın dört şavtını yapıp üç şavtını yapmamak


  Reklam  Cevap:
  Bir arkadaşım umre yapıp gelmişti.Bana şunu söyledi.Sünnet olan bir tavafımı tamamlayamadım.İlk 4 şavtını yaptım.Son 3 şavtını yapamadım.Abdestim bozuldu uçağımıza yetişmek için son 3 şavtını tamamlayamadım.Arkadaşımın ne yapması gerek?Yanlız şu noktanın altını bir daha çizmek istiyorum.Arkadaşımın tavafı umre tavafı değildi.Normal nafile bir tavaftı.Umreyi yapıp ihramdan çıktıktan sonra,normal elbiselerle iken sünnet olarak yapılan,nafile bir tavaf tamamlanamamış.İlk 4 şavtı yapılmış son 3 şavtı yapılmamış.Arkadaşımın ne yapması gerek?Herhangi bir ceza ödemesi gerekir mi?
  Hanefiler'e göre, şavtların çoğunu yani en az dördünü yapmış olmak tavafın geçerlilik şartı olup son üç şavt yapılmayacak olursa, tavaf sahih olur, fakat farz ve vacip tavaflarda eksik kalan her şavt için ceza gerekir. Ancak sünnet ve nafile tavaflarda ceza gerekmez. Dolayısıyla arkadaşınızın yaptığı nafile bir tavaf olduğu için, yapmadığı üç şavt için ceza ödemesi gerekmez.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder