+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Anbiya 98. ayete göre tapınılanlar da cehenneme girecekse, Hz. İsa nasıl cehenneme girer? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Anbiya 98. ayete göre tapınılanlar da cehenneme girecekse, Hz. İsa nasıl cehenneme girer?

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Anbiya 98. ayete göre tapınılanlar da cehenneme girecekse, Hz. İsa nasıl cehenneme girer?


  Reklam  Cevap: Enbiya 98. Ayete göre tapılanların cehenneme atılacağı söyleniyor. Aklıma Hz. İsa ve aslında gerçekte olmayan insanların zihin ürünü güneş tanrısı “ra” gibi varlıklar geldi. Ayetin bunları, en azından Hz. İsa’yı kapsamaması gerek değil mi? İsa gibi bir peygamber nasıl cehenneme girer?


  Tefsir kitaplarının bildirdiğine göre, “Hem siz, hem de Allah’tan başka taptığınız tanrılar, hepiniz cehennem odunusunuz, siz hep beraber cehenneme gireceksiniz!” (Enbiya, 21/98) mealindeki ayet nazil olunca, müşrikler: “Meleklere, Uzeyr ve İsa’ya da tapanlar vardı. O halde bunlar da cehenneme girecekler.” diyerek ayetin bu hükmünü güya hafife almaya kalkıştılar.

  Bunun üzerine “Ama kendileri hakkında Bizden ebedî mutluluk takdir edilmiş olanlar, cehennemden uzak tutulacaklardır. Onlar cehennemin hışırtısını bile işitmeyecek, canlarının çektiği nimetler içinde ebedî kalacaklardır.” (Enbiya, 21/101-102) mealindeki ayetlerle konuya -itiraza mahal bırakmayacak şekilde- açıklık getirildi. (bk. Taberi, Razi, Maverdi, ilgili yer)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder