+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Hıristiyanlar oruç tutar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hıristiyanlar oruç tutar mı?

  Reklam

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Hıristiyanlar oruç tutar mı?


  Reklam  Cevap:
  Hıristiyanlar oruç tutar mı?
  Yahudi ve Hristiyanlıkta Oruç nasıl tutulur?
  Hristiyanlıkta oruç genelde yılın belirli ayı için konmuş bir ibadet biçimi değildir. Kiliselerin ibadet takvimlerinde cemaati teşvik ve bir hatırlatma olarak oruç dönemleri yer almasına karşın Hristiyanlar diledikleri zaman oruç tutabilirler.

  Hristiyanlık da : Alkol ve cinsî münasebet oruç sırasında yasaktır. Günlük işler asgariye indirilir. Oruç, genelde, istiğfar için, bolluk içinde yaşamanın idraki içindir. Özellikle Katolikler ve Ortodokslar 40 günlük Büyük Perhiz ile Noel'den önceki Advent dönemlerinde oruç tutarlar. Protestan kiliseleri oruç tutmayı üyelerinin vicdanlarına bırakırlar.

  Yahudilik de : Musevilikte oruç gereklidir. Yılda birkaç kez oruç tutulur. Özellikle Yom Kippur'da (Kefaret Günü) oruç tutulması öngörülür. Yenilmez, içilmez. Deri elbise giyilmez. Yağ ve krem sürülmez. Cinsî münasebette bulunulmaz. Genelde oruç günlük işlerden uzaklaşmak için bir vasıtadır. Arabistan'ın çesitli bölgelerinde yaşayan Yahudiler oruç tuttuklarinda yatsıdan sonra da bir şey yemezlerdi. İmsak önceki akşam güneş batarken başlar. O gece ve ertesi gün ilk iki yıldız görününceye kadar da yemek içmek yasaktır. Bu süre yaklaşık 25 saattir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
  *

+ Yorum Gönder