+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Sahur İle İlgili Hadis-i Şerifler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sahur İle İlgili Hadis-i Şerifler

  Reklam
  Sual: Sahur İle İlgili Hadis-i Şeriflere ihtiyacım var bana Sahur hakkında hadis örnekleri verir misiniz ? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Sahur İle İlgili Hadis-i Şerifler


  Reklam  Cevap: Sahurla İlgili Hadis-i Şerifler

  Rasûlüllah (s.a.s): "Bilal'in ezanı ve ufuktaki uzunlamasına beyazlık,sizi sahur yemenizde aldatmasın. Beyazlık yayılana kadar yiyin, için " (Müslim) buyurmuştur.

  "Zirr b. Hubeys diyor ki: Sahuru yedim, sonra mescide gidiyordum. Yolda Huzeyfe İbnül-Yemanî'ye uğradım ve yanına girdim. Doğuracak bir devenin sağılmasını emretti. Getirilen süt kaynatıldı, sonra bana yaklaşıp, "ye" dedi. "Oruç tutmak niyetindeyim" cevabını verdim. O da "ben de oruç tutmak niyetindeyim" dedi. Yedik, içtik, sonra mescide geldik namaz başladı. Sonra Huzeyfe, "bir defasında Rasûlüllah'la böyle yapmıştık" dedi. "Sabahtan sonra mı?" diye sordum. "Evet sabahtı ama güneş henüz doğmamıştı" cevabını verdi" (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel). Bu vakit de genelde ikinci fecrin başlangıcından sonra gece karanlığının aralandığı vakittir.

  "Ebu Zübeyr diyor ki: "Cabir b. Abdullah'a oruç tutmak isteyen fakat kap elinde su içecek iken, ezan okunduğunu işiten bir kimsenin durumunu sordum. Cabir, Rasûlüllah'ın "içsin" dediğinin rivayet edildiğini söyledi (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel).

  "Hubeyb'in halası Uneyse bir rivayette diyor ki: "Eğer bir kadın sahurunu bitirememiş ise, Bilal'e derdi ki, "Bekle sahurumu bitireyim" (Abdurrezzak b. Memmam, el-Musannef).

  "İbn Münzir, Hz. Ali sabah namazını kıldırdıktan sonra, "İşte şimdi beyaz
  ipliğin siyah iplikten ayrılıp farkedildiği vakittir" dediğini nakleder"
  (el-Ayni, Umdetül-Kari li Şer'il-Buhâri).


+ Yorum Gönder