+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Recep ayı Allah'ın, Şaban benim Ramazan ise ümmetimin ayıdır'' hadisi şerifini açıklarmısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Recep ayı Allah'ın, Şaban benim Ramazan ise ümmetimin ayıdır'' hadisi şerifini açıklarmısınız?

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Recep ayı Allah'ın, Şaban benim Ramazan ise ümmetimin ayıdır'' hadisi şerifini açıklarmısınız


  Reklam  Cevap: Hadiste geçen "Recep Allahın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır"izah eder misiniz?


  Cevaplar  Bu tür hadislerin izahını bulmak biraz zor oluyor. Daha çok tasavvufi gelenekte kullanılan bir usul vardır. Receb ayında tevhid kelimesi, Şaban ayında salat u selam, Ramazan ayında ise Kur'an daha çok okunur.

  Recep ayının Allah'ın ayı olması, bu ayda Allah'ın sıfat ve isimleriyle özel bir tecellisi şeklinde anlaşılıp, Cenab-ı Hakk'ın bu ayda çok zikredilmesi istenmiş olabilir. Dolayısıyla da bol bol tevhid kelimesi ve esma-i Hüsna çekilir. Yani zikir, şükür ve tefekkürlerle bu ay tamamen Allah bilgisi, marifeti ve muhabbeti ile doldurulabilir.

  Şaban ayında da Peygamberimiz nazara verilmiş, ruhlara O'nun ehemmiyeti daha bir özel manada bu ayda duyurulmuş olabilir. Bunun neticesi olarak da, daha çok salat ü selam getirilir. Efendimizin sıfatları ve Allah katındaki yeri düşünülür, anlaşılmaya çalışılır.

  Ramazan ayı ise Kur'an ayıdır. Ümmetin üzerine afv ve merhametin sağanak sağanak yağdığı bir aydır. Bin aydan daha hayırlı bir geceyi içinde bulundurur. Bu yönüyle ümmet için özel konulmuş bir zaman dilimidir. Genel olarak bu çerçevede düşünülebilir. En iyisini Allah bilir.
  hikmet net

+ Yorum Gönder