+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan ayının önemi hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan ayının önemi hakkında bilgi

  Reklam
  Sual: Ramazan ayının önemi hakkında kısa bilgiler lazım Dinimizde ramazan ayının önemi hakkında eğitici bir yazı yazar mısınız ? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Ramazan ayının önemi hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: Ramazan ayının önemi

  RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ*


  Dini Hayatımızda çok önemli bir yeri olan, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, sevginin, saygının, sabrın ve kardeşliğin daha da güçlendiği, birlik ve beraberliğin bir kat daha pekiştiği, Ramazan ayı mübarek bir aydır. İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim, bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Bin aydan daha hayırlı bir gece olan Kadir Gecesi bu ayda bulunmakta ve oruç ibadeti bu ayda eda edilmektedir.


  Ramazan ayı fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği mübarek bir zaman dilimidir. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delili olarak kendisinde Kur’an indirilen aydır…”

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Ramazan ayı ile ilgili olarak: “Bir kimse, inanarak ve sevabını yalnızca Allah’tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.

  Yine bir başka Hadis-i Şeriflerinde ise: “Ramazan öyle bir aydır ki, Allah gündüzleri oruç tutmayı farz ve gece ibadet etmeyi de nafile kılmıştır. Ramazan, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan ihsan ve yardımlaşma ayıdır. Mü’minin rızkı bu ayda artar, bereketlenir… Ramazan ayı öyle bir aydır ki, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden azad oluştur.” buyurmaktadır.


  Oruç ayı olan Ramazan ayı, birçok hikmeti ihtiva eder. Bu açıdan bakıldığında pek çok ferdi ve sosyal faydaları vardır. Oruç tutarak belirli bir zaman yeme içme ve cinsel arzularına karşı koyan kişi, sebat, kanaat, metanet ve sabır gibi ahlaki güzelliklere sahip olur; aç kalarak nimetlerin kıymetini bilir ve bu vesile ile yoksulların halini düşünüp onlara merhamet ve şefkat hisleriyle yaklaşmasına sebep olur.

  Ramazan, oruçla beraber nefislerin terbiye edildiği, zekât, sadaka ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Kur’an okuma, mukabele takip etme, teravih kılma, zikir, dua ve niyazlarla sevap ve mükâfatın arttığı; af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği bir feyz, rahmet ve bereket ayıdır.


  Ramazan ayında tutulan oruçlarla ve yapılan ibadetlerle Müslüman, Allah’a karşı tam bir teslimiyet içinde, iyi bir kul, örnek bir insan olma fırsatını elde eder. Yaptığı samimi tövbe ile tüm kötülüklerden, günahlardan ve hatalı davranışlardan temizlenip, güzellikler ve iyiliklerle dolu yepyeni bir hayat hazırlar kendisine. Huzur dolu bir yaşama kavuşur. Bütün bu güzellikleri bizlere veren Ramazan ayının kıymetini iyi bilelim. Ondan en iyi şekilde istifade ederek çok iyi değerlendirelim. Kur’an ayında Kur’an’a sımsıkı sarılalım. O’nu hayatımıza rehber edelim. Yüce Allah’tan bereket, rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan’ın; bizlere ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını dilerim.

 3. Misafir
  güzelmiş sağolun çok işime yaradı

 4. Misafir
  çoh güzl pylşm önemini bir nevi öğrendim

 5. Misafir
  Öyle güzel olmuş ki Allah razı olsun ellerinize sağlık.

 6. Misafir
  çk gzel bir site çok işime yaradı

 7. Misafir
  RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ HAKKINDA KISACA


  İçerisinde bulunduğumuz üç aylar adım adım bizleri mübarek Ramazan ayına yaklaştırıyor.

  İhtirasları engelleyen, sabrı öğreten nimetin kadrini bildiren nefsi terbiye eden mağfiret ve rahmet ayı olan ramazan-ı şerifi, önümüzdeki 13 Eylül Perşembe günü idrak edeceğiz.

  Ramazan ayı fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği mübarek bir zaman dilimidir. İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran, en doğru yola ileten ilahi Kelam olan Kur’anı Kerim, bu ayda indirilmiştir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi, bu ayda bulunmaktadır. Oruç ibadeti de bu ayda ifa edilmektedir.

  Yüce Rabbimiz Kur’anı Kerimde şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’anın indirildiği aydır” (1)

  Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) de Ramazan ayı ve faziletini şöyle bildirmiştir.
  “Ramazan öyle bir aydır ki, Allah gündüzleri oruç tutmayı farz ve gece ibadetini de nafile kılmıştır”. (2) Ramazan, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan ihsan ve yardımlaşma ayıdır. Mü’minin rızkı bu ayda artar, bereketlenir. Ramazan ayı öyle bir aydır ki, evveli rahmet ortası mağfiret sonu cehennem ateşinden kurtuluştur.

  Ramazan ayı; ibadetlerin ve yardımlaşmanın yoğunlaştığı nefislerin terbiye edildiği, fakirlerin yedirilip içirildiği, görüp gözetildiği, sevap ve mükâfatın, af ve mağfiretin arttığı bir aydır. Bu ay, tutulan oruçları, kılınan teravihleri, okunan hatim ve mukabeleleri, iftar ve

  sahurları dua, tövbe, zikir ve niyazlar ile baştan sona bir feyz, rahmet, bereket ve ecir ayıdır.
  Peygamberimiz (S.A.V.)’in ifadesiyle “Bu ay cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu bir aydır” (3)

  Bizler de Ramazan ayının kıymetini iyi idrak edelim, ondan en iyi şekilde istifade edelim.
  Manevi nimetlerinden doya doya nasiplenelim. Nefis muhasebesi yapalım. İlahi rahmetin deryasına koşalım. Gafletten, kötülüklerden, haramlardan kendimizi uzaklaştıralım. Kur’an ayında Kur’an’a sarılalım onu hayatımıza rehber edinelim.
  Ramazanı Şerifiniz Mübarek olsun.
  HAZIRLAYANIN ADI : Ali AŞKAR

 8. Misafir
  çok işe yaradı yazılıda

 9. Misafir
  çok güzel olmuş çok işime yaradı Allah razı olsun hazırlayandan

 10. Misafir
  Biraz daha kısa olabilirdi ama çok işime yaradı.

 11. Misafir
  Allah razi olur insallah. facebookta paylastim hakkinizi helal edin

 12. Misafir
  sağ ol kardeş kısaca böyle olması lazımdı :3

+ Yorum Gönder
ramazan ayının önemi,  ramazan ayı ve önemi,  ramazan ayı ve önemi hakkında bilgi,  ramazan ayının önemi hakkında bilgi,  ramazan ayi ve önemi,  ramazan ayi ve onemi,  Ramazan ayı önemini anlatan bir proje ödevi