+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Hayzı 5 Gün Içinde Kesilip Guslünü Alarak Namazlarını Kıldıktan Ve Orucunu Tuttuktan Sonra Akabinde Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hayzı 5 Gün Içinde Kesilip Guslünü Alarak Namazlarını Kıldıktan Ve Orucunu Tuttuktan Sonra Akabinde

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Hayzı 5 Gün Içinde Kesilip Guslünü Alarak Namazlarını Kıldıktan Ve Orucunu Tuttuktan Sonra Ak


  Reklam  Cevap: Âdeti beş gün olan bir kadın beş günün sonunda gusül aldıktan sonra iki gün geçip tekrar kan görecek olsa, bu adet kanı kabul edilir ve âdeti yedi güne çıkmış olur. Fakat bu kadın mesela iki günün dışında altı gün sonra da kan görecek olsa, bu durumda âdetin en fazla müddeti olan on gün geçildiği için beş günden sonraki akıntılarının hepsi özür kabul edilir.

  Kişi hatayla hayız günlerinde namaz kılıp oruç tuttuğu için günahkâr değildir. Çünkü bu ibadetleri temiz olduğu zannıyla yapmıştır. Kıldığı namazları iade etmesi gerekmez. Çünkü zaten namazın ona farz olmadığı anlaşılmıştır. Fakat tutuğu oruçları gününe gün kaza etmesi gerekmektedir.

  Böyle durumlarda en münasibi, kişinin kadın doğum ve hastalıkları doktoruna gidip muayene olmasıdır. Bu şekilde kişinin adet günleri tespit edilir, gelen akıntının adet mi yoksa özür mü olduğu daha kolay anlaşılır.


+ Yorum Gönder