+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruçla ilgili hadisler ve anlamları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruçla ilgili hadisler ve anlamları

  Reklam
  Sual: Oruçla ilgili hadisler ve anlamlarına ihtiyacım var bana Oruç hakkında hadisi şerifler ve manalarını yazar mısınız ? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: oruçla ilgili hadisler ve anlamları


  Reklam  Cevap: Oruç, İslâm’ın beş esasından biridir. Farsça “ruze” kelimesinden Türkçe’ye geçmiştir. Önceleri “Oruze” (günlük) olarak kullanılmış; daha sonra “Oruç” şeklinde telaffuz edilmeye başlamıştır. Arapça karşılığı “savm” ve “sıyam”dır. Savm; ‘yiyip-içmemek’, ‘hareketsiz kalmak’ ve ‘her şeyden el etek çekmek’ anlamlarına gelir.
  Terim olarak oruç, “ibadet niyetiyle tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak kalmak”tır.
  Orucun farz kılındığını bildiren ayet şöyledir:
  “Ey inananlar! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah’a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de farz kılındı.”(Bakara, 2/183)
  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve alihi ve selem de orucun önemi hakkında şöyle buyurmuştur:
  “Oruç, insanı koruyan bir kalkandır.”1
  Ramazan kameri aylardandır. Yani ayın hareketlerine göre belirlenir. Bu sebeple Ramazan, her yıl bir önceki yıla göre on veya on bir gün önce gelir. Dolayısıyla bazen kışın, bazen yazın oruç tutulur. Böylece Müslüman, soğukta, sıcakta ve her mevsimde Allah’ın oruç emrini yerine getirme fırsatını yakalar.
 3. Misafir
  Sağolun ödevim için lazımdı burada buldum

+ Yorum Gönder
orucla ilgili arapca hadisler,  oruçla ilgili hadisler arapça,  oruçla ilgili kudsi hadisler