+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Recep şaban ramazan ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Recep şaban ramazan ile ilgili hadisler

  Reklam
  Sual: Recep şaban ramazan ayları hakkında hadisler nelerdir Recep şaban ramazan aylarıyla ilgili hadisi şerifler yayımlar mısınız ? ? 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: recep şaban ramazan ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: recep şaban ramazan hadisler
  "Receb büyük bir aydır. Allahü teâlâ bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.

  7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır.
  8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır.
  On gün oruç tutana, Allahü teâlâ istediğini verir.
  15 gün oruç tutana, bir münadi, "Geçmiş günahların affoldu? der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti."
  [Taberani]
  "Receb ayında Allah?a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlâ Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkleri vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer."
  [Deylemi]
  Receb ayı girdiğinde Hazreti Peygamber şöyle derdi: "Allahım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır."
  (Ahmed bin Hanbel, Müsned)
  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

  (Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin, oruçluyken arz edilmesini isterim.) [Nesai]

  (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.) [Tirmizi]

  (Şaban’da üç gün oruç tutana, Hak teâlâ, Cennette bir yer hazırlar.) [Ey oğul ilmihali]

  Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Şâbanın ikinci yarısında oruç tutmayınız. "

  Tirmizî, Savm 37. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 13.
  Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin [Kadir gecesinin] hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.) [Nesai]  Ebû Ümâme Sudayy İbni Aclân el-Bâhilî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i Vedâ hutbesi'nde şöyle buyururken dinledim demiştir:

  "Allah'tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılınız. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekâtını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz! (Bu takdirde doğruca) Rabbinizin cennetine girersiniz. "

  Tirmizî, Cum'a 80  Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır. "

  Buhârî, Savm 5, Bed'ul-halk 11; Müslim, Sıyâm 1, 2, 4, 5

+ Yorum Gönder
recep şaban ramazan hadis,  recep saban ramazan hadis,  recep şaban ramazan ile ilgili hadisler,  ramazan ve saban ve recep hadis